Top Baneris

Statybininkų ID tikrins „Sodros“ sistemos (1)

2021 gruodžio 2 d.
panevezio statybos trestas
PST nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Vyriausybė trečiadienį pritarė siūlymui nuo sausio naudoti „Sodros“ informacinę sistemą identifikuojant statybininkus, o ne kurti naują. Tai numatančios Statybos ir dar kelių įstatymų pataisos bus teikiamos Seimui, prašant jas svarstyti skubiai.

Pasak socialinės apsaugos ir darbo viceministro Vytauto Šilinsko, visos sistemos kūrimui buvo numatyta 1,3 mln. eurų, tačiau patobulinti „Sodros“ sistemas būtų galima už 50 tūkst. eurų. 

„Nėra būtinybės kurti naujos sistemos, bet galima panaudoti esamas „Sodros“ sistemas ir  posistemes, nes „Sodra“ jau turi duomenis apie visus darbuotojus, turi galimybę gauti ir gauna duomenis iš Valstybinės mokesčių inspekcijos apie savarankiškai dirbančius, tik reikia patobulinti šitą teikimą (įstatymo pataisų). Taip pat per „Sodros“ sistemą yra teikiami duomenys apie komandiruotus užsieniečius“, – posėdyje sakė V. Šilinskas.

Anot V. Šilinsko, naujoji ID sistema kol kas apims tik nelegalių darbuotojų indentifikavimą – darbo laiko ir pajamų skaičiavimas atidėtas vėlesniam laikui.

„Tai pirmas žingsnis kovoje su šešėliu. Visų problemų jis neišspręs, tiesiog statybose sumažės asmenų, kurie neturi nei darbo sutarčių, nei individualios veiklos pažymėjimo“, – po Vyriausybės posėdžio spaudos konferencijoje teigė viceministras. 

„Ateityje planuojame spręsti ne tik nelegalaus, bet ir nedeklaruoto darbo problemą, kai dirbantieji nedeklaruoja viso darbo laiko ar pajamų. Tam sprendimus rengiame su Aplinkos ministerija“, – pridūrė jis.

Pasak V. Šilinsko, anksčiau buvo numatyta, kad statybininkai privalės registruotis į naująją sistemą, tačiau dabar nuspręsta, jog to daryti nereikės – bus naudojami jau esami valstybinių institucijų duomenys.

„Planas yra šių duomenų pagrindu išduoti QR indentifikacinį kodą, kurį pateikę asmenys galės įrodyti, kad jie yra teisėtai Lietuvoje ir moka mokesčius“, – kalbėjo V. Šilinskas.  

Ministerijos skaičiavimais, numatomos prisitaikymo išlaidos verslui siektų apie pusę milijono eurų.

Iš ekonomikos gaivinimui skirtų lėšų 50 tūkst. eurų būtų skirta „Sodros“ sistemai tobulinti, QR kodui ir mobilioms programėlėms sukurti, o dar 11 tūkst. eurų – Mokesčių mokėtojų registro pritaikymui. 

Jau priimti Statybos įstatymo pakeitimai nustato, kad statybvietėje nuo 2022 metų sausio 1 dienos  galės dirbti tik asmenys, turintys ID kodą. Jis bus suteikiamas neterminuotai, išskyrus  komandiruotus darbuotojus, – tada kodas galiotų iki 18 mėnesių.

Ministerijos teigimu, statybų sektorius išlieka vienas rizikingiausių, kur yra didelis neapskaitytos ekonomikos mastas. Valstybinės mokesčių inspekcijos vertinimu, jame per metus neapskaitoma 500-700 mln. eurų.

 

Šaltinis: BNS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Netikim

    2022-03-22, 19:11  

    Kaip del to sumažės taip ir neaišku…

Rekomenduojami video