Top Baneris

Sostinės centrui – šiuolaikiniai sprendimai

2014 spalio 14 d.
Pasidalykite straipsniu

Naujai statomi biurų pastatai ar verslo centrai netoli sostinės centro – ne naujiena. O kokia situacija su daugiabučiais? Sostinės centre, J. Savickio ir Kražių gatvių sankirtoje, dirba statybininkų kranai – čia pradedama naujo daugiabučio gyvenamojo namo statyba.

Architektams patikėta užduotis – įkomponuoti šiuolaikinius pastatus šalia jaukaus XX amžiaus pradžioje pastatyto gyvenamųjų namų kvartalo, anuomet laikyto pažangios architektūros pavyzdžiu.

Projekto plėtotojas – statybų ir nekilnojamojo turto projektų plėtros bendrovė „Merko statyba“ – klientams naujamiestyje ketina pasiūlyti modernų ir ekonomišką būstą.

Įsikurs sostinės širdyje

Dviejų atskirų korpusų, trijų aukštų su mansarda daugiabutis namas su patraukliu kiemu ir požemine automobilių stovėjimo aikštele pavadintas „Kražių“ projektu. Daugiabutis iškils Montvilos kolonija vadinamo namų kvartalo, Užsienio reikalų ministerijos ir Lukiškių kalėjimo pašonėje.

Šiuo metu kaip tik pradedami parengiamieji darbai: gautas pritarimas nugriauti apleistą Lukiškių kalėjimo daržovių sandėlį – jo vietoje ir iškils naujasis daugiabutis.

Pakalbinome „Kražių“ projekto architektą Tadą Balčiūną. „Sprendimą rinktis mažaaukštį taškinį užstatymą ir projektuoti jaukų trijų aukštų su mansarda daugiabutį namą (tai nebūdinga daugiabučių namų projektams) padiktavo vieta. Šio projekto tikslas – Kražių gatvės kampo užstatymas. Miesto centre, kuriame verda gyvenimas, siekiame sukurti ramią, jaukią oazę“, – paaiškino T. Balčiūnas.

T. Balčiūno architektūros biuro vadovas pasakojo nė nemanęs imituoti senamiesčio ar aplinkinių pastatų. Visų pirma dėl to, kad šioje miesto dalyje nėra architektūrinio vientisumo. Užsienio reikalų ministerijos pastatas – stalininio laikotarpio, greta esantis modernus verslo centras kontrastuoja savo masteliu ir tūriu, viena seniausių įkalinimo įstaigų – XX amžiaus pradžios statinys. Montvilos kolonijoje vyrauja secesinės architektūros, daugiausia trijų aukštų namai.

„Būsimojo daugiabučio architektūra turi neišsišokti, bet būti išskirtinė – toks buvo užsakovo pageidavimas“, – patikino architektas. Bendrovės „Merko statyba“ generalinis direktorius Saulius Putrimas priminė didelio pirkėjų dėmesio sulaukusį projektą „Bajorų dominija“. S. Putrimo teigimu, dalis besidominčiųjų Santariškėse įgyvendinamu projektu pagrindiniais privalumais įvardijo mažaaukštę statybą, vidinį kiemelį, terasas, bendrovės „Merko statyba“ suteikiamas garantijas ir kokybę, tačiau pageidavo įsigyti būstą miesto centre. „Atsižvelgdami į klientų poreikius, miesto centre ieškojome sklypo, kuriame galėtume klientams pasiūlyti išskirtinį būstą“, – komentavo pašnekovas.

Gyventojų privatumui – vidinis kiemas ir patogi požeminė automobilių aikštelė

Sovietmečiu statytų daugiabučių gyventojai galėdavo džiaugtis didelėmis žaliosiomis erdvėmis, kuriose vietos pakako ir skalbinių džiovyklėms, ir žaidimų aikštelėms, ir medžiams. Naujos statybos daugiabučių gyventojai įprastai turi po vieną vietą automobiliui statyti, o medžiams erdvės dažniausiai nebeužtenka.

„Kražių“ projekto plėtotojai išsprendė ir miesto centre ypač aktualią automobilių statymo, ir žaliųjų erdvių problemą. Požeminiame namo aukšte automobiliams laikyti suprojektuota 27 vietų požeminė aikštelė. Čia bus įrengtos ir techninės bei pagalbinės patalpos. Pirmojo aukšto gyventojams suplanuota įrengti terasas. Vieta numatyta ir 50 kvadratinių metrų ploto vaikų žaidimų aikštelei. Vidiniame kieme netrūks želdynų: jame suplanuota naudoti kuo mažiau kietųjų dangų.

Saugumui šiame projekte irgi bus skiriamas ypatingas dėmesys. Patekimas į pastatą suplanuotas iš J. Savickio gatvės pro vidinį rakinamą kiemą. Prie bendro įėjimo į uždarą teritoriją ir prie kiekvieno korpuso įėjimo durų bus įrengtos vaizdo telefonspynės. Beje, kiekvienoje laiptinėje numatyti ne daugiau nei keturi butai.

Į požeminę automobilių stovėjimo aikštelę bus galima patekti iš lauko pro pakeliamus vartus ir iš korpusuose įrengtų liftų. Nors keturių aukštų daugiabučiuose namuose liftai neprivalomi, projekto plėtotojai priėmė sprendimą investuoti lėšų jiems įrengti, taip sukurdami didesnį komfortą namo gyventojams.

Plėtotojai nepamiršo ir važinėjimo dviračiais entuziastų. Kadangi suplanuoti nedidelio ploto butai ir kiekvienas kvadratinis metras brangus – dviračiams laikyti požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje suprojektuoti atskiri sandėliukai – dviračių saugyklos.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video