Top Baneris

Studentų vizijose – gyventojams patrauklios Šnipiškės

2017 kovo 7 d.
Studentų idėjos sostinės Šnipiškėms.
Studentų idėjos sostinės Šnipiškėms.
Pasidalykite straipsniu

Modernios ir gyventojams patogios Šnipiškės, su sutvarkytomis viešosiomis erdvėmis, dviračių takais, išsaugota medinių namų teritorija ir naujais pastatais – tokią viziją Vilniaus miesto savivaldybės atstovams pasiūlė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Architektūros studijų programos studentai.

„Šnipiškių teritorija urbanistiniu požiūriu yra karštasis taškas. Tai – kompleksiškas miesto rajonas, kuriame susipina daugybė temų ir interesų: naujieji verslo centrai, senosios sodybos, intensyvios Kalvarijų ir Žalgirio gatvės, senvagės tvenkiniai, neišnaudotos konversijos teritorijos. Šnipiškės yra centrinis, todėl itin aktualus, tačiau iki šiol mažai nagrinėtas miesto gyvenamasis rajonas,“ – teritorijos pasirinkimą argumentavo VGTU absolventė ir viena iš urbanistų biuro „PUPA–strateginė urbanistika“ įkūrėjų Justina Muliuolytė. Ji buvo viena iš kūrybinių dirbtuvių VGTU architektūros studentams „Urbanistinė akupunktūra Šnipiškėse“, kurių metu gimė studentų pasiūlymai šiai sostinės teritorijai, kuratorių.

Dirbtuvės prasidėjo susitikimu su Vilniaus miesto savivaldybės nariais, studentams pristatyta miesto vizija, jau įvykę projektai. Tuomet jaunuoliai tyrinėjo pasirinktą teritoriją, grupelėmis kalbino Šnipiškėse gyvenančius bei dirbančius žmones, aiškinosi jų poreikius bei nuomonę apie esamą padėtį.

Studentų idėjos sostinės Šnipiškėms.

Pasak J. Muliuotytės, didžioji dalis apklaustųjų sutiko, kad reikia gerinti infrastruktūrą, keisti vandentiekio sistemą. Visgi daugelis gyventojų yra nusiteikę pozityviai, įvardijo, jog Šnipiškėse yra daug saugiau negu anksčiau, čia buriasi bendruomenė, gyventi bei dirbti tampa jaukiau.

Jaunieji architektai turėjo progą pabendrauti su šią teritoriją kartu su savo studentais tyrinėjusia geografijos profesore, iš savo perspektyvos apie Šnipiškes jiems papasakojo Nekilnojamojo turto plėtos asociacijos atstovas. Kiek galima išsamiau ir iš įvairių perspektyvų susipažinę su nagrinėjama teritorija, studentai parengė savo pasiūlymus, kurie visai neseniai pristatyti ir Vilniaus miesto savivaldybės atstovams. Čia pristatytos trys skirtingos, bet kartu tarpusavyje panašios Šnipiškių vizijos.

Viena jų – didelė žalioji erdvė su medinėmis Šnipiškėmis, garažų teritorija bei Šnipiškių sodais, kuriuose numatyta vieta naujiems pastatams. Kita grupelė labiau akcentavo jungtis tarp Žirmūnų, Kalvarijų gatvės, medinių Šnipiškių, naujosios teritorijos ir Ozo šlaitų.

Trečioji grupė taip pat rūpinosi viešosiomis erdvėmis, tačiau didžiausią dėmesį skyrė iš seniau likusiai gatvių struktūrai bei pagal tai orientavo ir viešąsias erdves, ir kvartalus. Visose vizijose akcentuotos medinės Šnipiškės, viešųjų erdvių poreikis, teritorijų atnaujinimas bei kontrasto mažinimas tarp naujų bokštų ir medinių namų, taip pat modernus, funkcionalus apšvietimas. Dirbtuvių objektu pasirinkta teritorija tarp didžiųjų gatvių – Žalgirio, Kalvarijų, Geležinio vilko ir Konstitucijos prospekto.

Studentų idėjos sostinės Šnipiškėms.

„Tokia iniciatyva – itin sveikintina. Pasirinktos teritorijos analizė padaryta tikrai neblogai, studentai atkreipė dėmesį būtent į tas vietas, kurios greitu metu sulauks tvarkymo. Artimiausiu bus organizuojamos bendros Vilniaus miesto savivaldybės ir vietos bendruomenės dirbtuvės projektiniams pasiūlymams parengti, čia bus laukiami ir VGTU studentai“, – sakė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto plėtros departamento direktoriaus pavaduotoja Rūta Matonienė, pastebėjusi, kad dar geresnių rezultatų būtų galima sulaukti sujungus skirtingų sričių būsimus jaunuosius specialistus – architektus, transporto, nekilnojamojo turto ir kitų sričių atstovus.

R. Matonienės teigimu, vienas labiausiai dėmesį atkreipusių studentų pasiūlymų – Giedraičių gatvėje esančio daugiaaukščio garažo sienos apželdinimas arba viešojo kino teatro įrengimas. Būtent čia planuojama su bendruomene įrengti viešąją erdvę. Vilniaus miesto savivaldybės atstovė taip pat pagyrė VGTU studentų sprendimą pasirinkti atskiras teritorijas ir detalizuoti jų vizijas.

„Manau, kad Šnipiškių laukia graži ateitis – juk čia galima gyventi nuosavame name pačiame miesto centre. Gyventojų atžvilgiu irgi vyksta permainos – dalis jų jau yra miestiečiai, kurie vertina buvimą šalia visų jiems reikiamų taškų. Tereikia, tik labiau sutvarkytos aplinkos bei geresnės kelių infrastruktūros“, – reziumavo J. Muliuolytė.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video