Top Baneris

Šilumos gaudyklė – kaip ją panaudoti sistemoje?

2023 gegužės 17 d.
ESBE iliustracija
ESBE iliustracija
Pasidalykite straipsniu

Šilumos gaudyklė – tai sprendimas, kuriame numatomas tinkamas vamzdžių išdėstymas, siekiant sustabdyti natūralią vandens cirkuliaciją įrenginyje. Tai daugelį metų žinomas sprendimas, kurį montuotojai dažnai pamiršta. Pagaminti šilumos gaudyklę reikia šiek tiek laiko, tačiau tai suteikia vožtuvams ilgesnį tarnavimo laiką.

Dėl natūralios vandens cirkuliacijos prarandami didesni šiluminės energijos nuostoliai ir sutrumpėja kai kurių sistemos komponentų (pvz., termostatinių maišymo vožtuvų), kurie ilgiau veikiami aukštos temperatūros, tarnavimo laikas.

Terminis plūdrumas

Terminis plūdrumas atsiranda skirtingos temperatūros skysčiuose. Šiluminės energijos išsklaidymas vamzdyje, užpildytame vandeniu ir prijungtame prie karšto vandens rezervuaro, gali būti skirtingas. Tai priklauso nuo to, ar vamzdis nukreiptas aukštyn ar žemyn. Paveikslas kairėje puikiai iliustruoja, koks stiprus yra šilumos išsklaidymas aukštyn nukreiptame vamzdyje, kurį sukelia šilumos laidumo ir šiluminio plūdrumo sąveika. Kad temperatūra pradėtų kristi, reikia pasitraukti nuo šilumos šaltinio atitinkamu atstumu.

Pav1 Siluminio pludrumo reiskinys vamzdyje nukreiptame aukstyn ir zemyn

Šiluminio plūdrumo reiškinys vamzdyje, nukreiptame aukštyn ir žemyn (šilumos gaudyklė)

Aukščiau pateiktoje iliustracijoje, kur vamzdis nukreiptas žemyn, šilumos laidumas išlieka išilgai vamzdžio, tačiau šiluminio plūdrumo jėga veikia priešinga kryptimi. Dėl to temperatūra išilgai vamzdžio greitai krenta. Čia galioja šilumos gaudyklės arba šilumos barjero principas.

Jei montuotojas žino, kodėl karštas vanduo nekrenta žemyn, jis gali neleisti šilumos energijai sklisti karšto vandens vamzdžiu. Tada jis naudoja šilumos gaudykles (terminį barjerą). Karšto vandens vamzdžio lenkimas per mažiausiai 20 cm atkarpą leidžia sustabdyti automatinę vandens cirkuliaciją.

Pav2 Automatines vandens cirkuliaci jos sustabdymas lenkiant vamzdi

Automatinės vandens cirkuliacijos sustabdymas lenkiant vamzdį

Reikėtų prisiminti, kad pastebimas temperatūros kritimas matomas tik horizontalioje vamzdžio dalyje. Už šilumos gaudyklės sustoja natūrali vandens cirkuliacija ir šioje vietoje temperatūra išsisklaido (dėl vandens ir varinių vamzdžių šilumos laidumo).

Šilumos gaudyklė – pavyzdys 1

ESBE serijos VTA320 termostatinis maišymo vožtuvas buvo sumontuotas ant akumuliacinio vandens šildytuvo viršutinio dangčio (dažnas atvejis). Taip patalpintą vožtuvą veikia aukšta temperatūra. Tai nėra problema, jei per jį teka vanduo, kuris atvėsina vožtuvą iki nustatytos temperatūros. Tačiau jei karšto vandens paėmimas sustoja, šaltas vanduo nepatenka į vožtuvą. Esant tokiai situacijai, vožtuvą ilgą laiką veikia aukšta temperatūra, nes nėra vandens, kuris jį atvėsintų. Vožtuvo mechanizmas nuolat veikia nepalankiomis sąlygomis ir greičiau susidėvi.

Koks šios problemos sprendimas? Montuotojas turėtų naudoti šilumos gaudyklę, kad sustabdytų automatinę vandens cirkuliaciją. Dėl to, kai karštas vanduo nėra nuleidžiamas, vožtuvas geriau aušinamas. Turi geresnes darbo sąlygas ir lėčiau susidėvi.

Šilumos gaudyklė turi papildomų reikalavimų. Atstumas tarp šilumos gaudyklės ir vožtuvo turi būti pakankamai didelis, kad, sustabdžius karšto vandens tiekimą, temperatūra vamzdyje nukristų žemiau vožtuvo nustatytos maišymo temperatūros. Rekomenduojamas atstumas yra mažiausiai 50 cm nuo vamzdžio lenkimo žemyn iki vožtuvo.

Pav3 Tinkamai pagaminta silumos gaudykle

Tinkamai pagaminta šilumos gaudyklė (dešinėje) leidžia vožtuvui atvėsti, kai nėra nuleidžiamas karštas vanduo ir kai vožtuvas neveikia

Šilumos gaudyklė – pavyzdys 2

Šilumos gaudyklė taip pat naudojama kietojo kuro įrenginiuose su termoreguliatoriumi, esančiu tarp katilo ir akumuliacinės talpos. Sprendimas pritaikytas vamzdžio jungties tarp katilo ir akumuliacinio rezervuaro neleidžia karštam vandeniui tekėti atgal iš akumuliacinės talpos į katilą po katilo užgesinimo ir aušinimo.

Geras būdas pasidaryti šilumos gaudyklę aukščiau minėtoje instaliacijoje yra šiek tiek pakelti vamzdžius, vedančius nuo katilo į aukščiau esantį akumuliacinį baką. Įdiekite oro išleidimo vožtuvą aukščiausiame įrengimo taške. Tai ypač svarbu, kai šilumos šaltinis yra virš akumuliacinės talpos (pavyzdžiui, įrenginyje su židiniu su vandens apvalkalu).

Pav4 Silumos gaudykles naudojimo pavyzdziai

Šilumos gaudyklės naudojimo pavyzdžiai – įrenginiai su LTC300 serijos termoreguliatoriumi ESBE, esančiu tarp katilo ir akumuliacinės talpos (schematinė diagrama)
Pav5 Silumos gaudyklei svarbu kurioje vietoje silumos saltinis yra virs akumuliacines talpos

Šilumos gaudyklei svarbu, kurioje vietoje šilumos šaltinis yra virš akumuliacinės talpos 

Šilumos gaudyklė – atbuliniai vožtuvai 

Instaliacijose, kuriose vamzdžių lenkimas neįmanomas, montuotojas gali naudoti atbulinius vožtuvus. Tai lėtina natūralią vandens cirkuliaciją, kurią sukelia šiluminės energijos poveikis. Dėl to grandinėje šiek tiek padidėja srauto pasipriešinimas.

Šilumos gaudyklės veikimo mechanizmo išmanymas leidžia jį praktiškai naudoti daugelyje skirtingų atvejų.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video