Top Baneris

Sovietinei sanatorijai Jūrmaloje – tvari metamorfozė (2)

2023 sausio 20 d.
Jurmalos loftai ir apartamentaiTik SA
Vertikalumo ir horizontalumo žaismas kuria dinamišką ir įdomią kompoziciją. Klāvs Loris nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Objekto paskirtis: gyvenamasis kompleksas

Objekto vieta: Jūrmala, Kalsnavas 2

Vystytojas: „Lebensbau Development“

Architektai: „Open AD“ – Zane Tetere-Šulce, Ieva Mākena, Zane Legzdiņa, Kaspars Broks, Undīne Linde, Eva Heidingere-Jukāma

Konstruktorius: SIA „Anzāģe“

Generalinis rangovas: N/I

Objekto plotas: N/I

Statybos metai: 2018–2021

Laikui bėgant, sovietmetį menantis architektūrinis palikimas sukelia vis daugiau galvos skausmo. Akivaizdu, kad masinės statybos objektai netenkina šiuolaikinių poreikių ir naujų architektūrai teikiamų standartų, tačiau juose įsikūrusi didelė miestų ir miestelių populiacijos dalis. Baltijos šalyse vis dažniau keliamas klausimas, kaip derėtų elgtis su tokiais objektais: renovuoti, griauti, palikti lėtai mirčiai?

Vykusius ir jau įgyvendintus renovacijos projektus būtų galima suskaičiuoti vienos rankos pirštais – tai jautri ir sudėtinga užduotis, kuriai pasiryžta retas architektūros biuras. Latvių biuras „Open AD“, vedamas architektės-vizionierės Zanės Teterės-Šulcės, žengė vienu žingsniu toliau: viename žymiausių Baltijos kurortų, Jūrmaloje, ką tik užbaigtas sovietinės sanatorijos revitalizacijos projektas, suteikiantis senam pastatui ne tik naują veidą, bet ir naują funkciją.

2 1
Oļegs Zernovs nuotr.

Gyvenamosios paskirties kompleksas „Edinburgh Apartments & Lofts“ atspindi tvarų architektūrinį procesą: įvertinti padėtį, pastebėti stipriąsias jos puses, išsaugoti tai, kas vertinga, perdirbti ir pernaudoti esamas struktūras.

Nepatogaus palikimo potencialas

„Iliustratyvus pavyzdys, kaip galima išsaugoti nepatogų palikimą, visiškai pakeičiant jo funkcionalumą, vizualinę formą ir patirtį jutiminiu lygmeniu dėl tvarumo“ – taip apie projektą kalba patys jo autoriai. Šiame kontekste žodį nepatogus skaityti reikėtų kaip morališkai pasenęs, problemiškas, neypatingas, primenantis tam tikrą, sociopolitiškai specifišką gyvensenos modelį. Netvariu šį palikimą galima vadinti ir dėl ypač žemo energinio naudingumo rodiklio, neilgaamžiškumo, neekologiškų statybinių ir apdailos medžiagų ar pasenusio, šiuolaikinius poreikius netenkinančio funkcinio suplanavimo. Didelė dalis sovietinio modernizmo objektų nepasižymi dideliu originalumu, tad retas atvejis, kai pasirenkama tokius pastatus gaivinti: dažniau jie sulyginami su žeme dėl naujų, nuo A iki Z šviežių kūrybinių ir statybinių procesų. Tvarios architektūros šalininkai ne visada tam pritaria – turint omeny, kad pastatai ir statybų sektorius patenka tarp labiausiai žemę teršiančių veiksnių (apie 40 proc. viso energijos suvartojimo), vis didesnį populiarumą įgauna „nestatyk – saugok“ filosofija. Siekiant minimalizuoti neigiamą architektūros poveikį gamtai, skatinama kuo įmanoma labiau prailginti esamų pastatų gyvavimo ciklą, gerinant jų ekologiškumo rodiklius, o naujus pastatus įgyvendinti pagal vyraujančius tvarumo normatyvus.

Sovietinio pastato renovacija Jūrmaloje

„Iliustratyvus pavyzdys, kaip galima išsaugoti nepatogų palikimą, visiškai pakeičiant jo funkcionalumą, vizualinę formą ir patirtį jutiminiu lygmeniu dėl tvarumo“ – taip apie projektą kalba patys jo autoriai.

Biuro „Open AD“ architektai rado įdomų kūrybinį kelią: nepatogaus palikimo fokusą perkelti į patogų – į istorinių medinių vilų ir vasarnamių architektūrą, kalbančią apie gilias Jūrmalos kurortinės praeities šaknis. Buvusi sanatorija įsikūrusi ypač patogioje vietoje: vėlyvame XIX amžiuje tarp Rygos ir carinės Rusijos aristokratų itin mėgstamoje kaimynijoje Dzintaruose. Čia gausu išskirtinės architektūrinės raiškos, ažūriniais raižiniais puoštų vilų, į kurias referuoja nauji renovuoto komplekso mediniai fasadai ir žaismingi balkonai. Šioje kurorto dalyje vasaras mėgdavo leisti didžioji kunigaikštienė Marija Aleksandrovna, o vėliau ir jos vyras Edinburgo kunigaikštis Alfredas, kurio titulas įkvėpė šios miesto dalies žargoninį vietovardį. Dabartinė Jūrmala gyvybinga ištisus metus, tad kyla vis didesnis poreikis aprūpinti kurortą apartamentais, skirtais ne tik vasarotojams, bet ir namus čia kurti pasiryžusiems ar ilgam laikui apsistoti planuojantiems poilsiautojams.

Šiandien „Edinburgh“ loftų ir apartamentų kompleksas pažadina aristokratiškos gyvenvietės pojūtį ir suteikia būsimiems poilsiautojams šiuolaikišką ir komfortišką gyvenimą.

Šiuolaikiškumas ir vietinis identitetas

„Edinburgh“ loftų ir apartamentų komplekso kompoziciją sudaro du penkių ir dviejų aukštų tūriai. Juos architektai nusprendė išsaugoti, aukštesniame įrengiant 65 vieno, dviejų ar trijų kambarių apartamentus, žemesniame – 24 įvairaus dydžio loftus. Protingas suplanavimas leidžia pilnai išnaudoti kiekvieną centimetrą: vienas iš loftų įrengtas du tūrius jungiančiame tiltelyje. Jūrmalos kontekste, kuriame gausu ypač prašmatnių objektų, šis projektas išsiskiria prieinamumu, racionalia kaina bei aukšta kokybe ir komfortu.

Kiekvienas apartamentas ir loftas turi atskirą balkoną ar erdvią terasą, leidžiančius dar labiau mėgautis pastatą supančia gamta. Spalvoti, raižiniais papuošti mediniai balkonai sukuria ypatingą architektūrinę raišką: nors pastatas šiuolaikiškas, jis puikiai dera šalia istorinio miesto paveldo, paprastas tūris įgyja vietinį, baltišką identitetą.

Neypatingas ir nuobodus statinys pritaikius sąlyginai paprastas estetines procedūras patyrė tikrą bjauriojo ančiuko metamorfozę. Daug lemia apdaila: betoną slepiantis medis užmezga dialogą su gamta, vertikalus dailylenčių raštas, balkonus remiančios kolonos tarsi ištiesia pastatą, suteikia jam aukščio, vizualiai gerina proporcijas. Horizontalaus žemesnio tūrio pabrėžimas, fasado plokštumos skaidymas balkonais kuria dinamišką ir įdomią kompoziciją. Apdailai naudojamos grubiai pjautos, neobliuotos pušinės dailylentės. Prieš dažymą jos padengtos ugniai atsparia medžiaga. Toks medienos paruošimo būdas buvo naudojamas kituose architektų biuro projektuose Latvijos pajūryje ir pasiteisino – dailylentės yra patvarios, atsparios klimato sąlygoms, nepakito jų estetinės savybės. Netipiniai spalviniai sprendimai irgi vykę – neutralaus atspalvio fasadinės dailylentės susilieja su pastatą supančių pušų kamienais. Vizualiai pradingti miške objektui neleidžia balkonų turėklams parinkta spalvinė gama. Pilkšvai melsvi ir violetiniai tonai neįkyriai kontrastuoja su aplinka.

Edinburgh 3
Žemesniame tūryje įrengti erdvūs loftai. Oļegs Zernovs nuotr.

Kompleksą supa didelis, 14 tūkst. kv. m ploto parkas su išplėtota sporto, regeneracijos ir daržininkystės infrastruktūra. Tai puiki terpė bendruomeniškumui vystytis – „Edinburgh Apartments & Lofts“ projekto kontekste įgyvendinti toli siekiantys pokyčiai, orientuoti ne tik į komplekso, bet ir į aplinkinių teritorijų kokybės gerinimą.

Architektė Z. Teterė-Šulcė prisimena gražią su objektu susijusią akimirką: „Pateikėme projektą Latvijos architektūros apdovanojimams, o žiuri atvyko aplankyti objekto. Jų apsilankymo metu viena pastato gyventoja priėjo prie grupės ir papasakojo, kaip jai patinka ten gyventi, pridūrė, kad komplekse jau spėjo susiformuoti bendruomeniškumo dvasia. Tai nebuvo suplanuota ar surežisuota. Tiesiog tikrai nuoširdi apžvalga iš pirmų lūpų.“

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • nuomonė

    2023-01-25, 9:55  

    Susidarė įspūdis, kad Latvijoje dėmesys architektūrai,kaip tautos kultūros išraiškai, daug didesnis, negu Lietuvoje, kur,manau, svarbiausia- BIM, A++ klasė ir žemėtvarka vietoje urbanistikos…

  • TTT

    2023-01-20, 21:57  

    Patiko. Šaunuoliai latviai.

Rekomenduojami video