Top Baneris

Seno ir naujo sintezė istorinio namo interjere (1)

2022 gruodžio 12 d.
Tik SA
Pasidalykite straipsniu

Išmesti iš namų pasenusius daiktus, baldus, o nusibodusius ar „nusidėvėjusius“ interjerus išgriauti ir pradėti remontuoti visiškai nuo nulio, yra dažna praktika. Tačiau ir dizaino „senienose“ galime įžvelgti unikalių elementų, kuriuos būtų verta išsaugoti, o bendrą vaizdą paprasčiausiai atrenovuoti ir pagyvinti. Tokį įspūdį interjero dizainerei, Colleen Healey, paliko 1883 metais statyto terasinio namo dalis JAV sostinėje.

Namai eilėse (arba kitaip – terasiniai namai) yra populiarūs Vašingtone, jų istorinės šaknys siekia apie du šimtus metų, tačiau dėl jų vertikalaus erdvių išdėstymo, dažnas toks namas šiais laikas yra suskaidytas į kelis atskirus butus. Visgi, vienam iš jų pavyko išlikti daug nepasikeitusiam, o jį įsigiję savininkai susidūrė su nesutarimu – vienam patinka švarus šiuolaikinis stilius, kitam – „vintažinis“, eklektiškas įvaizdis. Šį nesutarimą interjero dizainerė sprendė priėmusi iššūkį atrenovuoti ir atnaujinti dviejų dalių, trijų aukštų ir net 8-ių miegamųjų kambarių namą.

Šios vietos ypatumas – priekinis fasadas atsisukęs į istorinę „Logan Circle“ žiedinę sankryžą, kuri buvo suplanuota prancūzų urbanisto Pierre L’Enfant, kartu su originaliu Vašingtono miesto urbanistiniu tinklu. Pastatas stovi tarsi apvalaus pyrago kraštelio formos sklype, tiesiai priešais centrinį žiedą. Dėl šios priežasties, galinės terasinio namo sienos yra šiek tiek ilgesnės nei priekinės, o tai lemia skirtingų (tačiau ne 90 laipsnių) kampų tarp išorinių sienų namų išplanavimuose atsiradimą.

0002 ColleenHealey 06 15 20 LARGE
0003 ColleenHealey 06 15 20 LARGE

8 kambariai – 8 židiniai

Tikslas – kuo daugiau išsaugoti ir kokybiškai išnaudoti esamas patalpas, tuo pačiu jas pritaikant ir pertvarkant tam, kad atitiktų šiuolaikinio gyvenimo ritmą ir poreikius. Dizainerė jautriai priėjo prie erdvių, esančių priekinio fasado pusėje, ten išliko įėjimo holas, svetainė ir valgomasis. Originali gipso arka buvo prailginta trimis metrais, taip sukurdama „tunelinę“ koridoriaus jungtį tarp trijų aukštų priekinės pastato dalies ir dviejų aukštų priestato. Už arkos sienos slepiasi nedidelė tuoaleto patalpa ir sandėliukas, pasiekiamas iš virtuvės. „Toks mastelio pokytis iš trigubo laiptinės aukščio į šį „tunelį“ staiga suteikia intymumo galinei namo daliai“, – komentuoja C. Healey – „Pradedi suvokti, kad judi privatesnių namo erdvių link, kam šios patalpos tikriausiai ir buvo originaliai skirtos.“

Iš ilgo koridoriaus pirmame aukšte patenkama į suprojektuota erdvią virtuvę kartu su žiemos sodo erdve, žvelgiančia į vidinį kiemą pro didelius langus. Šioje pirmo aukšto patalpoje tarsi kuriama viso namo širdis, intymi ir jauki. Namo priestato daliai skirta daugiausia dėmesio renovacijos metu, tiek dėl techninių priežasčių, tiek dėl erdvių pritaikymo naujoms reikmėms. Visas priestatas yra įžemintas, išlaikomas ir žemesnis patalpų aukštis, įrengti platūs, nuo grindų iki lubų langai, o jo stogas – nuardytas, vietoj to atsiranda erdvi terasa su kubilu bei įrengti 5,5 metrų ilgio stoglangiai. Jų šviesa skverbiasi ir pagyvina ne tik antro aukšto koridorių, bet ir virtuvės erdvę, virš kurios buvo išardytos lubos ir atidengtos medinės sijos.

0023_ColleenHealey_06_15_20_NEW_LARGE
Originali gipso arka buvo prailginta trimis metrais, taip sukurdama „tunelinę“ koridoriaus jungtį tarp trijų aukštų priekinės pastato dalies ir dviejų aukštų priestato.

Kylant laiptais pasiekiamas šeimininkų miegamasis, didelė spinta ir vonios kambarys, kur anksčiau buvo suprojektuoti trys miegamieji ir ne itin funkcionali spinta tarp jų. Antro aukšto galinėje namo dalyje, atsisakius papildomos laiptinės, buvo šiek tiek perplanuoti esami du miegamieji tam, kad būtų galima įterpti vonios ir pagalbinį kambarėlį. O trečiame aukšte atsiranda darbo erdvė kartu su nedidele virtuvėle ir vonios kambariu. Tuo tarpu rūsys buvo dar šiek tiek įžemintas, jame įsikūrė miegamasis, vonia, sporto salė, teatras ir poilsio erdvė su baru.

Nors pagrindiniu renovacijos tikslu buvo išnaudoti maksimaliai daugiau vertingų namo elementų, vis dėlto ne visi jie gali būti pritaikyti šiuolaikiniams poreikiams. Iš 8 buvusių židinių, liko tik keturi: du židiniai svetainėje ir virtuvėje yra dujiniai, o kiti du – dekoratyvūs – pagrindiniame miegamajame ir rūsyje.

Šiuolaikinio moderno ir istorinio „vintažo“ kompozicija

Stoglangių įrengimas, lubų atidengimas ir kelių didesnių langų atsiradimas lemia didelį šviesos patekimą į namo vidų. Tai sukuria ne tik lengvumo pojūčio ir šiuolaikinio įvaizdžio, tačiau suteikia žaismingumo pačiose erdvėse, kintant saulės padėčiai, kartu kinta ir krentantys šešėliai, vis kitaip, unikaliai atrodantys patalpose. Patekusi į vidų šviesa taip pat puikiai nušviečia vietomis atidengtą originalų mūrą, kuris išlieka kaip istorinio paveldo dalis bei tuo pačiu tampa ir šiuolaikinio industrinio stiliaus „užuomina“.

Interjero dizainerė jautėsi įpareigota išsaugoti ir parodyti kuo daugiau istorinio sluoksnio. Buvę atrenovuoti elementai ir baldai atrado naujas vietas ir paskirtis. Per aukštus ir kambarius keliavo ne tik vonios ir staliukai, bet ir stambesni elementai, pavyzdžiui, plieninės židinio detalės, esančios prie nedidelio vonios kambario nukeliavo į rūsį, kur buvo atnaujintos ir modernizuotos LED apšvietimu. O senovinė, vadinama „mėsininko sala“ virto staliuku su integruota šachmatų lenta.

Svarbus akcentas – šviesa, kuri skverbiasi pro įrengtus stoglangius ir išardytą lubų dalį, kuriose buvo atidengtos medinės sijos.

0012_ColleenHealey_06_15_20_LARGE

Svetainėje esantis židinys buvo papuoštas marmuro dekoru, o virš jo kabo kaip paveikslas atrodantis televizorius. „Nenorėjau, kad gyventojai jaustųsi tarsi gyvenimas verda tik galinėje namo dalyje“ – kalba dizainerė, – „mes pridėjome audio-vizualinę techniką, šiuolaikinį apšvietimą ir baldus tam, kad juos pritrauktume ir į šią pastato dalį.“ Virtuvės ir laisvalaikio zonos židinys taip pat buvo atnaujintas, įrengus stiklą iš abiejų jo pusių bei nudažius mūrą baltai – jis švelniai atskiria virtuvės ir poilsio erdves.

Name liko senovinio išplanavimo ir dalis netaisyklingų sienų išdėstymo. Kadangi buvo sudėtinga atrasti paraleliai suprojektuotas sienas, dizainerė nusprendė dalį parketo iškloti įstrižai – tai suteikė kontrasto ir žaismingo moderno pojūtį. Dalyje kambarių išliko tamsios medienos langai, langinės, durys ir grindjuostės, taip pat atrestauruoti laiptai su jų įmantriu dekoru. Interjere daug išsaugota ir atnaujinta dekoratyvių detalių, lubų ir sienų ornamentikos, būdingos tuometiniam interjerui, tačiau viskas pagyvinta balta sienų spalva ir šiuolaikiniu apšvietimu. Didžioji dalis vonios kambarių yra moderniai atnaujinti, tačiau kai kuriose išliko senovinių detalių – atrestauruota ir perdažyta vonia, savininkų vonios kambaryje atsiranda vienas iš židinių, voniose vyrauja industrinio stiliaus miksas kartu su senovinėmis detalėmis.

HDP 200614 10v2 FUS
HDP 200614

Restauracija su šiuolaikinio interjero atspalviais

„Didžioji dalis originalių interjero elementų buvo puikios būklės, o mūsų užsakovai svajojo apie istorinio žavesio ir modernių atnaujinimų miksą“, – pasakojo C. Healey. Nauji baldai komponuojami kartu su senesniais, minimalus šiuolaikiškas apšvietimas harmoningai kontrastuoja su senoviniu dekoru, o natūralios šviesos įvedimas suteikia interjerui dar didesnio lengvumo ir žaismo.

Šio dizaino projekte išlaikytas pasikartojančių elementų motyvas, arkos, mūras, dekoras, o tai suteikia interjerui vientisumo Tai itin svarbu kalbant apie pailgą namo išplanavimą, ypač kintant erdvės pojūčiui, judant nuo priekinės namo dalies iki galinės. „Rezultatas – modernus jautrumas, sujungiantis senas ir naujas erdves, interjere dera elegancija ir jaukumas“, – apibendrino dizainerių komanda.

Nuotraukos: Jennifer Horn Photography and Anice Hoachlander


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Tavo architektas

    2022-12-13, 15:37  

    Skoninga, gražu ir turi savo dvasią.
    Euroremontai lieka užribyje.

Rekomenduojami video