Top Baneris

Statybų sektorius užsimojo išguiti patentininkus

2017 birželio 7 d.
pixabay.com nuotr.
pixabay.com nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Lietuvos statybininkų asociacijai išreiškus susirūpinimą kiekvienais metais didėjančiu išduotų verslo liudijimų statybos veiklai skaičiumi, esą smulkusis verslas realiai šalyje nesiplečia tokiais mastais, kiek yra įsigyjama verslo liudijimų, pasiūlyta susiaurinti veiklos, kuriai vykdyti išduodami verslo liudijimai, sąrašą. Taip pat žadama ieškoti ir kitų galimų problemų sprendimo priemonių. Vadinamieji patentininkai šias žinias sutiko grasindami grįžti į „šešėlį“ arba emigruoti.

Dar prieš kelerius metus Lietuvos statybininkų asociacija kreipėsi į Vyriausybę, ragindama atkreipti dėmesį į dirbančiųjų individualiai sektorių ir suvienodinti statybų verslo sąlygas.

Anot Lietuvos laisvosios rinkos instituto analitikės Ievos Valeškaitės, remiantis 2015 m. duomenimis, Lietuvoje apie 21 tūkst. asmenų vertėsi statybos paslaugomis, o dar apie 5 tūkst. asmenų – automobilių remonto paslaugomis. Tad apie 26 tūkst., t. y. ketvirtadalį visų verslo liudijimų turėtojų jų panaikinimas arba sąlygų pakeitimai paliestų didesne mokestine našta. Verslo liudijimai šių profesijų atstovams yra ypač patraukli veiklos forma dėl veiklos sezoniškumo ir mažos administracinės naštos.

I. Valeškaitės įsitikinimu, verslo liudijimai leidžia legalizuoti fizinių asmenų vykdomą ekonominę veiklą. Būtent tai ir yra lemia mažesnę šešėlinę ekonomiką. Tai, kad savo veikloje fiziniai ar juridiniai asmenys renkasi palankiausią mokestinį režimą, nereiškia mokesčių vengimo ar „šešėlio“, atvirkščiai – naikinant patrauklias veiklos formas dalis dabar skaidriai mokančių mokesčius būtų pastūmėti „šešėlio“ link.

Analitikė pripažįsta, kad kai kurie fiziniai ir juridiniai asmenys neapskaito pajamų ir išlaidų ir tokiu būdu, tačiau tai nėra pakankama priežastis verslo liudijimų panaikinimui pagrįsti. Palyginti, rimta problema yra vadinamieji „feniksai“, tačiau dėl to nėra siūloma naikinti uždarąsias akcines bendroves kaip teisinę formą. Atvirkščiai, būtina ieškoti mokestinių paskatų, kad smulkusis ir pradedantis verslas mokėtų mokesčius.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video