Top Baneris

Sostinės valdžią suneramino paminklo Vyčiui konkursą paskelbę visuomenininkai

2016 spalio 28 d.
Pasidalykite straipsniu

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius šiandien pasirašė kreipimąsi į šalies Prezidentę Dalią Grybauskaitę ir premjerą Algirdą Butkevičių dėl paminklo šiuo metu rekonstruojamoje Lukiškių aikštėje statybų konkurso. Apie ketinimą organizuoti paminklo Lukiškių aikštėje konkursą šiandien paskelbė visuomeninis Vyčio paramos fondas. Mero nuomone, tokį konkursą ir jo įgyvendinimo priežiūrą turi būti pavesta organizuoti valstybės ar savivaldybės institucijai.

„Paminklo „Vytis“ pastatymas Lukiškių aikštėje turi išskirtinę reikšmę Lietuvos visuomenei ir Vilniaus miesto gyventojams dėl aikštės sakralumo, reprezentatyvumo ir šiuolaikinių poreikių. Paminklo konkursas turi būti viešas. Visiems norintiems asmenims ar jų įsteigtiems fondams turi būti sudaryta galimybė prisidėti prie iškilios idėjos įgyvendinimo proceso, taip pat ir finansiniais ištekliais“, – mano Vilniaus miesto meras R. Šimašius.

Vyčio paramos fondo pranešime rašoma, kad remiamas daugybės meno ir kultūros pasaulio atstovų, fondas skelbia atvirą geriausio Valstybės simbolio „Vyčio“ skulptūrinio modelio, kuris taptų centriniu planuojamos Lietuvos laisvės kovotojų įamžinimo skulptūrinės-architektūrinės kompozicijos Lukiškių aikštėje Vilniuje akcentu, konkursą.

„Šiuo metu 77 iškiliausi šalies šviesuoliai, susibūrę į Vyčio visuomeninį fondą (ilgametis šalies prezidentas, Mokslų akademijos prezidentas, Vilniaus universiteto rektorius, Kauno arkivyskupas, garsiausi meno ir kultūros atstovai, rašytojai, architektai, skulptoriai, kiti šalį garsinantys profesionalai) kreipiasi į Lietuvos žmones, kviesdami statyti paminklą, kuris ves mus į ateitį. Tarp iniciatorių tarpe yra net keliasdešimt Nacionalinės meno ir kultūros premijos laureatų.

lukiskius aikste atsinaujina 5 1

Sauliaus Žiūros nuotr.

Mes ėmėmės iniciatyvos, nes daugiau negalima laukti – iki Atkurtos valstybės 100-mečio ranka paduoti. Mes paruošėme konkurso sąlygas (dėkojame dailės šakų ir architektūros profesionalams, padėjusiems šiame darbe). Mes apsiimame sukaupti visas paminklo konkursui bei statybai reikalingas lėšas. Mes patys paaukojome pirmąsias lėšas, mes projektui aukojame savo laiką. Nes mes tikime: paminklas, kurį paliksime ateinančioms kartoms, liudys – Lietuva ir šiuo metu nebuvo bedvasė.

Mes nuoširdžiai kviečiame geriausius Lietuvos menininkus dalyvauti konkurse“, – konkurso organizatorių vardu pasirašė Vyčio paramos fondo valdybos pirmininkas, dim. brigados generolas Česlovas Jezerskas.

Vis dėlto sostinės mero nuomone, sprendimas dėl viešo konkurso sąlygų, organizavimo, konkurso finansavimo bei paminklo statybos darbų turi būti priimtas valstybės lygiu, pritarus Lietuvos 100-mečio minėjimo programos įgyvendinimo koordinacinei komisijai. Paminklo pastatymo organizatorius, konkurso sąlygos, pats konkursas ir jo finansavimo modelis taip pat turėtų būti pristatyti visuomenei.

Vyčio paramos fondas ir kiti esantys ar naujai susikūrę fondai turi turėti galimybę dalyvauti Lukiškių aikštės Vilniuje sutvarkymo ir pritaikymo šventiniams renginiams bei Vyčio skulptūros pastatymo įgyvendinime.

Valstybei svarbios Lukiškių aikštės sutvarkymo darbai prasidėjo šių metų liepą ir planuojami užbaigti iki kitų metų rugsėjo 1-osios. Aikštei sutvarkyti valstybė jau skyrė 2 mln. eurų. Visa darbų sąmata – 3,6 mln. eurų. Lukiškių aikštės sutvarkymas yra numatytas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo plane.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video