Top Baneris

Šiųmečiame Vilniaus gatvės meno festivalyje dominuos transporto objektai

2016 rugpjūčio 19 d.
M. Drėmaitė, Ū. Ambrasaitė, G. Grušaitė, I. Lukauskas
M. Drėmaitė, Ū. Ambrasaitė, G. Grušaitė, I. Lukauskas
Pasidalykite straipsniu

Ketvirtąkart vyksiantis gatvės meno festivalis „Vilnius Street Art“ šįmet kviečia tyrinėti ne konkretų sostinės rajoną, bet visą miestą, taigi, dominuos nebe piešiniai ant sienų, o daug įvairesni projektai: šalia Žaliojo tilto atsiras krioklys, eismo informacinės švieslentės prabils poezija, troleibusai taps architektūros kolekcionieriais ir išnykstančiais objektais.

Festivalio „Vilnius Street Art“ startas – rugpjūčio 23 dieną Energetikos ir technikos muziejuje. Čia rengiamas aktualus ir ilgai brendęs pokalbis apie grafičių kultūrą ir gatvės meną. Festivalio organizatoriai ir dalyviai papasakos apie pasaulyje itin garsius menininkus, kuriuos išugdė kūryba gatvėse, pakvies šią nelegalią mokyklą išėjusius šiandien jau garsius architektus, kūrybininkus ir siūlys iš naujo pažvelgti į saviraišką, kuri dažnai nurašoma tik kaip „teplionės“ ir „vandalizmas“.

Pernykščio festivalio „Vilnius Street Art“ darbai buvo sutelkti sostinės Stoties rajone. Jie atskleidė šių greitai besikeičiančių apylinkių charakterį, skatino diskutuoti apie rajono ateitį. Šiemet festivalis dėmesį skiria visam miestui. Taigi į jį siūloma pažvelgti kaip į vientisą tekstą, kurį galima redaguoti meninėmis intervencijomis – pabrėžti, papildyti, atskleisti paslėptas reikšmes ir istorijas.

„Menininkai atliks įvairias redakcijas ir lauks, kaip į jas atsilieps miestas ir miestelėnai, – sako festivalio vadovė Ūla Ambrasaitė. – Atidžiai stebint urbanistinę aplinką aiškėja, kad joje išties dominuoja ne pastatai su vienokia ar kitokia savo architektūra, o transporto ir inžineriniai sprendimai, įvairios smulkiosios architektūros formos. Šis audinys yra tai, kas skiria gyvenvietę nuo miesto. Todėl šiemet festivalis skirs dėmesį gatvėms, stotelėms, garažams, troleibusams, eismo švieslentėms ir kitiems pravažiuojamiems ir praeinamiems statiniams.“

Vilniuje atsiras krioklys

I. Lukauskas

I. Lukauskas

Didžiausias šių metų festivalio darbas atsiras ant Neries krantinės, Žvejų gatvėje, prie Seimo garažų pastato. Architektas Ignas Lukauskas ant jo fasadų klijuos realistinį fototapetą ir į miestą perkels stambų gamtinį objektą – krioklį. „Tokią idėją padiktavo pastato terasos ir upės kaimynystė. Lietuvoje neturime didelio krioklio, taigi dabar turėsime“, – sako darbo autorius I. Lukauskas. Darbas bus atliktas nuo seno gatvės menininkų naudojama technika – klijuojant tapetus. Popierius dyla, kartu su juo keičiasi pats darbas, taigi miestiečiai stebės natūralų krioklio gyvenimą.

Į pirmuosius tris „Vilnius Street Art“ festivalius buvo kviečiami pasaulinio garso gatvės menininkai, kad miesto gyventojai supažindintų su įspūdingiausiais pavyzdžiais. Šiemet dauguma dalyvaujančių kūrėjų – lietuviai. Pasak Ū. Ambrasaitės, vietos menininkai gali puikiai pajausti vietos kontekstą ir kurti konkrečiai vietai aktualius darbus.

Šių metų netikėtumas – prie vizualiojo meno festivalio prisijungęs poetas. Festivalis įsibraus į virš judriausių Vilniaus gatvių kabančias eismo informacines švieslentes. Šie trijų arba keturių eilučių ekranai labai primena haiku – trumpų japoniškų eilėraščių – formatą. „Neturėk kitų švieslenčių, tik mane vieną.“ Naktimis jos skleis šias ir kitas eiles, kurias sukūrė tekstų autorius, reklamos kūrybininkas ir muzikos atlikėjas, žinomas Mesijaus sceniniu vardu, Žygimantas Kudirka.

Rugpjūčio 24 dieną, 19 val. festivalis taip pat pakvies į pokalbį su Žygimantu Kudirka ant galinės modifikuoto automobilio sėdynės priešais „Lietuvos“ kino teatrą, o po to duetas „Mesijus x Münpauzn“ surengs koncertą pasitelkdami galingą šio automobilio garso sistemą.

Dar viename netradiciniame projekte fotomanipuliacijų menininkas Liudas Parulskis transformuos vienus ryškiausių Vilniaus simbolių – troleibusus. 3-iojo maršruto troleibusas, riedantis per skirtingais laikotarpiais statytus rajonus, taps kolekcionieriumi ir susirinks jam labiausiai patinkančius Vilniaus langų ir durų pavyzdžius. O 17-ojo maršruto troleibusas keletą kartų per dieną išnyks, jei bus stebimas kertantis Gedimino prospektą prie Lukiškių aikštės. Liudas Parulskis kvies miestiečius pažaisti troleibuso gaudynes ir fotoaparatu užfiksuoti jo dingimą.

Rugpjūčio 25 d. 19 val. festivalis „Vilnius Street Art“, skirdamas dėmesio miesto infrastruktūrai, pakvies į pokalbį apie šiandien nublankusią smulkiąją architektūrą – stoteles, suoliukus, gėlių klombas, apšvietimo stulpus, reklaminius stendus – ir jos reikšmę miesto veidui.

Pagrindinio festivalio darbo – krioklio – vieta Žvejų g.

Pagrindinio festivalio darbo – krioklio –vieta Žvejų g.

Suplevėsuos vėliavos

Jaunas vilnietis, gatvės menininkas Asylum imsis piešti ant sienos, kuri prilaiko geležinkelio pylimą netoli stoties. Tai bus pirmasis iš trijų „tradicine“ technika – dažais – atliktų darbų.

„Vilnius Street Art“, trečius metus tęsdamas bendradarbiavimą su Lenkijos institutu Vilniuje, toliau pristato kaimyninės šalies gatvės menininkus ir kviečia kūrėjus iš Gdansko – Seikon ir Jay Pop. Rugsėjo pradžioje Lietuvoje apsilankysintys menininkai savo intervencijomis „redaguos“ dvi Vilniaus sienas – šalia autobusų stoties esančio apleisto namo ir netrukus planuojamo griauti pastato šalia Energetikos ir technikos muziejaus.

Dar viena gatvės menui neįprasta erdvė – daugybė mieste styrančių ir dažniausiai nenaudojamų vėliavų stiebų. „Gero vėjo klubas“ ant jų iškels jūrinėmis vėliavomis užšifruotas žinutes miestui. Taip festivalis, pasiskolinęs Vilniaus gatvės menininko, žinomo slapyvardžiu 209, idėją, sieks atgaivinti dažniausiai apleistus miesto vėliavų stiebus ir skatins jais naudotis visus miestiečius.

„Vilnius Street Art“ lankstinukas

„Vilnius Street Art“ lankstinukas

Festivalio „Vilnius Street Art“ renginiai:

• Rugpjūčio 23 d. (antradienį), 19 val., Energetikos ir technikos muziejuje. Pokalbis „Gatvės menas kaip alternatyvi mokykla“.
Dalyvauja: architektas Vytautas Biekša, alternatyvos tinklaraštininkė Daina Dubauskaitė, miesto antropologė Jekaterina Lavrinec, festivalio kuratorės Ūla Ambrasaitė ir Gabija Grušaitė.

• Rugpjūčio 24 d. (trečiadienį), 19 val., priešais „Lietuvos“ kino teatrą pokalbis su Žygimantu Kudirba ir „Mesijus x Münpauzn“ koncertas.

• Rugpjūčio 25 d., 19 val. (vieta bus patikslinta). Pokalbis „Smulkioji architektūra. Kokia ir kodėl?“. Dalyvaus architektūros istorikė Marija Drėmaitė, architektai Justinas Dūdėnas ir Gilma Teodora Gilytė.

„Vilnius Street Art“ nuotr.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video