Top Baneris

Skydinių-karkasinių namų statyba. Ar tai perspektyvu mūsų šalyje?

2019 spalio 23 d.
skydiniai namai, Kriautė
Bendrovės „Kriautė“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Skydiniai arba dar kitaip vadinami karkasiniai namai Lietuvoje pradėti gaminti palyginti neseniai, nors jau keletą dešimtmečių Skandinavijoje, Vakarų Europoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Didžiojoje Britanijoje ši namų statybos technologija ypač populiari. 10 metų juos gaminančios įmonės „Kriautė“ generalinis direktorius Jaunius Kavaliauskas teigia, kad karkasinių namų statybos technologija mūsų šalyje vis dar yra nepelnytai nepopuliari.

Populiarūs tiek Skandinavijoje, tiek už Atlanto

Anot „Kriautės“ vadovo, įmonės veiklos pradžioje skydiniai namai buvo parduodami išskirtinai Vakarų Europos pirkėjams, tačiau prieš kelerius metus, prasidėjus statybų bumui, šie namai sulaukė ir lietuvių susidomėjimo. „Manome, kad karkasinių namų statybos technologija Lietuvoje vis dar yra nepelnytai nepopuliari. Ši statybos technologija ypač pasiteisina Šiaurės Amerikoje, Skandinavijoje (Norvegijoje, Švedijoje, Danijoje, Islandijoje), taip pat Vokietijoje, Belgijoje, Olandijoje, Škotijoje. Skydinių-karkasinių namų statyba laikoma vienu technologiškai racionaliausių sprendimų, ypač kalbant apie nedidelio ploto namus, todėl šis statybos būdas yra populiarus ir pietinėje Prancūijoje, Ispanijoje, Šveicarijoje“, – pasakojo pašnekovas.

Bendrovės „Kriautė“ nuotr.

Bendrovės „Kriautė“ nuotr.

Ekologiškas ir tvarus – tai, ko nori šiuolaikiniai žmonės

Skydinius-karkasinius namus gaminančios bendrovės direktorius teigia, kad šie namai atitinka visas pagrindines šio tipo būstų charakteristikas, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį, renkantis statybos metodą: ekologiškumo, šilumos efektyvumo ir ilgaamžiškumo parametrus.

„Svarbiausia, žinoma, yra galvoti apie sveikatą. Karkasinių namų statybai daugiausia naudojamos ekologiškos medžiagos. Tai leidžia daug lengviau įrengti kvėpuojantį karkasą, todėl oras patalpose grynesnis ir drėgnas, o tai užkerta kelią peršalimo ligoms. Be to, statant karkasinį namą, galima naudoti tokias medžiagas, kurios užtikrins kokybišką gyvenimą alergiškiems žmonėms. Ši statybos rūšis yra vadinama švaria statyba, nes jos metu yra naudojamos nekenksmingų technologijų ir savaime atsinaujinančios medžiagos, o jį sumontavus, visai nelieka šiukšlių“, – pabrėžė J. Kavaliauskas.

1,5 karto geresni šilumos išsaugojimo rodikliai

Renkantis statybos metodą, ne ką mažiau svarbus šilumos išsaugojimo klausimas. „Kadangi karkasinių namų sienos yra užpildytos vatos izoliacijos sluoksniu, taip pat tokių namų statyboms nenaudojamos akumuliuojančios medžiagos, todėl jie įšyla greičiau, o dėl savo sandarumo išlaiko šilumą ilgiau. Mūsų įmonės patirtis rodo, kad skydiniai pastatai, atliekant sandarumo testus, gali turėti 1,5 karto geresnius rodiklius, nei to reikalauja normos“, – sakė „Kriautės“ vadovas.

Bendrovės „Kriautė“ nuotr.

Bendrovės „Kriautė“ nuotr.

Patvarumas ir ilgaamžiškumas

Skydiniai-karkasiniai namai yra gaminami pagal itin tikslų projektą gamykloje, po stogu, o ne statomi lauko sąlygomis. Tai leidžia išvengti lietaus ir kitų gamtos reiškinių poveikio medžiagoms, todėl tokie namai yra kokybiški ir tarnaus ilgai.

„Paprastai namas greičiau pasensta morališkai ir technologiškai, nei susidėvi jo laikančiosios konstrukcijos. Statant karkasinius namus, visos namo konstrukcijos apskaičiuojamos ir parenkamos taip, kad atlaikytų didelius krūvius, sniego apkrovas, pavojingą vėją ir kitus gamtos reiškinius. Maža to, dažnai medinio karkaso namai specialiai parenkami seismiškai aktyviose zonose būtent dėl savo tvirtumo ir atsparumo deformacijoms savybių“, – teigė J. Kavaliauskas.

Pasaulyje yra daug medinių namų, kurių amžius viršija 150 m. ir kurie vis dar eksploatuojami pagal jų paskirtį. Net ir kritinių deformacijų paveikti medinių konstrukcijų pastatai išlaiko tūrį, nesugriūva, nors kitų konstrukcijų pastatams griūtis neišvengiama.

Nepatyrusių statytojų dažniausiai akcentuojamas pagrindinis skydinio namo trūkumas – ilgaamžiškumas. Bendrovės „Kriautė“ specialistai užtikrina – tokie namai gali stovėti pusšimtį metų ir ilgiau. Dažnas svarsto namą palikti vaikams ir anūkams, tad jiems toks laiko tarpas atrodo neperspektyvus, bet, įvertinus šio laiko progreso tempą, labai tikėtina, kad pastatas moraliai pasens daug greičiau nei fiziškai nusidėvės, kita vertus, vaikai ir anūkai gali rinktis sau tinkamus namus, o ne užsikrauti palikimą, kuris kartais labai apriboja.

Bendrovės „Kriautė“ nuotr.

Bendrovės „Kriautė“ nuotr.

Oro sąlygos nesutrukdys

Vienas didžiausių šio tipo namų statybos pranašumų – trumpas montavimo laikas statybvietėje, atvežus skydus į objektą užtenka vos 2–5 dienų, kad būtų pastatytas nedidelis namas. Didesnio ploto namo statybos užtruks šiek tiek ilgiau.

„Svarbiausia, kad skydinių namų statyba leidžia namus kliento sklype surinkti bet kuriuo metų laiku. Jei yra tinkamai paruošti pastato pamatai, tokia statyba galima net ir žiemą, kai statybos procesai, susiję su vandeniu skiedžiamomis medžiagomis, ribojami aplinkos temperatūros. Šis statybos metodas leidžia išvengti daugelio „šlapių“ procesų – nereikia tinkuoti, glaistyti, betonuoti“, – sakė „Kriautės“ atstovas, pridūręs, kad įmonė gamina ne tik individualius namus, bet ir kotedžus, kelių aukštų daugiabučius ir visuomeninius pastatus. Bendrovė „Kriautė“ Lietuvoje pastatė ir pirmąjį tokios konstrukcijos dviejų aukštų vaikų darželio priestatą.

Bendrovės „Kriautė“ nuotr.

Bendrovės „Kriautė“ nuotr.

Racionaliau nei statytis pačiam

Garso izoliacija tokiuose namuose – gana aukšto lygio. Vidaus izoliacija taip pat naudojama kiekvienoje atitvarinėje sienoje. Priklausomai nuo aukštų skaičiaus ir poreikio, gali būti įrengiamos papildomos garso slopinimo medžiagos.

Statantis namą pačiam, daug laiko skiriama kompetentingų mūrininkų, tinkuotojų, stogdengių, apdailininkų paieškai.

Jeigu statytojas neturi galimybės pats užsiimti statybos darbų organizavimu, norint kokybiškai pastatyti namą, reikia samdyti darbų vadovą ir specialistą, kuris atliktų techninę darbų priežiūrą. Statant karkasinius namus, tereikia sudaryti sutartį su bendrove, kurios darbuotojai montavimo darbus padarys nuo pradžios iki galo.

Gali pasirodyti, kad skydinis-karkasinis namas turi būti pigus, bet, jei jis pagamintas laikantis aukštų kokybės reikalavimų, jo kaina nesiskiria nuo įprastų namų kainos. Taip yra dėl to, kad naudojamos aukštos kokybės sertifikuotos medžiagos turi savo kainą. Be to, dažnai neįvertinamas gamybos brėžinių parengimas, skydų gaminimo ceche procesai, logistika ir transportavimas, kurių statytojas nemato.

Bendrovės „Kriautė“ nuotr.

Bendrovės „Kriautė“ nuotr.

Lietuviai pamažu jaukinasi

Palyginti su kitomis namų konstrukcijomis, statant karkasinius-skydinius namus, paprasčiau organizuoti logistiką ir statybos darbus. Statybų aikštelėje paprastai dirba nedidelė montavimo brigada, zuja mažai sunkiųjų mechanizmų.

Pasirinkus karkasinį namą, tinkamai suderinus skydų pristatymą į objektą, medžiagų neprireikia sandėliuoti statybų aikštelėje. Karkasinių-skydinių namų statybos specifika – didžioji dalis konstrukcinių elementų pagaminami dar gamykloje, juos atvežus į statybų vietą telieka tik montavimo darbai, kurie statant nedidelio ploto namą trunka vidutiniškai 2–5 dienas. Dėl montavimo spartos tokių namų statyba aktuali negalintiems ilgai laukti. Bendrovė „Kriautė“, būdama skydinių-karkasinių pastatų gamintoja, siekia vietą rinkoje išsikovoti būtent darbų statybų aikštelėje sparta.

Skydinio pastato gamyba gali būti tiek serijinė, tiek visiškai individuali. Pagal užsakovų pateiktus techninius projektus rengiami gamybos brėžiniai konkrečiam pastatui, tuomet vyksta skydų gamyba. Automatizavimas padeda išvengti klaidų, namas pagaminamas gamykloje (ne statybų aikštelėje), kur geriau galima užtikrinti kokybę, ištaisomos pasikartojančios klaidos.

Kadangi įmonė „Kriautė“ gamina medinius langus, specialistai, atsižvelgę į reikalavimus ir užsakovo pageidavimus, gali parinkti, pasiūlyti, pagaminti ir sumontuoti tinkamus langus.

Vadovaudamasi sukaupta patirtimi, „Kriautė“ gali pasiūlyti platų išorės apdailos galimybių spektrą – nuo medienos iki tinkavimo ar klinkerio apdailos.

Anot J. Kavaliausko, kol kas skydinius-karkasinius būstus galima vadinti perspektyviais, o ar jie taps tradiciniais lietuvių namais, parodys netolima ateitis.

 RĖMĖJO TURINYS 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video