Top Baneris

Šiuolaikinis postmodernusis+90-ieji+Z karta = interjeras (1)

2023 gegužės 21 d.
Neįprastas, šiuolaikinis, unikalus postmodernusis, 90-ųjų, Z kartos ryškus interjero stiliusTik SA
pinterest.com nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Evelina Bartusevičiūtė

Gausybė patiriamų šio laiko sukrečiančių išgyvenimų – Covid pandemija, karas Ukrainoje – stipriai paveikė ir interjero dizaino objektų, tendencijų kūrėjų bei vartotojų mintis. Tiek drabužių madoje, tiek interjero dizaine ieškoma kitoniškumo, išskirtinumo, kartais kiek keistų ar lengvai iš pažiūros sukrečiančių dizaino linkių. Dabartinė Z karta pastebimai bando užimti savo vietą pasaulyje su dar drąsesne estetika. Ši karta užaugusi interneto, dirbtinio intelekto laike išdidžiai eksperimentuoja su savo bei aplinkos tapatybėmis. Jie atneša kultūros pokytį organiškomis formomis, spalvingais elementais ir prieštaraujančiais aspektais, dominuojančiais mene, žiniasklaidoje, madoje ir interjero dizaine. Ši tendencija stumia šalin kadaise vyravusį minimalizmą, susietą su Roberto Venturi fraze – mažiau lygu nuobodžiau. Šiame straipsnyje apžvelgiama naujai sena šiuolaikinio postmoderno interjero dizaino stiliaus atmaina.

Interjero dizaino ištakos

Šis stilius iš pažiūros – įvairių stilių derinys, 90-ųjų stiliaus interpretacija, kurios aspektus tikrai matėme anksčiau, pvz., postmodernistinio stiliaus interjeruose. Tai galime vadinti ir naujai savaip atgimstančia, savotiška Memfio grupės tąsa (angl. „Memphis Group“, dar žinoma kaip „Memphis Milano“, buvo italų dizaino ir architektūros grupė, veikusi 1980–1987 metais, kurią įkūrė Ettore’as Sottsass. Grupė kūrė postmodernius baldus, šviestuvus, audinius, kilimus, keramiką, stiklo ir metalo objektus). Ryškūs, dažnai kiek ištaigingi, kartu kiek keistoki, šmaikštūs baldai ateina ne tiesiogiai iš Memfio grupės, tačiau tikėtina – tikrai jos įkvėpti.

Kadaise šį stilių apibūdino „Bauhaus“ („Bauhaus“ yra Vokietijoje gimęs meninis judėjimas, gyvavęs 1919–1933 m. Jo tikslas buvo sujungti visas menines priemones į vieną vieningą požiūrį – individualaus meniškumo derinimą su masine gamyba ir funkcija. „Bauhaus“ dizainas dažnai yra abstraktus, kampinis ir geometrinis, su mažai ornamentų) ir „Fisher price” (Fisher-Price – amerikiečių įmonė, gaminanti lavinamuosius žaislus kūdikiams, mažiems vaikams ir ikimokyklinio amžiaus vaikams. Kompaniją 1930 m. Didžiosios depresijos metu įkūrė Hermanas Fisheris) tuoktuvėmis – tai įvardijus turima omenyje, kad susijungia paprastumas, aiškumas su organiškumu, netikėtumu, savotišku vaikiškumu ar keistumu.

Šiam interjero dizaino stiliui labai svarbi ironija ir žaismingumas. Daliai žmonių yra pabodęs skandinaviškas ar minimalistinis nuspėjamas, dažnai interjero žurnalų puslapiuose besikartojantis interjero dizainas, kurį galima pamatyti daugybėje parduotuvių nuo IKEA iki aukščiausios klasės dizainerių, todėl ieškoma naujos atgaivos, naujos gyvybės. Šis interjero stilius skatina žaisti, lavina vaizduotę.

Z karta bando sukurti savo dizaino stilių, kaip tai darė postmodernistai 80-aisiais ir 90-aisiais. Ir galbūt tai yra kažkas, kas dabar keičia skandinavišką ir mid-century stilius. Vis tik atsižvelgiant į dabartines mūsų planetos sąlygas, kurdami interjerą turime nepamiršti ir tvarumo aspekto. Todėl skatinama kiekvieną dekoro elementą sąmoningai vertinti prieš įsigyjant medžiagų atliekų ar baldų / atskirų interjero elementų iš antrų rankų. Baldai ir apdaila turi tarnauti ir likti apyvartoje, sumažinant susidarančių atliekų kiekį. „TikTok“ maksimalizmas šlovina pakartotinai panaudotus daiktus, o internetinės bendruomenės mielai keičiasi turimais daiktais. Kadangi maksimalizmui nėra taisyklių, atskiri dizaino elementai niekada negali išeiti iš mados.

Interjero stilius: spalva, forma ir tekstūra

Šiame stiliuje žaidžia ryškios spalvos ir gan neišsiskirianti faktūra, arba nugesintų spalvų itin išraiškingos tekstūros, kurias papildo pati objekto forma. Spalvų derinimui galima pasitelkti Risograph Colour Chart Set (Rizografo spalvų diagramos rinkinį) padėsiantį pasitikrinti planuojamų baldų / akcentų spalvų derėjimo junginius.

Apdaila

Apdailos klausimas yra susijęs su erdvės naudotojo asmenybe. Čia nėra aiškiai nuspręstų ribų ar taisyklių. Ji gali būti spalvinga, tekstūruota ir ryški – tokia erdvė stimuliuos. Tačiau svarbu pastebėti, jog šiam interjero stiliui balanso suteikti gali būtent sienų ir lubų apdaila. Kitoniški, ryškūs ar kitaip išskiriantys baldai kartu su baltu ar prigesintų tonų interjeru sukurs subalansuotą pusiausvyrą.

Baldai ir dekoras

Baldai ir dekoras yra esminiai šio stiliaus žaidėjai. Puikus pasirinkimas kuriant šį interjero dizaino stilių – pasirinkti kelias esmines interjero žvaigždes, jas derinant su kuklaus, pavyzdžiui, japoniško minimalizmo, nuosaikaus stiliaus baldu. Taip pat galima visą interjerą kurti pasitelkus vien tokio išskirtinio tipo elementus.

Reikėtų pastebėti, kad įmantrių formų ar ryškių spalvų objektai ilgainiui gali pradėti varginti. Todėl labai svarbu įsivertinti savo poreikius ir prioritetus. Taip pat dažnas salonas leidžia pasimatuoti parduodamus objektus – tai itin naudingas būdas pamatyti, kaip jūsų interjero erdvėje atsiskleidžia pasirinktas baldas.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • R.D.

    2023-05-22, 9:33  

    Panašu, kad kai kam lietuviškas postmodernizmas architektūroje yra terra incognita. Siūlyčiau susipažinti su dr. Martyno Mankaus disertacija ‘Postmodernizmo idėjų raiška XX a. pab.- XXI a. pr. Lietuvos architektūroje ‘(2018).

Rekomenduojami video