Subtili gyvenamoji erdvė Paupio rajone

Subtili gyvenamoji erdvė Paupio rajone

Aukstaiciu 2023 29 of 39
Simo Bernoto nuotr.

Pavadinimas: Daugiabutis gyvenamasis namas „New Moon” 

Vieta: Vilnius, Aukštaičių g. 25

Vystytojas: UAB „Lithome”

Architektai: MB „Sprik“ (Mantas Olšauskas, Jūratė Cirtautaitė)

Konstruktoriai:  UAB „Projektavimai.lt“

Plotas: 1728 m2

Metai: 2023 m.

Nuotraukos: Simas Bernotas

Prisitaikyti prie aukštą kartelę užkėlusio konteksto nėra paprasta užduotis. Kaip sukurti išskirtinį objektą unikalios (ir taip pat „populiarios“) architektūros kupinoje vietoje? Panašu, kad „Sprik“ studijos architektai rado būdą integraliai įkomponuoti šiuolaikinę estetiką. Ramybės kampelis nuolat pulsuojančiame Paupio rajone: nedideliame sklype įsikūrę daugiabučiai vainikuoja vienų iš paskutinių teritorijos kvartalų vystymus.

Tradicinio ir šiuolaikinio konteksto atspindžiai

Šiuo projektu reikšmė miestui iškeliama per Paupio teritorijos integralumą, bendro įvaizdžio ir kokybės išlaikymą. Vietos situacija kiek nutolusi nuo paties rajono širdies, mažame plotelyje, besiribojančiame su Aukštaičių gatve – čia svarbu atkreipti dėmesį į smulkų žmogišką mastelį. Kadangi tai gyvenamosios, o ne viešos, kultūrinės paskirties objektas, architektai siekė jaukaus patogumo ir glaudaus ryšio tarp gyventojų. Mažo aukštingumo ir mastelio pastatuose buvo įkurti 26 butai.

Dinamiška ir kintanti aplinka nuolat palaikė architektų kūrybinę koncentraciją. Pradėjus vystyti projektą dar 2019 metais, Paupys atrodė kiek tuštesnis, nebuvo nė „Audėjo“ baldų teritorijos transformacijos. „Besikeičianti aplinka yra labai įdomu. Turint tam tikrą architektūrinį, urbanistinį kontekstą, galima daug analizuoti, diskutuoti ir svarstyti, o tai – itin įdomus procesas, – kalba architektė J. Cirtautaitė. – Jautėme atsakomybę prieš pačią vietą, kadangi Paupys virto miesto traukos centru.“

Vis dėlto, kalbant apie urbanistinį kontekstą, Paupys – tai ne tik naujos architektūros meka. Su Aukštaičių gatve (kur baigiasi rajono teritorija) besiribojantis sklypas turi išlaikęs savo senąjį medinių, rąstinių namelių užstatymą. Tai tapo atspirties tašku koncepcijos paieškose, kuomet buvo sumaketuoti įvairiausi variantai – nuo pačių netikėčiausių iki visai paprastų. Tačiau architektai vis grįždavo prie šios suskaidytų tūrių versijos: mažesnį, pritaikytą prie sodybinio užstatymo aplinkos, išstūmė į gatvės fasadą, o masyvesnį, aukštesnį traukė į sklypo gilumą.

Visapusiškas išpildymas: estetiką kuriančios detalės ir architektūriniai netikėtumai

Projekto kompoziciją sudarantys keli tūriai buvo išryškinti skirtingu medžiagiškumu. Įvertinus aktyvų gyventojų judėjimą Aukštaičių gatve, nuo kurios yra „suvokiamas“ šis objektas, daugiau estetinio išskirtinumo teko mažojo daugiabučio apdailai. Fasadai ir stogas dengti dažyta valcuota skarda, suskaidyta vertikaliu dalijimu, o pats tūris – vientisas, be papildomų elementų. Kitam daugiabučiui pastatui pritaikytas nuosaikesnis foninio užstatymo išpildymas. Fasadams parinktos ramesnės ir neišsišokančios spalvos, baltas tinkas ir rudo medžio imitacijos langų rėmai, stogo apdaila ta pati – dažyta valcuota skarda. Projektuojamų balkonų konstrukcija betoninė. Priekinių turėklų šonas dengtas betoninėmis plokštėmis, kas suteikė šiokios tokios atskirties ir privatumo nuo gretimų kaimynų, o kiti šonai dengti ažūriniais metaliniais turėklais.

Aplinkinių kvartalų pastatų apdaila pasižymi nemažu klinkerio ir medžio kiekiu, todėl architektai ieškojo medžiagos, kuri gatvės silueto kontekste suteiktų daugiau išskirtinumo. Metalo užuominos atsirado ir kitame pastate (stogo apdailoje), kas suteikė jiems daugiau tarpusavio ryšio. „Nebuvo svarstyta naudoti medžio apdailos, tikėjome metalo apdaila, jo patvarumu, kokybe ir išskirtinumu, norėjome įtikinti ir užsakovą“, – kalba architektė.

Architektai taip pat nemažai dėmesio skyrė vidiniam išplanavimui. Projektuojant buvo suformuoti gana įdomios konfigūracijos butai, didesniame tūryje atsirado butai per du aukštus, mansardinės erdvės, plačios terasos su vaizdu į į Paupį, Vilnelę ir miškus. Mažasis tūris yra padalytas į 4 butus, o viduje buvo suformuotas vertikalus judėjimas. Nors vieno aukšto plotas gavosi nedidelis, atsirado nestandartinės erdvės, po kambarį kiekviename aukšte. Namų bendrų erdvių interjerui architektai norėjo suteikti ramesnės atmosferos. Rinkosi prigesintas, tamsias spalvas, tamsiai pilką tinką, juodą lubų apdailą bei juodas butų duris. „Kadangi laiptinių aukštis nėra didelis, juodos lubos suteikia šiek tiek daugiau erdvės“, – sako J. Cirtautaitė. Koridoriuose buvo sumontuotos LED juostų profiliai, o prie įėjimo durų apvalūs sieniniai šviestuvai kuria jaukesnį patalpos apšvietimą.

Išskirtinis kvartalas unikalioje vietoje

Sklypas išpildytas perimetriniu užstatymu, tad daug vietos teritorijos ir gerovės kūrimui neliko. Daugiausia vietos skirta gyventojų terasoms, tačiau architektai neišgyveno, kadangi tai yra aktyvi teritorija su kavinėmis, barais, restoranais, didelėmis vaikų žaidimo aikštelėmis ir poilsio erdvėmis. Tad galima įsirengti nuostabų sklypą, tačiau gyvenant Paupyje, tikėtina būtent ten (jeigu ne jaukioje naujų namų aplinkoje), bus praleidžiamas laisvalaikis.

Projekto „New Moon“ sprendiniai parinkti išanalizavus esamą ir būsimą aplinkinį užstatymą, ieškant kontekstualumo ir vientisumo bei siekiant išskirtinės architektūrinės išraiškos.

Atsakingi už Vilniaus gyventojų namų kokybę

Per 10 veiklos metų „Lithome“ įgyvendino daugiau kaip 50 nekilnojamojo turto projektų įvairiuose Vilniaus rajonuose, t. y. pastatė daugiau kaip 58 000 m² ploto gyvenamosios paskirties būstų. Įmonė siekia sukurti šeimoms patogų gyvenimą: kruopščiai apgalvoja projektų lokaciją mieste, parenka tik puikiu susisiekimu ir saugia kaimynyste pasižyminčius rajonus. „Lithome“ ypatingą dėmesį skiria būsto kokybei, racionaliam išplanavimui, įdomios architektūros detalėms ir kuria išskirtinio dizaino bendras daugiabučių erdves.

„Mums kaip vystytojui, „New Moon“ projektas unikalus tuo, kad buvo vystomas ikoniškajame Paupyje, kuris turi gilią istoriją ir yra modernaus vilniečio gyvenimo būdo atspindys. Reikėjo parinkti tokiai vietovei tinkamus namų tūrius, medžiagas ir architektūrą. Tai buvo savotiškas iššūkis, nes statyti namą miegamajame rajone ir Paupyje, tai du nepalyginami dalykai“, – kalba Rasa Radovičienė, įmonės komunikacijos vadovė.

„Mums kaip vystytojui, „New Moon“ projektas unikalus tuo, kad buvo vystomas ikoniškajame Paupyje, kuris turi gilią istoriją ir yra modernaus vilniečio gyvenimo būdo atspindys“.

Rasa Radovičienė, „Lithome“ komunikacijos vadovė

„Lithome“ – rūpestingai apgalvoti namai

Šlaitiniai stogai, betoninių kompozicinių plokščių apdaila: balkonai, praėjimai, lubos ir sienos, stoglangių sujungimas su vertikaliais langais – tai įmonei „Lithome“ tapo tam tikru iššūkiu vystant šį projektą. Tam, kad būtų įgyvendinta ši koncepcija, buvo pakviesti geriausi savo srities specialistai: architektai, projektuotojai, statybininkai, įvairių projekto dalių subrangovai.

R. Radovičienė džiaugiasi įgyvendintu išskirtiniu „Lithome“ projektu: „Įvairios detalės ir stipri architektūrinė išraiška suteikė namams unikalumo, jie puikiai integravosi į ikoniškojo Paupio architektūrą. „New Moon“ namai – tai investicija į asmeninį komfortą, ramybę ir eleganciją naujajame Paupyje.“

Rūpestis ir atsakingas požiūris į plėtojamus projektus visada buvo ir išliks „Lithome“, kaip vystytojo, prioritetu. Artimiausiu metu „Lithome“ vystys naujus projektus Naujamiestyje, Baltupiuose ir Karoliniškėse.

Lithome
Temos: Jūratė Cirtautaitė, lithome, Mantas Olšauskas, new moon, Rasa Radovičienė
Susiję straipsniai
Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.