Top Baneris

Seimas pritarė valstybinės statybininko kortelės kūrimui, LSA idėja – atmesta

2021 birželio 29 d.
statybininko kortele statreg
Asociatyvi nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Seimas antradienį leido Vyriausybei kurti statybininko tapatybės identifikavimo (ID) kortelę. Tai reiškia, kad valstybė nepripažįsta Lietuvos statybininkų asociacijos administruojamos statybininko kortelės. 

Naują statybininkų kortelę planuojama turėti kitais metais, jos kūrimą planuojama finansuoti iš Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės.

Už tokias Statybos įstatymo pataisas balsavo 115 Seimo narių, o vienas parlamentaras – Artūras Skardžius – susilaikė. 

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas sako, kad kai norima, viską galima padaryti per kelias savaites, o tai įrodė galimybių paso kūrimo istorija.

„Kortelė suteiks duomenis apie statybvietes ir jose dirbančius statybininkus, leis nesudėtingai identifikuoti vengiančius mokesčius mokėti asmenis ir užtikrins ir darbuotojų apsaugą ir socialines garantijas“, – tvirtino jis. 

Socialinių reikalų ir darbo komiteto vadovas Mindaugas Lingė teigė, kad statybininko kortelės pasitarnaus užkardant nelegalų darbą.

Nors palaikė projektą, A. Butkevičius sukritikavo statybininko kortelę, pavadinęs ją „pusfabrikačiu“.

„Didžioji problema ta, kad darbuotojui atvykus į statybvietę nėra fiksuojamas jo darbo laikas, nėra jo apskaitos, nėra fiksuoja, kada atvyksta ir kada išvyksta. Šešėlis susidaro tada, kai parodoma, kad darbininkas dirba keturias valandas, nors iš tikrųjų dirbo  12-14 val. Jam dalis atlyginimo mokama oficialiai už tas keturias valandas, o už kitas – neoficialiai, bet su didesniu valandiniu  užmokesčiu“, – kalbėjo ekspremjeras.

Statybininko ID kodas bus suteikiamas neterminuotai, išskyrus tuos atvejus, kai toks kodas bus suteikiamas komandiruotam darbuotojui. Tada kodas galiotų ne ilgiau kaip 18 mėnesių.

Statybininko ID kodą gautų visi savarankiškai statybų sektoriuje dirbantys žmonės, o taip pat tie gyventojai, su kuriais sudaroma darbo sutartis statybos darbams atlikti. 

Ekspertai teigia, kad statybos yra viena iš didžiausių šešėliu pasižyminčių veiklų Lietuvoje. Skirtingais vertinimais, šiame sektoriuje neapskaitoma nuo 500 iki 700 mln. eurų pajamų.   

Dėl statybininko kortelės diskutuojama nuo 2015 metų.   

2019 metais tuometinė Vyriausybė norėjo įdiegti privalomą statybininko tapatybės kortelę. Tam dar turėjo pritarti Seimas, tačiau įstatymų projektai iki šiol nebaigti svarstyti Seimo komitetuose.   

 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video