Top Baneris

Šeškinės šlaitų pritaikymo visuomenei konkurse pateikti du projektai

2021 vasario 22 d.
seskine kalvos
Projektų vizual.
Pasidalykite straipsniu

Vilniaus Šeškinės šlaitų geomorfologinio draustinio ir jo prieigų aplinkos pritaikymo lankymui ir pažinimui idėjos projekto konkursui pateikti 2 projektiniai pasiūlymai.

Bendras teritorijos plotas – 29 ha. Šioje didelėje teritorijoje Vilniaus savivaldybė planuoja didelius pokyčius: ketinama įrengti parką, apžvalgos bokštą, poilsiavietę bei kitus rekreacinius objektus.

Lietuvos architektų sąjungos organizuojamas konkursas sulaukė dviejų projektinių siūlymų, kurie nuo vasario 22 d. bus išeksponuoti Architektų sąjungos pastato pirmame aukšte( atriume, Kalvarijų g. 1), galimybė apžiūrėti ekspoziciją – laikantis saugumo reikalavimų – darbo dienomis, darbo valandomis (9-17 val.).

Kovo 1 d., 16-17 val. numatytas viešas konkursui pateiktų darbų pristatymas, kuris vyks nuotoliniu būdu Zoom platformoje.

Kovo 3 d. numatytas nuotolinis konkursui pateiktų projektų Vertinimo komisijos posėdis. Komisijos nariai pateiktiems projektams skirs balus pagal Konkurso sąlygose išvardintus vertinimo kriterijus: K1 – Urbanistinis integralumas (20 proc.), K2 – Originali ir vientisa architektūrinė idėja (50 proc.) ir K3 – Inovatyvumas ir atitiktis darnaus vystymosi principui (30 proc.), tokiu būdu išaiškinant preliminarią Projektų eilę.

1. MAMUTO PARKAS-010203

mamutu parkas 1
mamutu parkas 6
mamutu parkas 2
mamutu parkas 3
mamutu parkas 4
mamutu parkas 5

Pagrindinė teritorijos sutvarkymo idėja – sukurti nuoseklią pažintinių, edukacinių ir funkcinių takų sistemą apjungiančią kuriamas parko apžvalgos aikšteles (regyklas), poilsio aikšteles ir žaidimų aikšteles (ganyklas) ir kuriamą multifunkcį reljefo raidos muziejų. Takų žiedinė struktūra – vienas iš esminių plano sprendinių nuosekliam lankytojų judėjimui formuoti.

Pagrindiniai įėjimai formuojami strateginėse teritorijos lokacijose, į kurias galima lengvai atkeliauti pėsčiomis ar dviračiu iš kitų miesto rajonų ar atvažiuoti motorine transporto priemone į planuojamus multimodalinius atvykimo taškus. Šalia pagrindinių įėjimų kuriama visa pažintiniam parkui reikalinga infrastruktūra (info stendai, rodyklinės nuorodos, šiukšliadėžės, suoliukai, informacija apie pažintinių takų ilgį, trukmę ir kt.).

Pačią parko struktūrą sudaro vieni kitus papildantys funkciniai, teminiai ir mažieji takai, kurie su pritaikyta infrastruktūra apjungia nenutrūkstantį ir įvairų parko panaudojimą. Funkciniai takai – greičiausias perėjimas per parką, jungiantis aplinkinius rajonus ir būsimą stadiono kompleksą. Teminiai „Mamuto“ ir „Amunicijos“ takai atskleidžia pagrindines ir išskirtines vietos savybes ir formuoja vietos identitetą. Papildomi takai jungia pagrindinius takus, yra sunkiau pasiekiami, atokesni ir dėl to leidžiantys įdomiau pažinti aplinką.

„Mamuto“ takas įveiklina draustinį rekreaciniam ir pažintiniam naudojimui, kurį sudaro teminiai ledynmečio reikšmę atskleidžiantys takai ir bendroji informacija apie šiandieninį parką. Ledynmečio įtaką galime suvokti ir šiandien, todėl parkas keliais skirtingais aspektais atskliedžia ledyno ir poledyninių kraštovaizdžių specifiką ekponuojant geologinę sandarą, miesto kraštovaizdžio panoramas, paveldo objektus ir suformuojant charakteringą augalijos aplinką.

2. IUNCTIO

seskine 1
seskine 2
seskine 3
seskine 4
seskine 5

Architektūrinė idėja taip pat yra bendrosios idėjos ir urbanistinio sumanymo tąsa. Projektuojamų architektūrinių elementų sandara pagrįsta kryptimis, o jų prasmė paaiškinama informaciniuose stenduose. Kitaip tariant, kuriama architektūra yra skirta pažinimui skatinti. Jei bendrosios kryptys daugiau orientuotos į tolimosios gamtos [Neries slėnių] pažinimą, tai architektūriniai elementai skatina lokalų gamtinį pažinimą, akcentuoja svarbiausius reljefo pokyčius, medžius, augalus ir kitus natūraliai susiklosčiusios gamtos dėmenis.

Architekūrinė estetika – lakoniškų formų, vienodų motyvų, kuklaus medžiagiškumo. Tuo siekiama išvengti architektūros išraiškos, kuri būdinga etnografiškai, tačiau šioje vietoje ji nebūtų nei kontekstuali, nei prasminga. Pagrinidinės medžiagos – medis ir metalas, tonaliai labai derantis prie esamo kolorito. Todėl bendrai architektūrą galima įvardinti kaip šiuolaikšiką, tačiau susiniveliuojančią.

Vienas svarbiausių architektūrinių elementų – tai yra siaurojo geležinkelio, kuris čia buvo įrengtas bunkeriuose esančiai amunicijai transporuoti, atkūrimas


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video