Top Baneris

Stogo ir fasado susiliejimas

2018 lapkričio 6 d.
fasadas
„Lazdynų riešutai“. Bendrovės „Constra“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Stogas ir fasadas vis dažniau tampa architektų eksperimentavimo lauku – jie noriai siūlo išskirtinius, drąsius, neįprastus sprendinius. Vienas populiarėjančių sprendimų – stogams ir fasadų apdailai naudoti stogo dangą.

Naudojimo spektras platus

Nors ilgametė plieninių stogų gamybos lyderė Skandinavijos ir Baltijos šalių regione kompanija „Ruukki“ kasmet stogų rinkai pateikia svarbių naujienų, dalis architektų linkę eksperimentuoti su išbandytomis ir pamėgtomis stogo dangomis.

Projektuojant pramonės ar komercinės paskirties statinius, plieniniai trapecijos ar sinusoidės rašto banguoti lakštai stogams ir fasadų apdailai anokia naujiena. Visgi architektai atranda daugiau šios stogų dangos panaudojimo būdų – klasikinius valcuotus plieninius stogo dangos lakštus renkasi ne tik individualių namų, bet ir biurų pastatų, viešbučių ar kitiems fasadams. Toks architektūrinis sprendimas panaikina stogo ir fasado ribas, puikiai dera modernaus, išskirtinio, minimalistinio ar net klasikinio stiliaus pastatams. Plieninei stogo dangai nėra taikomi jokie maksimalaus nuolydžio kampo apribojimai, t.y. ją galima montuoti vertikaliai.

Verta paminėti, kad „Ruukki Classic“ danga tvirtinama nerūdijančiojo plieno sraigtais, kurie uždengiami tvirtinant kiekvieną paskesnį lakštą. Tad iš išorės nei ant stogo, nei ant fasado nematyti jokių tvirtinimo elementų, fasadas tampa švaresnis, lygesnis. Kitas pranašumas praktiškesnis – mažiau galimybių kauptis nešvarumams.

Plieniniams lakštams tvirtumo suteikia kompanijos „Ruukki“ liejyklose Suomijoje pagamintas tvirtas plienas, o stogo dangos išvaizdą, ilgaamžiškumą, atsparumą atmosferos poveikiui ir UV spinduliams lemia viršutinis sluoksnis – polimerinė danga. Kokybiškais polimerais padengti plieno lakštai puikią išvaizdą išlaiko pusšimtį metų ar ilgiau.

Kalbant apie šiuo metu itin aktualų pastatų sandarumą, reikšmingi tampa inžineriniai sprendimai – lakštų forma, geometrijos tikslumas, tvirtinimo vietų ir lakštų sujungimo tarpusavyje sistema. Be to, šiuolaikiškos klasikinio ar trapecinio tipo profilio stogo dangos gali būti pristatomos ir su vidinėje lakšto pusėje per visą lakšto plotį gamykloje priklijuotu specialiu antikondensaciniu, antibakteriniu veltinio sluoksniu, kuris labai pagerina ir akustines šios dangos ypatybes.

„Lazdynų riešutai“. Bendrovės „Constra“ nuotr.

„Lazdynų riešutai“. Bendrovės „Constra“ nuotr.

Sprendimas keliems dešimtmečiams

Kompanijos „Ruukki“ rinkodaros vadovas Mantas Grigaliūnas skaičiuoja: „Ruukki 30“ kokybės klasės – poliesterio dangoms – suteikiama 10 m. estetinių ir 30 m. techninių savybių garantija, o aukščiausios „Ruukki 50 Plus“ kokybės klasės dangai – net 20 m. estetinių savybių ir 50 m. techninių savybių rašytinė garantija. Lyginant skirtingas kokybės klases, stogo dangos ilgaamžiškumas gali skirtis kone dvigubai.

Plieninio stogo ar fasado eksploatacija nesudėtinga, pakanka minimalios priežiūros. Lietus, sniegas puikiai nuplauna apnašas, purvas neįsigeria, šios dangos nepelija, neapkimba samanomis ar kerpėmis.

Architekto garbės reikalas suprojektuoti funkcionalius, šiuolaikiškus, energiškai efektyvius ir estetiškus pastatus, atsižvelgti į užsakovo įgeidžius ir finansines išgales. Svarbiausias stogų dangų gamintojų tikslas – pasitelkus produktų kūrimo departamentus, tyrimų laboratorijas pasiūlyti gaminius, galinčius padėti geriausiai įgyvendinti architektų idėjas, greitai prisitaikyti prie užsakovų, investuotojų ar namų savininkų keliamų reikalavimų produktų ilgaamžiškumui. „Su mumis siejami lūkesčiai, kad stogas ar fasadas būtų gražus, maksimaliai kokybiškas, sandarus, funkcionalus ir ilgaamžis, t. y. kad nekilnojamasis turtas kuo ilgiau išlaikytų savo vertę“, – vardija M. Grigaliūnas.

Beje, tendencijos, kai ta pati stogo danga naudojama ir stogui, ir fasadui, sparčiai populiarėja ne tik Lietuvoje ar mūsų kaimyninėse valstybėse, bet ir kitose užsienio šalyse, neapsiribojant Europa. „Ruukki“ specialistai pataria – jei ta pati „Classic“ tipo stogo danga bus naudojama ir fasadui, rekomenduojama rinktis storesnio plieno lakštus, pavyzdžiui, 0,60 mm storio, su antikondensaciniu veltiniu – „Ruukki Classic Authentic“ arba „Ruukki Classic NextGen“.

Tokia danga mažiau banguosis, bus atsparesnė mechaniniam poveikiui (įlenkimams), atrodys geriau ir tarnaus ilgiau. Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į plieninių lakštų tvirtinimo konstrukciją, kad ji nesusikraipytų, nesideformuotų bėgant metams, konstrukcijoje neužsilaikytų kondensatas, tinkamai funkcionuotų vėdinimo tarpai.

Specialistai dažnai sulaukia klausimų dėl stogo ir fasado plokštumų jungčių bei vandens nuvedimo. Projektuojant šiuos mazgus, svarbu itin atidžiai apgalvoti lankstinius, lietaus nuvedimo sprendimus.

ruukki log

Daugiau informacijos: www.ruukki.lt

„Lazdynų riešutai“. Bendrovės „Constra“ nuotr.

„Lazdynų riešutai“. Bendrovės „Constra“ nuotr.

 RĖMĖJO TURINYS 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video