Stogas su banguotų lakštų danga: kada verta rinktis ir kokius privalumus suteikia

Stogas su banguotų lakštų danga: kada verta rinktis ir kokius privalumus suteikia

Radviliskis Gotika L11 01 2018
„Eternit“ stogo lakštai gaminami Naujojoje Akmenėje. „Eternit“ nuotr.

Stogo dangų pasirinkimas – didelis, o tai gyventojams gali sukelti papildomų problemų. Statant arba renovuojant namus susiduriame su įvairiais rūpesčiais, nuolat tenka priimti įvairių sprendimų, kurie bus reikšmingi gyvenant ir leidžiant laiką namuose. Kokybiška stogo danga – vienas svarbių elementų, kuris lems pastato sandarumą ir izoliaciją. Dažnas lietuvių pasirinkimas – banguoti lakštai iš fibrocemento, dar vadinami beasbestiniu šiferiu. Ekologiška danga, tinkamai sumontuota, bus ilgaamžė ir garantuos ne vieną privalumą gyventojams. Kokie yra banguotų lakštų pliusai, lyginant su kitomis stogo dangomis, kaip pagaminti šie ekologiški produktai, atsako Lietuvoje banguotus lakštus gaminančios įmonės „Eternit“ produkto vadovas Donatas Bosas. 

Banguoti lakštai sėkmingai pakeitė senos kartos asbestinį šiferį ir, galima sakyti, lyderiauja. Papasakokite, iš ko gaminama ši naujos kartos stogo danga?

Anksčiau stogai dengti asbestiniais lakštais, kuriuose buvo naudojamas pavojingas sveikatai asbestas. Tada asbestą pakeitė sintetinis PVA pluoštas, kuris armuoja lakštą ir suteikia tvirtumo naujos kartos banguotiems lakštams. Jis gabenamas iš Japonijos, ši medžiaga sudaro 2 proc. sudėties. Kitos pagrindinės banguotų lakštų sudėtinės medžiagos – cementas (apie 70–80 proc.), celiuliozė ir vanduo. 

„Eternit“ įmonė visą stogo lakštų gamybos procesą atlieka Lietuvoje, ir gali užtikrinti, kad vartotojas gauna tikrai lietuvišką prekę. Esame įsikūrę būtent Naujojoje Akmenėje, kad turėtume operatyvią prieigą prie cemento. Tokių gamyklų, kur iš cemento ir kitų priedų pagaminamas stogas, nėra daug. Išties, galime pasididžiuoti, kad tai vienintelė lakštų gamykla Baltijos šalyse.

Uzciausiai Gotika L11 01 2022
Naujojoje Akmenėje veikianti „Eternit“ yra vienintelė lakštų gamykla Baltijos šalyse. „Eternit“ nuotr.

Naujosios Akmenės gamykloje pluša 250 darbuotojų, kurie užtikrina, kad „Eternit“ lietuviški gaminiai pasiektų ne tik mūsų šalies gyventojus, bet ir kitas Baltijos šalis, Prancūziją, Vokietiją, Jungtinę Karalystę.

Kiek laiko reikia pagaminti fibrocementinius banguotus lakštus?

Banguotų lakštų gamyba trunka apie mėnesį – nuo medžiagų lapams sumaišymo iki atgabenimo į objektą. Pagaminti lapai yra brandinami, tai reiškia, iki 60 laipsnių temperatūroje laikomi vėdinimo tunelyje 8–10 valandų. Per tą laiką jie įgauna reikiamą formą, sudedami į paletes ir sandėliuojami dar 3 savaites.

„Eternit“ šiuo metu gaminame 5 skirtingus lakštų ilgius, 7 spalvas ir nedažytą lapą – tiek namams, tiek ūkiniams pastatams.

Stogas yra namo saugumo, šilumos ir tvirtumo garantas. Tačiau kaip išsirinkti tinkamą stogo dangą? Juk pasiūla tokia didelė.

Bendrai stogo dangos labiausiai užtikrina sandarumą ir apsaugo nuo kritulių. „Eternit“ banguoti lakštai tinkami tiek privatiems naujiems, tiek renovuojamiems namams, tiek agrosektoriui, kuriame svarbu užtikrinti gyvulių ramybę. Tai tiesiogiai veikia ūkio produktyvumą ir pelną. 

Banguoti lakštai ypatingi ir pranašesni už kitas dangas tuo, kad nesusidaro kondensatas, kadangi jie pagaminti iš fibrocemento, kuris geba absorbuoti drėgmę ir ją atiduoti į aplinką. 

Gyvenamojoje statyboje šiuo metu populiaru šiltinti stogus purškiamomis poliuretano putomis, bet problema, kad jos neturi garso izoliacijos. Dažnai naujakuriai, rinkdamiesi skardinį stogą ir poliuretano putas, deja, patys susikuria sau kančią – gyvena po stogu, kuris barška. Banguoti lakštai užtikrina žymiai geresnę garso izoliaciją – nesigirdi erzinančio lietaus ar krušos ledukų barškėjimo.

Banguoti lakštai yra tvirti, ilgaamžiai (teikiama 30 metų garantija techninėms savybėms ir 5 metų dažams) ir palyginti lengvi. Jie išsiskiria storiu, kas užtikrina geresnį sandarumą. Pavyzdžiui, įprastai plieninės dangos yra plonos – apie 0,5, mm, o banguoti lakštai – 6 mm storio. Keičiantis temperatūrai skardinės dangos pradeda kondensuotis, lašėti drėgmė, o banguoti lakštai drėgmę sugeria ir po jais nelaša vanduo. Tai nedvejotinai didesnis komfortas gyventojams.

VyturiuS Gotika L21 08 2016
Ekologiška „Eternit“ danga, tinkamai sumontuota, bus ilgaamžė ir garantuos ne vieną privalumą gyventojams. „Eternit“ nuotr.

Ar fibrocementiniai banguoti lakštai turi pranašumų prieš čerpes arba bituminę dangą?

Lyginant su čerpėmis, banguoti lakštai pranašesni svoriu. 1 kv. metras čerpinio stogo sveria apie 50 kg, banguoti lakštai – iki 15 kg. „Eternit“ stogo danga gali būti naudojama nuo 7 laipsnių nuolydžio, o čerpėms reikia didesnio. Kaina daliai naujakurių taip pat gali būti svarbus faktorius. Jei patinka čerpių išvaizda, bet sąmata neleidžia tiek skirti pinigų stogui, asortimente turime čerpes imituojančių lakštų „Gotika“. Trumpiausių lapų matomas ilgis – 46 cm, tad jie vizualiai labai artimi čerpėms. 

Banguoti lakštai turi pranašumų ir prieš prilydomas bitumines čerpes – nereikia ištisinio pakloto, todėl galima sutaupyti stogo konstrukcijai. 

„Eternit“ Lietuvoje veikiau daugiau nei 25 metus ir priklauso Belgijos įmonei „Etex Group“, kuri skaičiuoja antrą veiklos šimtmetį. „Eternit“ gaminius galite įsigyti 150-yje vietų visoje Lietuvoje. 

Ekologiški, aukštos kokybės standartus atitinkantys beasbestiniai lakštai iš fibrocemento puikiai tiks naujiems ir renovuojamiems namams, ūkiniams pastatams dengti. „Eternit“ Naujojoje Akmenėje gamina įvairių spalvų ir dydžių stogo dangą, kad kiekvienas klientas rastų tai, kas labiausiai tinka jo projektui.

eternit logo
Temos: banguotų lakštų danga, Donatas Bosas, Eternit, Etex Group, fibrocementiniai stogo lakštai, stogo danga

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai