„Sitewalk“: kaip suvaldyti statybas neišsipurvinus batų ir sutaupyti laiko bei pinigų?

„Sitewalk“: kaip suvaldyti statybas neišsipurvinus batų ir sutaupyti laiko bei pinigų?

be live

Statybų pramonės naujovė – paslauga „Sitewalk“ – padeda efektyviai stebėti ir valdyti statybas neišeinant iš biuro. Šią paslaugą viena pirmųjų šalyje pradėjo naudoti pirmaujanti integruotų statybos projektų konsultavimo įmonių grupė „Be Live“. Ji ypač pasiteisino neseniai baigtoje statyti „Esco Lifesciences“ gamykloje Kauno LEZ.

Kaip veikia „Sitewalk“?

Pastato statybos progresas periodiškai fiksuojamas pasitelkus 360° kamerą, o visi dalyviai jas gali stebėti virtualiai. Galima lengvai patikrinti, ar darbai nenukrypsta nuo projekto, ir operatyviai reaguoti užbėgant už akių nesklandumams. „Sitewalk“ aplinkoje statybų dalyviams lengva bendrauti, išvengiant sugedusio telefono efekto ir painios komunikacijos elektroniniais laiškais.

Pasak „Be Live“ BIM/VDC koordinatoriaus Liudo Galdiko, techniškai „Sitewalk“ veikia taip: statybos objektas periodiškai filmuojamas 360° vaizdo kameromis, vėliau vaizdo duomenys sukeliami į debesiją, apdorojami, sujungiami ir sukoordinuojami tarpusavyje. Jau po kelių valandų nuo apsilankymo objekte visi turintys leidimus, prisijungę per naršyklę, gali virtualiai pasivaikščioti po statybas, palikti komentarus ar kelti klausimus.

Kokią naudą teikia statybų stebėjimo procesas?

Tai, kad ši paslauga yra patogi užsakovui, nes tarnauja kaip virtualus langas į statybas, yra tik ledkalnio viršūnė. Didžiausia „Sitewalk“ vertė – žinojimas, kas vyksta objekte, ir statybos dalyvių bendradarbiavimas nuotoliu, matant konkretų statybų vaizdą prieš akis. Taip lengviau sprendžiami diskusiniai klausimai, užtikrinamas duomenų prieinamumas ir, žinoma, elementari kokybės kontrolė.

  • Kompiuteryje, planšetėje ar telefone iki smulkmenų galima apžiūrėti visas pastato detales, pavyzdžiui, kylančias pertvaras, vedžiojamas komunikacijas, įrengiamus mazgus.
  • Vienu pelės spragtelėjimu paprasta lyginti vaizdą su 3D BIM modeliu.
  • Komandos gali bendrauti realiu laiku.
  • Prireikus galima atsukti virtualų laiko ratą atgal ir taip atsekti darbų eiliškumą.

Taip „Sitewalk“ padeda efektyviau dirbti projektuotojams, architektams, generaliniam ir kitiems rangovams, BIM koordinatoriui, tvarumo sertifikavimo vadovui bei visiems kitiems statybų dalyviams.

„Populiarėjantis išmanusis EPCM (angl. Emgineering Procurement Construction management) statybų valdymo modelis, dar vadinamas „nuo idėjos iki rakto“, jau neįsivaizduojamas be „Sitewalk“. EPCM renkasi reikliausi, sudėtingesnius pastatus statantys užsakovai. Natūralu, kad jie kelia aukštus darbo efektyvumo ir pastatų tvarumo reikalavimus, o „Sitewalk“ padeda juos pasiekti“, – sako L. Galdikas.

Taupome darbo laiką, išlaidas ir tausojame aplinką

„Sitewalk“ yra bendrinis paslaugos pavadinimas, o ją įgyvendinti gali padėti techninių priemonių ir kelių populiaresnių programų visuma, tarp kurių „Be Live“ naudojama „Dalux“.

„Skenuoti pastatą nėra paprastas kelių valandų pasivaikščiojimas. Kokybiškai užfiksuoti vaizdą reikia šiokių tokių įgūdžių ir specialios techninės įrangos. Posūkius reikia įveikti lėčiau, nesimėtyti į šonus, elgtis natūraliai ir žvelgti į aplinką paprastai“, – patirtimi dalijasi L. Galdikas.

L. Galdiko manymu, nors didžiausia „Sitewalk“ vertė yra statybų valdymo efektyvumas ir sutaupytos darbo valandos, ji padeda pasiekti gerų rezultatų ir kitose srityse. Siekiant tapti klimatui neutralia įmone, svarbu skaičiuoti kelionėms sutaupytus degalus ir į orą neišmestą CO2. Atsižvelgiant į tai, kad daugelis statybos projektų yra tarptautiniai, taip taupomas ir skrydžių lėktuvu laikas, mažinamas poveikis klimatui.

Pavyzdžiui, jei du komandos nariai dėl „Sitewalk“ sutaupo kassavaitinę kelionę vienu automobiliu iš Vilniaus į Alytuje statomą gamyklą ir atgal, per statybų pusmetį jau galime pasidžiaugti apčiuopiamu rezultatu. Tokiu atveju „Sitewalk“ paslauga leidžia per 26 savaites sutaupyti 5720 nuvažiuotų kilometrų bei 80 kelionėje praleistų darbuotojų valandų. Taip pat galėtume pasidžiaugti į orą neišmetę pusės tonos CO2.

„Galime pridurti, kad „Sitewalk“ paslaugos sąnaudos gali atsipirkti išvengus vienos rimtos statybų klaidos. Atsižvelgę į tai, kad sutaupome žymią dalį ne vienos, o daugelio įmonių darbuotojų kelionių, galėsime įsivaizduoti potencialų „Sitewalk“ taupymo mastą“, – apibendrina L. Galdikas.


Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“ | 2024 ŽIEMA


Temos: Be Live, BIM, Dalux, sitewalk

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai