Top Baneris

Sostinė kratosi grafičių

2016 lapkričio 15 d.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Sauliaus Žiūros nuotr.

Kol visuomenė diskutuoja, ar grafičiai – gatvės menas, ar vandalizmas, grafitininkai vien Vilniaus miesto savivaldybės iždą kasmet palengvina keliasdešimt tūkstančių eurų – tiek tenka sumokėti už grafičių naikinimą.

Nors sostinėje yra specialių vietų grafičiams piešti, gatvės menininkai mieliau renkasi visuomeninių pastatų ar daugiabučių sienas, aiškindami, jog savo pėdsakus nori palikti ten, kur jie bus geriausiai matomi. Vien senamiestyje priskaičiuojama maždaug šimtas grafičiais išmargintų statinių, o daugumos jų autorių liežuvis neapsiverstų pavadinti menininkais, tik – chuliganais. Jų terlionės nuo sienų valomi specialiais chemikalais ir vandens srove, po to sienos dar ir dažomos. Šaltuoju periodu grafičiai apskritai nevalomi. Nuvalyti vieną kvadratinį metrą sienas bjaurojančių užrašų ar piešinių kainuoja keliolika eurų, tad žala skaičiuojama tūkstančiais.

Per šiuos metus sostinėje nuvalyta beveik 1000 kvadratinių metrų ploto teplionių, atsiradusių ant sienų, tvorų, paminklų, atminimo lentų, tiltų ir viadukų. Šiemet teplionėms nuvalyti nuo savivaldybės prižiūrimų statinių savivaldybė skyrė dvigubai daugiau lėšų nei pernai – 20 tūkst. eurų.

Terlionės buvo nuvalytos Konstitucijos prospekto ir Narbuto požeminėse perėjose, taip pat nuo Centro poliklinikos, buvusio „Lietuvos“ kino teatro ir kitų pastatų sienų Trakų, Vilniaus ir K. Kalinausko gatvėse.

graficiai_vilnius_valymas_2

„Grafičių valymas miestui kainuoja gana brangiai – vieno kvadratinio metro ploto nuvalymas kainuoja daugiau kaip 17 eurų. Tam kasmet išleidžiama po keliasdešimt tūkstančių eurų. Tačiau čia svarbus ne tik estetinis miesto vaizdas, bet ir vilniečių saugumo jausmas, juk ištepliotos vietos tarsi sako, jog čia galima daryti pažeidimus“, – sakė Vilniaus mero pavaduotojas Gintautas Paluckas.

Vilniaus miesto savivaldybė atrinko ir daugiau vietų Senamiesčio ir Naujamiesčio rajonuose, kurios labiausiai matomos bei lankomos užsienio svečių, ir kurias planuojama tvarkyti šiais ir kitais metais pasitelkus ir privačių asmenų, ir savivaldybės lėšas.

Savivaldybės duomenimis, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai per 2016 metus užregistravo 39 pranešimus dėl grafičių piešimo neleistinose vietose. Aštuoniems asmenims, patrauktiems administracinėn atsakomybėn, paskirti įspėjimai ir piniginės baudos.

Prieš ketverius metus savivaldybė leido legaliai piešti grafičius tam tikrose numatytose miesto vietose – kai kuriose požeminėse perėjose, ant Neries upės prieplaukos, esančios tarp Karaliaus Mindaugo ir Žirmūnų tiltų ir ant Pilaitės riedučių ir riedlenčių parko statinių. Šiuo metu mieste yra skirtos penkios legalios grafičių piešimo vietos. Likusiose septyniose galima piešti tik gavus savivaldybės pažymėjimą, kurį išduoda Saugaus miesto departamento Administracinės veiklos skyrius.

Komentarai