Visi mes nors trumpam trokštame erdvės, kuri nukeltų toli nuo mūsų chaotiško ir įtempto gyvenimo, atgaivintų protą, kūną ir sielą. Off-grid dizaino konceptas leidžia atsibusti egzotiškiausiuose gamtos kampeliuose ir atrasti tiesioginį ryšį su natūralia gamta, tačiau dar kitokią perspektyvą suteikia ne žvelgimas į medžių viršūnes pro savo kambario langą, o buvimas tarp jų.
Daugeliui iš mūsų namelis medyje buvo vaikystės svajonė, pažadinusi drąsiausią vaizduotę. Suaugę mes ir toliau siekiame savo namelio, kuris išpildytų mūsų poreikius, kad galėtume produktyviai gyventi. Kaip atrodo šiuolaikiniai nameliai medyje? Įsikūrę gamtos apsuptyje, ant nuostabių medžių viršūnių ir po žvaigždėtu dangumi, bet dvelkiantys modernumu ir patogumu.
Namelis medyje – tai laisvės, nepriklausomybės, nuotykių, kūrybiškumo, saugumo, šilumos, linksmybių, vienatvės ir daugelio kitų emocijų, kurių trokšta tiek vaikai, tiek suaugusieji, sinonimas. Aukštai ore mes tarsi atitrūkstame nuo kasdienių rūpesčių, vykstančių ant žemės. Pastaraisiais metais architektų kuriami projektai gamtoje siekia iš naujo apibrėžti natūralią gamtą kaip itin svarbią architektūros dalį. Šiuolaikiniai off-grid nameliai medyje projektuojami taip, kad būtų įprasminamas tvarumo konceptas, sukurta moderni erdvė su visais patogumais, bet minimaliu pėdsaku, esančiu tarp žemės ir dangaus.
Pasislėpę tarp medžių viršūnių
Netoli mažo Haradso kaimelio, tolimoje Švedijos šiaurėje, driekiasi didžiuliai ir didingi miškai. Sparčiai augantis susidomėjimas vietovės laukine gamta ir ekoturizmu paskatino architektus ieškoti galimybių padaryti patirtį šiuose miškuose prieinamą ir patogią. Taip buvo sukurtas projektas „Mirrorcube“. Jis, pasak „Tham & Videgård“ architektų, simbolizuoja bazinę stotelę tarp šiuolaikinės kultūros ir nepaliestos gamtos.
„Mirrorcube“ – tai gana paprastas namelis medyje, lengva aliuminio konstrukcija, sumontuota tiesiai ant aukštos pušies kamieno. Visas jo tūris, 4 x 4 x 4 m kubas, yra padengtas stiklu, kurio išorė atspindi tiek aplinką, tiek dangų, todėl projektas nepastebimai įsilieja tarp medžių viršūnių. Namelis sukurtas dviem žmonėms. Jame yra labai didelė lova, nedidelė virtuvėlė ir vonios kambarys, svetainė ir terasa ant stogo. Interjere vyrauja fanera ir horizonto vaizdai: laisvai išdėstyti langai atveria vaizdus visomis kryptimis.
Projekto „Mirrorcube“ atspirties taškas buvo žmogaus ir gamtos santykis. „Tham & Videgård“ architektų teigimu, namelio medyje charakteris yra įkvėptas stebėjimo, kaip mes elgiamės su gamta. Čia originalumas ir autentiškumas derinamas su novatoriškomis medžiagomis ir pažangiomis technologijomis.
Gamtos gyvybė – interjero dalis
Skandinavija išsiskiria miškingumu ir ypatingu dėmesiu natūralios gamtos saugojimui. Todėl nenuostabu, kad ten sparčiai plėtojami off-grid projektai ne tik ant žemės. Nedideliame, nuostabiame miške Als Odde pusiasalyje, Danijoje, stovi nameliai „Løvtag“. Visi jie yra nedidelėje kalvos viršūnėje, iš kurios atsiveria miško panorama ir matyti po pietų besileidžianti saulė.
Modernius namelius medyje suprojektavo architektas Sigurdas Larsenas. Architektūroje dominuoja šiaurietiškas minimalizmas, maksimaliai išnaudojantis kiekvieną kubinį centimetrą. „Løvtag“ interjeras modernus ir patogus, dekoruotas natūralia mediena su įmontuotais baldais ir spintomis.
Pastatyti 6–8 m aukštyje, kiekvienas namelis aptveria gyvą medį, kuris kyla aukštyn per patį svetainės vidurį. Dideli langai į pietus ir vakarus užtikrina ne tik natūralios dienos šviesos kiekį, bet ir dovanoja unikalius miško vaizdus. Jei pasiseka, galima pamatyti ir vietinius elnius, triušius ar fazanus.
Lengvas medinis tiltas iš miško paklotės veda į namelių gyvenamąją erdvę, kuri padalinta į virtuvę, miegamąjį, vonios kambarį ir svetainės zoną. Maži mediniai laiptai veda aukštyn į stogo terasą. Lauko dušo kabina, suprojektuota maudymosi miške malonumui, išsikiša perforuotų metalinių plokščių fasadu. Tiek dušo zona, tiek lova yra tose vietose, kurios išsikiša iš centrinės, į kubą panašios formos. Išoriškai šios kampinės formos išsiskiria metaline danga, kontrastuojančia su likusiu mediniu konstrukcijos fasadu.
Nameliai „Løvtag“ buvo pagaminti naudojant ekologišką „TermoWood“ medieną. Pamatai pagaminti iš specialių „Fremtidens Fundament“ įžeminimo varžtų, kuriuos sudaro 75 proc. perdirbto metalo. Medžiai, aplink kuriuos kajutės buvo kruopščiai pastatytos, nelaiko nė kiek konstrukcijų svorio, todėl jie gali ir toliau augti netrukdomi, kaip namelių „Løvtag“ dalis.
Egzotiškas dizainas ir namelių kompleksai
Virš Hermosos paplūdimio, netoli Kosta Rikos miesto Uvitos, stačiame 2,5 ha atogrąžų džiunglių šlaite yra paslėptas kurortas „Art Villas“. „Coco“ yra komplekso dalis ir unikalus žaismingos, žavios, tvarios ir modernios atogrąžų architektūros pavyzdys. Užsakovas kreipėsi į architektus norėdamas atkurti namelio medyje konceptą ir sukurti vietą, kurioje lankytojai susilietų su supančia gamta, išvalytų protą ir kartu patirtų prabangą bei nuotykius.
„Užsakovas kreipėsi į mus su unikaliu iššūkiu: paprastais sprendimais ir vietinėmis medžiagomis sukurti prabangų, bet kartu ir nuotykių kupiną gyvenimą, suteikiantį tiesioginio buvimo Kosta Rikos džiunglėse patirtį.
Pasak jo žodžių, tai turėtų būti nameliai medžiuose, pastatyti kurorto „Art Villas“ kalvos šlaite, bet ką tik įkurtame sode be pilnai išaugusių medžių. Ir jis norėjo dizaino, kurio niekas anksčiau nematė“, – pasakoja projekto architektas Martinas Kloda.
Pagrindinė statybinė medžiaga buvo vietinė atogrąžų mediena, kurią papildė palapinės drobė ir metaliniai elementai. Racionali konstrukcija – projekto pagrindas. Ji pati sukuria formą ir atmosferą, nereikalauja jokių papildomų dekoracijų. Konstrukcijos principas leidžia lanksčiai pritaikyti kelių panašių objektų dydį, formą ir sudėtį sudėtingoje vietovėje.
„Tą patį kūrybos principą gamta naudoja milijonus metų. Ji įkvepia mus sukurti tokią aplinką, kurią mylime ir kurioje jaučiamės saugūs“, – sako M. Kloda.
Namelių interjeras yra minimalistinis ir žaismingas. Kiekvieno „Coco“ miegamojo centre yra lova, kuri stovi ant pakeltos grindų dalies. Suplanavimas kiekviename namelyje sukurtas taip, kad suteiktų kvapą gniaužiančius vaizdus, kur beždžionės ir tukanai matomi tiesiai iš lovos. Tinklas nuo uodų yra itin svarbus kiekvieno miegamojo elementas, atitinkantis pastato formą. Kad šią formą išlaikytų, projektui „CoCo Villas“ turėjo būti sukurta unikali konstrukcija. Ji tapo sėkmingu eksperimentu su mediena, metalu ir specialia septynių sluoksnių bure. Natūralios medžiagos tapo natūralaus kraštovaizdžio dalimi. „Džiunglės yra mūsų namai, bet ne mūsų nuosavybė. Jos diktuoja savo sąlygas, kurios verčia mus prisitaikyti ir kurti gamtos principus gerbiančią architektūrą“, – įsitikinęs projekto autorius, architektas M. Kloda.
Apibendrinant
Nameliai medžiuose visada išsaugos savo vietą alternatyvios architektūros pavidalu. Jie primena apie galimybes tyrinėti, sugrąžinančias mus į gamtą, atkuriančias emocinį ryšį su vaikyste. Šiuolaikinė tokio namelio versija – gražus namas tarp medžių, kuris gali tarnauti tiek kaip mėgstamiausia atostogų erdvė, tiek kaip nuolatinė gyvenamoji vieta. Nors namelio medyje konceptas itin glaudžiai susijęs su gamta, tačiau tai nereiškia, kad jis negali turėti modernios šiuolaikinės išvaizdos, derančios su natūraliais elementais ir sukuriančios harmoningą aplinką, išryškinančią geriausius modernumo ir natūralumo aspektus.