Beveik prieš metus įrengta saulės elektrinė Vilniaus savivaldybės įmonei „Grinda“ jau duoda subrandintų vaisių. Saulėtas pavasaris ir vasaros pradžia leido pilnai išnaudoti jėgainės galimybes ir pasigaminti didžiąją dalį įmonės administraciniam pastatui reikalingo kiekio elektros energijos. Įmonės vadovybė teigiamai vertina šią investiciją ir svarsto galimybes įgyvendinti daugiau panašių projektų.
Ne vien finansinė nauda
Saulės jėgainę bendrovė „Grinda“ įrengė savo lėšomis, nesinaudodama valstybės ar Europos Sąjungos fondų parama. Įmonės vadovas Kęstutis Vaicekiūtis teigė, kad buvo vertinamos galimybės pasinaudoti įvairiais finansavimo šaltiniais, tačiau tuo metu „Grinda“ neatitiko paramos programų finansavimo nuostatų. Visgi, įvertinus projekto būsimą naudą, nuspręsta investuoti nuosavas lėšas – 90 tūkst. eurų.
„Mūsų įrengta saulės elektrinė šiemet jau pagamino 55 tūkst. kWh energijos. Palyginimui, vidutinis namų ūkis Lietuvoje sunaudoja apie 1800 kWh per metus. Tai reiškia, kad mūsų jėgainė pagamino tiek energijos, kiek per metus sunaudoja 30 namų ūkių“, – sakė K. Vaicekiūtis.
Ekonominis aspektas buvo vienas pagrindinių, skatinęs įgyvendinti projektą. Kai buvo pakeista bendrovės „Grinda“ vadovybė, vienas pirmųjų naujos komandos darbų – peržiūrėti turimus išteklius, išlaidas, įvertinti galimybes sutaupyti. Viena išlaidų eilutė buvo gana išraiškinga – už pastatų komplekso sostinės Eigulių gatvėje elektros sąnaudas įmonė per metus sumokėdavo apie 30 tūkst. eurų. Dėl to pradėta galvoti, kas leistų sutaupyti, ir viena idėjų – tinkamai išnaudoti saulės energiją. Įmonės specialistai ėmė skaičiuoti galimybes, išlaidas, naudą, atsiperkamumą. Visi rodikliai pasirodė labai palankūs projektui įgyvendinti.
„Žinoma, pinigų taupymas yra labai svarbu. Tačiau vis labiau aktualūs tampa ir ekologijos klausimai, o saulės jėgainė ženkliai prisideda prie oro taršos mažinimo“, – kalbėjo bendrovės „Grinda“ vadovas K. Vaicekiūtis.
Apskaičiuota, kad įrengta 97,5 kW galingumo saulės jėgainė sumažino į atmosferą išmetamo anglies dioksido kiekį 184 t, azoto oksidų kiekį 200 kg, sieros dioksido – apie 19 kg.
Saulės – tikrai užtektinai
Skaičiuojant projekto tikslingumą, buvo atlikta galimybių studija. Bendrovės „Grinda“ statinių techninės priežiūros ir administravimo paslaugų skyriaus vadovas Tadas Autukas pasakojo, kad, siekiant tiksliausios būsimos saulės elektrinės elektros energijos gamybos prognozės, specialia skaitmenine įranga buvo užfiksuotos teritorijos aplinkos sąlygos, įvertintas apšvietimas ir šešėliai vasaros bei žiemos sezonais. Gauti duomenys perkelti į atitinkamą programinę įrangą ir buvo atliktas saulės elektrinės produktyvumo skaitmeninis modeliavimas.
Prieita išvados, kad elektrinę reikia montuoti ant sandėliavimo paskirties pastato stogo. Jo padėtis pasaulio šalių atžvilgiu yra labai palanki jėgainei, optimalus stogo šlaito kampas. Toliau modeliuota, kokia turėtų būti elektrinė, skaičiuotas galimas jos produktyvumas. Skaičiavimai parodė, kad fotovoltiniais moduliais galima uždengti apie 600 kv. m stogo, t. y. vieną jo šlaitą. Suskaičiuota, kad reikėtų sumontuoti 375 saulės modulius, kurių bendra elektrinės galia– 97,5 kW.
„Vienas dažniausių klausimų, kuriuos tenka išgirsti rengiant tokius projektus, ar užtenka Lietuvoje saulės. Taip, Lietuva ne Ispanija, kur saulėtos bemaž visos dienos per metus. Tačiau pas mus metinė saulės spinduliuotė yra 950–1050 kilovatvalandžių į kvadratinį metrą – beveik tiek pat kaip ir Vokietijoje, Belgijoje ar Olandijoje. O ten saulės jėgainės tikrai populiarios. Prognozavome, kad per metus saulės jėgainė pagamins vidutiniškai apie 95 tūkst. kWh elektros. Saulėtas pavasaris leido pagaminti daugiau nei pusę prognozuoto metinio saulės elektrinės energijos kiekio“, – sakė T. Autukas.
Tapo energiją gaminančiu vartotoju
Saulės jėgainės projekto atsipirkimo skaičiavimai buvo atlikti analizuojant 5 metų elektros energijos tarifus. Pagal tai buvo apskaičiuota, kad projekto atsipirkimo laikas – maždaug 7 metai. Šiuo metu vykdomas pagamintos energijos monitoringas, tikslesnes išvadas dėl jėgainės atsipirkimo bus galima daryti tik praėjus metams.
Bendrovės „Grinda“ statinių techninės priežiūros ir administravimo paslaugų skyriaus vadovas T. Autukas skaičiavo, kad elektrinės didžiąją dalį pagamintos energijos įmonė sunaudos iš karto. Gali būti momentų, kai įmonėje energijos poreikis bus minimalus, pavyzdžiui, saulėtos dienos pietų metu ar savaitgaliais. Tuomet pagaminta energija bus tiekiama į skirstomuosius tinklus „pasaugoti“, pasinaudojus elektrą gaminančių vartotojo statusu, kurį įmonė įgijo 2018 m. balandžio 10 d.
Energiją gaminančio vartotojo statusas leis dar efektyviau panaudoti pagamintą elektros energiją. Administraciniame „Grindos“ pastate yra sumontuota šilumos siurblių sistema, todėl dalį vasarą saulės elektrinėje pagamintos energijos bus galima panaudoti administraciniam pastatui šildyti, susigrąžinus „pasaugoti“ patiektą energiją.
Planuose – elektromobiliai
Bendrovės „Grinda“ vadovas K. Vaicekiūtis neatmeta galimybės įgyvendinti daugiau novatoriškų projektų. Įmonės automobilių stovėjimo aikštelėje jau įrengtos dvi elektromobilių sparčiojo krovimo (22 kW) vietos, kuriomis nemokamai gali pasinaudoti bendrovės klientai. Artimiausiu metu ir pati įmonė „Grinda“ planuoja įsigyti du elektromobilius, kuriais važinės avarines situacijas likviduojantys darbuotojai.
„Planuojami įsigyti elektromobiliai ir saulės elektrinė bus tarsi vienas derinys. Šitaip įmonės darbuotojai, neteršdami aplinkos, galės teikti būtinas paslaugas vilniečiams. Elektromobiliai mažina oro taršą mieste, o saulės elektrinė gamina švarią energiją jiems pakrauti. Tokia sinergija naudinga ir įmonei, ir miestui, ir aplinkai“, – sakė bendrovės „Grinda“ vadovas K. Vaicekiūtis.
RĖMĖJO TURINYS