Nekilnojamojo turto vystymo kompanija „Citus“ pristato pirmąjį Lietuvoje ir visose Baltijos šalyse nekomercinį atvirą NT inovacijų projektą „Aeronamai“. Projektas vystomas šalia vieno seniausių Europoje S. Dariaus ir S. Girėno aerodromo Kaune, jis skirtas labai specifinei žmonių grupei – aviacijos entuziastams, kurie turi savo lėktuvus: šalia „Aeronamų“ bus ultralengviems orlaiviams skirtas angaras, pakilimo bei nusileidimo takas. Projekte pristatomos technologinės ir socialinės inovacijos yra orientuotos į ateities tendencijų formavimą ir edukaciją apie jas: „Aeronamai“ bus atviri visuomenei, NT rinkos specialistams, žiniasklaidai.
„Pasaulyje pastebima tendencija, kad socialiniai poreikiai keičiasi: žmonės dažniau keičia būstus, todėl renkasi juos pagal gyvenimo tarpsnio padiktuotus poreikius ir ima orientuotis į nišinius, o ne masinius produktus. Ryškėja ir siekis būti tarp panašaus socialinio portreto, pomėgių žmonių – tai skatina savitų bendruomenių kūrimąsi. Šių bendruomenių ašimi tampa inovatyvūs būstai, ir jie turi tiksliai „pataikyti“ į šios bendruomenės lūkesčius. Taip gimė „Aeronamų“ idėja“, – pasakoja projekto sumanytojas, nekilnojamojo turto vystymo bendrovės „Citus“ vadovas Mindaugas Vanagas.
„Aeronamai“ – pirmasis statinys Lietuvoje, įvertintas A++ ir „Passivhaus“ sertifikatais
„Aeronamai“ taps pirmuoju statiniu Lietuvoje, sertifikuotu ne tik „Passivhaus“ institute Vokietijoje, bet ir turinčiu aukščiausią A++ energinio efektyvumo klasę. Planuojama, kad „Aeronamai“ taip pat bus ir pirmasis visiškai energiškai nepriklausomas būstas rinkoje: eksploatacinius šildymo, vėsinimo, vėdinimo ir elektros energijos šioms funkcijoms poreikius visiškai užtikrins įdiegta geoterminė sistema bei galinga saulės energijos jėgainė. Planuojama, kad jos galios turėtų pakakti ne tik pastato eksploatacijai, bet ir vidutinėms gyventojų kasdienėms reikmėms.
Šie sprendimai užtikrina ilgalaikę būsto vertę bei tvarumą. Pasyvūs pastatai atitinka pasaulyje pirmaujantį, energiją taupančios konstrukcijos standartą, jų svarbiausias ir esminis bruožas – taupus energijos vartojimas; šie namai neteršia aplinkos.
„Passivhaus“ sertifikatas būsto šeimininkui suteikia realią, o ne deklaratyvią vertės garantiją. Tą įrodo faktas, kad nuo 1989 m., kai būstai pradėti sertifikuoti pagal „Passivhaus“ metodiką, nepasitaikė nė vieno atvejo, kada teisminiu keliu būtų ginčijamos sertifikato suteikiamos garantijos. Tai, kad vystytojas investuoja į neprivalomą, tačiau svarų ir objektyvų projekto kokybės įvertinimą, parodo įmonės brandą ir drąsą. Visas „Aeronamų“ projektas – nuo drąsios ir ambicingos jo idėjos iki jo atvirumo ir edukacinio aspekto – yra unikalus ir svarbus NT vystymo rinkai“, – pabrėžia Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos direktorius Aidas Vaičiulis.
Šiandien visoje Lietuvoje, Statybų produkcijos sertifikavimo centro (SPSC) duomenimis, yra kiek daugiau nei 360 pastatų, sertifikuotų A, A+ ir A++ energinio efektyvumo klasėms. Tarp jų yra 251 pastatas, sertifikuotas A, 113 – A+ ir tik 2 pastatai – A++ klasei. Dauguma – įvairūs gyvenamieji namai.
A energinio efektyvumo klasė naujai projektuojamiems namams yra privaloma nuo 2017 m., todėl natūralu, kad šių pastatų yra daugiausia. A+ klasė bus būtina nuo 2018 m., o A++ klasė – nuo 2021 m.
A. Vaičiulio nuomone, švietimas visuomenei ir pavyzdys rinkos dalyviams yra labai svarbus, nes NT rinkoje, tarp vystytojų ir tarp būsto pirkėjų vis dar nemažai inercijos, kuri stabdo inovacijas.
Partnerių sprendimai ir „Ekspertų laboratorijos“ kompetencija – atviri visuomenei bei specialistams
„Aeronamus“ kūrėme pirmiausia kaip iššūkį sau, mūsų įmonei – norėjome išsibandyti ir patikrinti tam tikrus sprendimus, kuriuos ketiname diegti savo būsimuose projektuose. Projekto įgyvendinimą lydi trys vertybės: tvarumas, „komfortas plius“ ir atvirumas. Todėl norime pakviesti su juo susipažinti visus besidominčius nekilnojamojo turto tendencijomis ir ateities galimybėmis. Šiais laikais, kuomet informacijos yra labai daug ir apie viską galima sužinoti, inovacijos vertę sukuria, kai jomis yra dalijamasi, jos pritaikomos, o ne tada, kai apie jas kalbama teoriškai ir iš jų kuriami mitai“, – įsitikinęs Mindaugas Vanagas.
Projektas išsiskiria ir tuo, kad yra nekomercinis, o vienas jo tikslų – edukacija. Dalyje projekto bus organizuojamos atvirų durų dienos, kurių metu lankytojai galės susipažinti su „Aeronamuose“ įgyvendintais sprendimais ir įdiegtomis socialinėmis bei technologinėmis inovacijomis. Ketinama švietimui bei visuomeniniams tikslams išnaudoti ir „Aeronamų“ aplinką, sutvarkyti kilimo ir tūpimo taką, kuriuo galės naudotis aerodrome veikiančių aviacijos mokyklų auklėtiniai.
„Aeronamų“ edukacinės krypties stiprybė – partneriai. Prie „Citus“ inicijuoto projekto jau prisijungė ir jo partnerėmis tapo lyderiaujančios rinkos įmonės „Paroc“, „Roda Architects“, „Solet Technics“, „Danfoss“, „iHouse“, „Gama langai“, „Bauroc“, „Velux Lietuva“, „EEplius“ ir kitos. Kompetentingi šių įmonių bei Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos atstovai dalysis ekspertinėmis žiniomis ir pristatys inovatyviausius sprendimus „Master Class“ mokymų, skirtų NT rinkos specialistams, metu.
Ar gali energiškai ypač efektyvus būstas būti gražus architektūriškai?
„Aeronamai“, kaip ir lėktuvas, yra visiškai automatizuoti, seka skirtingus parametrus, o juose diegiamos technologinės inovacijos garantuoja būsto energinio efektyvumo klasę, energinį pasyvumą bei tvarumą. Kaip ir aviacijoje, projekte taikoma nulinė tolerancija klaidoms.
„Nuo idėjos iki architektūrinių sprendimų „Aeronamai“ pripildyti aviacijos elementų, kuriuos įgyvendindami turėjome išspręsti daugybę iššūkių, susijusių su pastato skaidymu, jo tūriais, konstrukciniais ir stogų bei apdailos sprendimais. Projektas „pakilo“ virš energiškai efektyvaus namo – belangės dėžutės, storomis, gerai izoliuotomis ir struktūriniu tinku padengtomis sienomis – stereotipo“, – pasakoja „Aeronamų“ autorius, architektas Rytis Kaminskas. Statiniui būdingi unikalūs ir nesikartojantys atskirų jo dalių tūriai bei vidaus išplanavimas.
[su_box style=”soft” title=”Skaičiai ir faktai” box_color=”#eeeeee” title_color=”#000000″ radius=”0″ class=”dotdotdot”]• SPSC duomenimis, Lietuvoje sertifikuota beveik 186,5 tūkst. įvairios paskirtis pastatų;
• 364 pastatai yra sertifikuoti A, A+ arba A++, tai yra aukštesnės nei B energinio efektyvumo klasės sertifikatais;
• Šiandien A klasei yra sertifikuotas 251 pastatas, A+ klasei – 113 pastatų, A++ klasei – 2 pastatai;
• „Passivhaus“ sertifikatą Lietuvoje turi tik 3 pastatai;
• „Aeronamai“ yra pirmasis ir kol kas vienintelis pastatas Lietuvoje, turintis ir A++, ir „Passivhaus“ sertifikatus;
• „Aeronamai“ bus pirmas rinkoje energiškai „savarankiškas būstas“ ir pasigamins visą pastato eksploatacijai – šildymui, vėsinimui ir vėdinimui – reikalingą energiją;
• Tai pat tai yra pirmasis nekomercinis, o demonstracijai ir edukacijai skirtas NT inovacijų projektas Baltijos šalyse;
• Ekspertų laboratorijoje dalyvaus ir žiniomis dalysis Mindaugas Vanagas („Aeronamų“ idėjos autorius, CITUS ekspertas), Aidas Vaičiulis (Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos ekspertas), Rytis Kaminskas („Aeronamų“ architektas, „Roda Architects“ ekspertas), Audronė Endriukaitytė („Paroc“ ekspertė), Andrius Karazinas („Solet Technics“ ekspertas), Andrius Tomofejevas („Danfoss“ ekspertas), Raimondas Rakauskas („iHouse“ ekspertas), Jonas Tubinis („Gama langai“ ekspertas), Darius Klevečka („Bauroc“ ekspertas), Jūratė Narbuntienė („Velux Lietuva“ ekspertė), Remigijus Simanavičius („EEplius“ ekspertas).
[/su_box]