Top Baneris

„Staticus“ kelia kartelę fasadų rinkoje: pristatytos dvi tvarios ir išmanios inovacijos

2024 balandžio 26 d.
staticus
Pasidalykite straipsniu

„Staticus“ – vienas didžiausių fasadų rangovų Šiaurės Europoje. Pasitelkdama pažangiausias technologijas ir turėdama sukaupusi daugiau nei du dešimtmečius patirties, bendrovė teikia visą spektrą fasadų projektavimo bei įrengimo paslaugų skirtingose Europos rinkose. „Staticus“ nuolat tobulina procesus ir investuoja į mokslinius tyrimus, kurie padeda siekti vieno iš pagrindinių įmonės tikslų – skatinti tvarumą fasadų pramonėje.

Šiuo metu įmonė vykdo mokslinių tyrimų ir plėtros projektą „Staticus Care“, skirtą tvariems ir veiksmingiems fasadų bei jų priežiūros sprendimams sukurti. Fasadų sistemose aliuminį pakeisdama mediena ir integruodama daiktų interneto (angl. Internet of Things) jutiklius, projekto komanda siekia prailginti fasado elementų gyvavimo ciklą ir net iki 75 proc. sumažinti fasado gamybos bei eksploatacijos metu paliekamą CO2 pėdsaką.

Naujos kartos tvarus fasadas

„Staticus“ jau dešimtmetį sėkmingai įgyvendina medienos komponentų turinčių fasadų projektus Skandinavijos šalyse. Šią patirtį įmonė panaudojo kurdama naujos kartos hibridinio elementinio fasado (angl. hybrid unitised façade arba HUF) sistemą, kuri gali sumažinti fasado anglies kiekį. 

Pagaminant vieną kilogramą aliuminio profilių, šiuo metu Europoje vidutiniškai į aplinką išmetama septyni kilogramai CO2. Naujoji hibridinė „Staticus“ sistema leidžia didžiąją dalį aliuminio profilių pakeisti klijuotąja mediena „Glulam“ – gaminiu, sudarytu iš drėgmei atspariais klijais suklijuotų medienos sluoksnių. Toks sprendimas generuoja reikšmingus rezultatus – palyginti su standartiniu aliuminio fasadu, HUF sprendimas išmetamos anglies kiekį produkto gamybos etape iš viso gali sumažinti nuo 45 iki 75 procentų.

HUF sistema turi ir daugiau pranašumų. Ląstelinė medienos struktūra užtikrina puikią, net 1700 kartų už aliuminio geresnę šilumos izoliaciją, todėl hibridiniai fasadai padeda taupyti energiją visą pastato eksploatavimo laikotarpį.

„Mediena netgi gerokai lenkia mūrą – 25 mm storio medienos plokštės šiluminė varža yra geresnė nei 114 mm storio plytų sienos, – sako „Staticus“ projektų vadovas Algirdas Simuntis. – Būtent todėl mediena tampa vis konkurencingesniu sprendimu, siekiant įgyvendinti vis griežtesnius pastatų energinio naudingumo reikalavimus Europoje.“

Po sėkmingų fasadų sistemos bandymų VINCI technologijų centre Jungtinėje Karalystėje, „Staticus“ HUF sistema šiais metais pirmą kartą panaudota „Textiltorget“ biurų pastate Stokholme. Įmonės komanda mano, kad tai tik pirmasis iš daugelio projektų, pasinaudosiančių tvaresnio fasado teikiamais pranašumais. 

Fasadų priežiūra naudojant dirbtinį intelektą

Bendrovė taip pat ieško būdų, kaip į fasadus integruoti daiktų interneto technologiją. Plėtojant projektą „Staticus Care“, šiuo metu vykdomų daiktų interneto tyrimų tikslas – dirbtinio intelekto valdomas prognozuojamosios techninės priežiūros modelis.

Hybrid IoT mockup 2023 12 13 7
„Staticus“ dirbtinio intelekto valdomas prognozuojamosios techninės priežiūros prototipas.

Pasak A. Simunčio, taikant prognozuojamąją techninę priežiūrą, galima efektyviau rūpintis pastatais. 

„Šiuo metu pastatų valdytojai apie techninės priežiūros poreikį sužino tik tada, kai problema jau yra iškilusi, todėl priežiūra dažnai kainuoja brangiau ir trunka ilgiau. Tačiau pasitelkę daiktų internetą, išmaniųjų fasado jutiklių informaciją naudojame sukurti skaitmeniniams dvyniams (angl. digital twins), padėsiantiems veiksmingiau prižiūrėti fasadus“, – sako projektų vadovas.

Pastato skaitmeninis dvynys jungia įvairių tipų informaciją, kurią teikia į fasadą integruoti jutikliai. Į „Staticus“ kuriamą modelį bus įtraukti tiesioginiai temperatūros, drėgmės ir kiti duomenys, kurie realiuoju laiku įspės pastato valdytojus apie įvairių rodiklių pokyčius. Tai padės visapusiškai stebėti fasadą, numatyti galimus gedimus ir laiku imtis prevencinių veiksmų.

A. Simuntis pabrėžia, kad modelis ne tik padėtų mažinti priežiūros išlaidas, bet ir būtų naudingas aplinkai: „Geresnis rizikos valdymas prailgina fasado elementų gyvavimo ciklą, jie tampa patvaresni. Tai ne tik padeda investuotojams sutaupyti, bet ir mažina aplinkos taršą, kurią sukelia pastato dalių keitimas ar atnaujinimas.“

Plėtodama naujos kartos hibridinius fasadus ir jų priežiūros metodus, „Staticus“ ir plečia savo paslaugų spektrą, ir kelia pastatų tvarumo kartelę. Ši veikla – dalis įmonės įsipareigojimo siekti maksimalios ir ilgalaikės vertės klientams, partneriams ir visuomenei.

Tvarūs ir išmanūs „Staticus“ fasadai

  • Aliuminio profilius keičia klijuota, drėgmei atspari mediena
  • Gamybos metu išmetamas CO2 kiekis mažinamas nuo 45 iki 75 proc.
  • Geresnis šiluminės varžos rezultatas
  • Integruota daiktų interneto technologija
  • Dirbtiniu intelektu programuojami fasadų priežiūros darbai

Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“ | 2024 ŽIEMAPasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video