Top Baneris

Šiuolaikinio meno mugėje – pokalbis apie viešosios erdvės sampratos evoliuciją

2017 birželio 1 d.
Gediminas Urbonas.
Gediminas Urbonas.
Pasidalykite straipsniu

Šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’17“ birželio 8–11 dienomis lankytojus kviečia į diskusijų ir pokalbių apie meną programą. Joje savo naują knygą pristatys ir apie viešąsias erdves diskutuoti kvies Masačusetso Technologijos instituto profesorius, Nacionalinės premijos laureatas, menininkas Gediminas Urbonas.

G. Urbonas naujausią knygą „Public Space? Lost and Found“ (MIT Press, 2017) prieš keletą savaičių pristatė Venecijos bienalėje ir Storefronto meno ir architektūros institucijoje Niujorke. „ArtVilnius’17“ metu į knygos pristatymą bei pokalbį apie meno formas kuriančius alternatyvius įsivaizdavimus ir bendrumą įsijungs dr. Skaidra Trilupaitytė (Lietuvos kultūros tyrimų institutas).

Knygoje „Public Space? Lost and Found“ pristatomi meno ir viešųjų erdvių projektai, nagrinėjama viešosios erdvės sampratos evoliucija nuo diskusijų apie meno reprezentacijos politiką iki aktyvaus pilietinio meno formų. Meno ir architektūros sričių autorių straipsniuose diskutuojama, kaip viešosios erdvės kūrimas ir jos sąvoka veikia dabartį sąlygojančius konceptus, tokius kaip visuotinė kompiuterizacija, klimato kaita, taupymo ir diržų suveržimo politika, ir įvairių politinio ekstremizmo apraiškų iškilimas.

Šios knygos prielaida įrašyta jos pavadinime – viešoji erdvė yra nuolat pametama ir vėl atrandama. Viešoji erdvė – kiekvienai kartai reikalinga fikcija, kelianti atvirus klausimus ir atidengianti socialinius ir technologinius sluoksnius, darančius įtaką mūsų gyvenimo pokyčiams.

G. Urbonas – menininkas ir dėstytojas, kartu su Nomeda Urboniene Venecijos bienalėje buvo apdovanotas specialiu prizu už Nacionalinį paviljoną ir projektą „Villa Lituania“ (2007). Tais pačiais metais menininkų porai įteikta ir Lietuvos nacionalinė premija. G. ir N. Urbonų įkurta „US: Urbonas Studio“ tyrinėja ekonominių, socialinių ir politinių pokyčių sukeltus prieštaravimus ir konfliktus. Menininkai pasitelkia ir aktyvuoja kultūrinę bei politinę vaizduotę, kuria meninės ir socialinės praktikos modelius bei organizacines sistemas, tiriančias ir testuojančias laisvės suvokimo ribas.

Vienas iš žymiausių N. ir G. Urbonų projektų yra viešųjų erdvių išsaugojimo iniciatyva „Pro-testo laboratorija“.

Šiuo metu Gediminas ir Nomeda vadovauja Zooetikos tyrimui apie ateities aplinkos fikcijas ir modelius, siekiančius atrasti bendrą mokslo ir meno metodų kalbą bei apčiuopti perskyrą tarp žmogiškų ir kitų gyvybės rūšių žinių bei gebėjimų. Menininkų poros darbai buvo pristatyti San Paulo, Berlyno, Maskvos, Liono, Gwangju ir Venecijos bienalėse, parodose „Manifesta“ ir „Documenta“. Jų darbų yra įsigiję Šiuolaikinio meno muziejai MACBA Barselonoje, KIASMA Helsinkyje, FRAC Prancūzijoje, Luigi Pecci Italijoje, Švėrine Vokietijoje ir kitur.

Knygos rėmėjai – „Lewben Art Foundation“ ir „Mediafon“.

Kur ir kada:  G. Urbono knygos „Viešoji Erdvė? Pamesta ir Rasta“ pristatymas ir pokalbis su Skaidra Trilupaityte „ArtVilnius’17“ metu vyks birželio 10 d., šeštadienį, 17 val. Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“, konferencijų salėje 5.1. Renginys vyks lietuviškai su sinchroniniu vertimu į anglų kalbą.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video