Top Baneris

Supaprastinti inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai Šiaurės Lietuvos karstiniame regione

2023 birželio 8 d.
karstiniai reiskiniai
Aplinkos ministerijos nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas patvirtino statybos techninio reglamento „Inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai Šiaurės Lietuvos karstiniame rajone“ pakeitimus, kuriais sumažintos šių tyrimų, privalomų projektuojant statinius, apimtys. Atsisakyta perteklinių teorinių tyrimų, o kai kurie  tyrimai būtų privalomi tik nustačius karstinių įgriuvų tikimybę.

Tyrimai, kuriais nustatomas nesukarstėjusių uolienų sluoksnio kraigas gręžiant, bus atliekami tik prieš tai  tyrimais nustačius geofizines anomalijas, tai yra, jei bus nustatyta galima grėsmė, kad tyrimų vietoje yra karstinių įgriuvų tikimybė.

Pagal galiojantį reglamentavimą projektuojant statinius Biržų ir Pasvalio rajonuose iki šiol buvo visada privaloma atlikti minėtus tyrimus. Tai labai brangus ir techniškai sudėtingas procesas, nes nustatant nesukrastėjusių uolienų kraigą gręžiami gilieji gręžiniai, po 15–20 m, o vietomis net iki 30 m. Šis tyrimas bendrą inžinerinių geologinių ir geotechninių tyrimų kainą karstiniame rajone padidina virš 50 proc.

Taip pat atsisakyta šių teorinių tyrimų, kurie buvo privalomi didelio aktyvumo karstinėje teritorijoje projektuojant nesudėtingus statinius: ankstesnių inžinerinių geotechninių ir geologinių tyrimų duomenų apibendrinimo, karstologinės rekognoskuotės, karstinių (sufozinių) reiškinių rūšių, amžiaus, išplitimo dėsningumų ir karsto intensyvumo įvertinimo.

Geofiziniai tyrimai keičiami į elektrinės tomografijos arba seisminius lūžusių bangų tyrimus. Pagal Lietuvos geologijos tarnybos išduotus leidimus elektrinės tomografijos arba seisminius lūžusių bangų tyrimus Lietuvoje gali atlikti daugiau kaip 100 įmonių, o geofizinius – tik  22, todėl minėtas pakeitimas padidins tyrimus atliekančių rinkos dalyvių skaičių, konkurenciją ir, tikėtina, sumažins tyrimų kainą.

Šie pakeitimai patvirtinti atsižvelgus į tai, kad Aplinkos ministerija ne kartą gavo informacijos iš karstiniam rajonui priklausančių savivaldybių, kad dėl papildomų inžinerinių geologinių ir geotechninių tyrimų, ypač didelio karstinio aktyvumo Biržų ir Pasvalio rajonų gyventojams, norintiems gauti statybą leidžiantį dokumentą, labai išauga finansinės sąnaudos. Dėl to sunku pritraukti investicijas į karstinius rajonus, o tai trukdo susitvarkyti gyvenamąją aplinką, lėta regiono plėtra.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video