Pilkos, žalios, rausvos apnašos ant namo sienų – tai ne šiaip prie fasado prilipę nešvarumai, o pelėsio arba dumbliagrybių kolonijos, kurios ilgainiui pažeidžia dekoratyvinį tinką. Vasara – pats tinkamiausias laikas pasirūpinti namo fasadu: nuplauti apnašas ir apsaugoti sienas nuo tolimesnio dumbliagrybių ir pelėsio veisimosi.
Kokiems pastatams gresia dumbliagrybių apnikimas?
Dažniausiai „žaliuoja“ šiaurinės arba nuolat šešėlyje esančios fasado sienos, taip pat plotai, kurie patiria didesnę drėgmės apkrovą. Pastatai, stovintys gamtos apsuptyje – šalia miško, parko, didesnių medžių ar krūmų, „pažaliuoja“ greičiau, kadangi jų fasadas apsineša žiedadulkėmis bei augalų sporomis. Kasmet dumbliagrybių apimti sienų plotai plečiasi, o fasadas užsitraukia žalsvu ar pilku sluoksniu.
Ar „žalias“ fasadas tik estetinė problema?
Anot Edvardo Labakojo, Caparol techninio vadovo, tokie pažaliavimai ilgainiui gali pažeisti fasadinį tinką. Dumbliagrybiai ir samanos įleidžia šaknis į tinko paviršių, per jas į fasadą patenka drėgmė. Žiemą fasade esantis vanduo šąla į ledą ir plečiasi, todėl tinko paviršiuje atsiranda įtrūkių, jis pradeda byrėti. „Jau projektuojant namą, reikia įvertinti galimą biologinę taršą ir pasirinkti jai atsparią dangą – Caparol ThermoSan NQG produktus, kurių sudėtyje yra specialių medžiagų, apsaugančių nuo dumbliagrybių apnikimo“, – sakė E.Labakojis.
Ką daryti, jei fasadas jau pažaliavo?
Visų pirma, reikia mechaniškai pašalinti samanas ir dumbliagrybių kolonijas. Efektyviausias būdas – nuplauti aukšto slėgio vandens srovėmis. Srovė turi būti stipri, tačiau be rotacijos funkcijos, kad fasadinis tinkas nebūtų pažeistas. Fasadą galima plauti ir drėgnu šepečiu, tačiau tokia procedūra – ilgesnė.
Pašalinus apnašas ir sienoms nudžiūvus, fasadą reikia dezinfekuoti. Specialus mikrobiocidinis tirpalas Capatox dezinfekuoja fasadą ir sunaikina giliau į tinką įsiskverbusias dumbliagrybių šaknis, kurių nepavyko nuplauti aukšto slėgio vandens srovėmis. Capatox įtrinamas į fasadą šepečiais. Padengti reikia visą sieną, ne tik plotus, kur akivaizdžiai buvo susitelkusios dumbliagrybių kolonijos. Labai svarbu, kad mikrobiocidiniu tirpalu apdorotas fasadas, prieš dažant, gerai išdžiūtų.
Fasadiniai dažai taip pat turi būti atsparūs biologinei taršai. Žaliuojančius fasadus rekomenduojama dengti specialiais fasadiniais dažais Caparol ThermoSan NQG. Pagal nano technologiją pagaminti dažai atstumia purvą ir neleidžia žiedadulkėms prilipti prie fasado. Artimiausias lietus nuplauna nešvarumus, žiedadulkes bei augalų sporas nuo paviršiaus, todėl fasadas ilgai išlieka švarus. Dėl NQG 3 technologijos namo sienos ženkliai greičiau išdžiūsta po lietaus, todėl fasado paviršių veikia mažesnė drėgmės apkrova. Be to, šių dažų sudėtyje yra priedų, stabdančių dumbliagrybių veisimąsi.
Caparol ThermoSan dažai yra optimali apsauga namų, įsikūrusių gamtos apsuptyje, fasadams, kai norisi ilgą laiką turėti švarius, nuo dumbliagrybių apsaugotus fasadus.
PARTNERIO TURINYS
1 komentaras. Leave new
Reiks išmėginti, turim seną problema namo fasade.