Top Baneris

Senąsias žydų kapines nuo šiol saugos valstybė

2016 rugpjūčio 8 d.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Vilniaus žydų senosios kapinės nuo šiol – valstybės saugomas kultūros paveldo objektas, turintis dailės, istorinio ir memorialinio pobūdžio vertingųjų savybių.

Vilniaus žydų senųjų kapinių paskelbimą valstybės saugomu kultūros paveldo objektu inicijavo Kultūros paveldo departamentas (KPD).

Valstybės saugomoms kultūros vertybėms taikomi griežtesni saugojimo, finansavimo, priežiūros reikalavimai. 2014 metais 7,7 hektaro ploto sklypas Vilniaus Olandų gatvėje įregistruotas kaip Užupio žydų kapinės.

Lietuvos žydų bendruomenės duomenimis, senosios žydų kapinės Užupyje, Olandų gatvėje, veikė nuo 1828 iki 1940 metų, čia palaidota apie 70 tūkst. žydų. Kapinės sunaikintos sovietmečiu 1961–1963 metais, kai kurių kultūros veikėjų, rašytojų ir kitų svarbių asmenų palaikai buvo perlaidoti naujosiose Sudervės kapinėse.

Iš istorinėse kapinėse stovėjusių paminklinių antkapių buvo sumūryti laiptai į Tauro kalną, Vingio parką ir į klinikų ligoninę, daugelyje kitų vietų taip pat buvo galima rasti akmenų su žydiškais užrašais. 1990 metais laiptai į Tauro kalną ir daugelis kitų statinių buvo išardyti, o 1992-aisiais architektas Jaunutis Makariūnas Užupyje iš memorialinių akmenų pastatė paminklą.

Valstybės saugomų objektų statusą taip pat įgijo Vilniaus Lukiškių dominikonų vienuolyno ansamblis, Kaltanėnų Švč. M. Marijos Angeliškosios bažnyčia Švenčionių rajone, Viduklės klebonija, Užkurnių šeimos kapų kompleksas Širvintų rajone, ankstyvojo modernizmo namas Kaunas, kuriame gyveno dailininkai Domicelė ir Petras Tarabildai, bei medinis namas Žvėryno rajone Vilniuje.

Pagal Lietuvos žydų bendruomenės inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video