Top Baneris

Savavališkų statybų įteisinimas gali kainuoti 0,3 mln. eurų

2016 liepos 13 d.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė
Pasidalykite straipsniu

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Statybos įstatymo, Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo ir Civilinio proceso kodekso pataisas, kurios turėtų sumažinti savavališkų statybų ir pagreitins neteisėtų statinių nugriovimą.

Pataisų būtinybę nulėmė tai, kad baudų už savavališką statybą ir įmokų už jos įteisinimą dydžiai neatgrasė nuo savavališkų statybų, o Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos bei teismų sprendimai dėl savavališkų statybų galėjo būti vilkinami be didelių finansinių nuostolių pažeidėjams.

Prezidentės inicijuotos pataisos suteiks galimybes Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai užkirsti kelią sprendimų dėl neteisėtų statybų nugriovimo vilkinimui. Pernai buvo nustatyta beveik 500 savavališkos statybos atvejų, iš kurių beveik pusė – dėl gyvenamosios paskirties pastatų. Tačiau neteisėti statiniai lieka stovėti, nes beveik 40 proc. teismų sprendimų lieka neįvykdyti.

Nauji pakeitimai užtikrina spartesnį savavališkų statinių nugriovimą ir įtvirtina atgrasančias baudas už savavališkas statybas juridiniams asmenims. Didinama ir įmoka už savavališkos statybos įteisinimą tais atvejais, kuomet statybos, nors ir buvo galimos, tačiau buvo įvykdytos neturint statybos leidimo arba pažeidžiant jo reikalavimus – nustatyta net iki trečdalio milijono eurų maksimali įmoka už tokios statybos įteisinimą. Tačiau šios įmokos vertė negalės viršyti 70 proc. savavališkos statybos vertės.

Įmokas už įteisinimą turės mokėti visi savavališkas statybas vykdę asmenys, tačiau tie asmenys, kurie patys praneš apie neteisėtus statybos darbus iki juos užfiksuojant Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai, mokės dvigubai mažesnes įmokas už savavališkos statybos įteisinimą. Jeigu pažeidėjas neįvykdys Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos nurodymų per nustatytą terminą, jie nedelsiant bus vykdomi priverstinai ir be atskiro kreipimosi į teismą. Inspekcija pati organizuos savavališko statinio nugriovimo darbus, o išlaidos bus išieškomos iš pažeidėjo. Nevykdant nurodymų, pažeidėjui už kiekvieną pradelstą dieną galės būti skiriama piniginė bauda iki 300 eurų.

Taip pat griežtėja neteisėtų statinių registravimo ir įteisinimo procedūros. Statybos valstybinėje žemėje galės būti įteisintos tik turint tokios žemės naudojimo teises. Jeigu dėl abejotino teisėtumo statinio vyksta ginčas teisme, statinys Nekilnojamojo turto registre nebus registruojamas – tai užkirs kelią pažeidėjui parduoti tokį statinį ir išvengti atsakomybės.

Statybų leidimo derinimo procedūroje dalyvaujančios institucijos, laiku pastebėjusios savo klaidingus sprendimus, kurie lemtų neteisėtas statybas ir padarytų žalą valstybei ar gyventojams, galės ir be teismo pačios juos panaikinti ar pakeisti iki statybos leidimo išdavimo.

Šios pataisos įsigalios nuo sausio 1 dienos.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video