Top Baneris

Sandarumo testas daugiabučiui – pirmą kartą Lietuvoje

2014 rugsėjo 4 d.
Pasidalykite straipsniu

Lietuvoje atliktas viso daugiabučio sandarumo testas – pirmasis toks šalyje. Iniciatyvos atlikti šį bandymą ėmėsi Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija bei bendrovė „Veikmė“, kurios statomas daugiabutis sostinės Č. Sugiharos gatvėje ir buvo išmatuotas.
„Mums, kaip statytojams, šis testas yra svarbus dėl kelių priežasčių. Pirmiausia – patys pamatysime, ar nėra padaryta klaidų, kurias reikia eliminuoti. Antra – būsto pirkėjams galėsime pateikti matavimų duomenis, kurie atspindės ir geresnę gyvenimo kokybę“, – sakė bendrovės „Veikmė“ vadovas Eugenijus Zaremba.
Daugiabučio sandarumo testą atliko Kauno technologijos universiteto akredituotos laboratorijos specialistai. Rengiantis testui pastate buvo užsandarintos oro cirkuliavimo angos, inžinerinių tinklų angos ir ventiliatorių pagalba sudarytas atitinkamas slėgis. Bandymo metu buvo atidarytos visų butų durys, kad slėgis vienodai susidarytų visose patalpose. Nesandarios vietos tikrintos ir specialių dūmų pagalba, pučiant juos tiek iš išorės, tiek ir viduje.
Bandymą atlikusių specialistų teigimu, testuojant visą pastatą gaunami tikslesni sandarumo rezultatai nei testuojant kelis pasirinktus butus. Mat atrinkti butai gali kažkiek skirtis kokybe, o kai tikrinamas viso pastato sandarumas, nelieka nepastebėtų taisytinų vietų.
Šiuo metu sandarumo testas nėra privalomas. Jį atlikti reikalaujama tik tuomet, kai pastatas siekia A arba dar aukštesnės energinio efektyvumo klasės. Statytojai įprastai vengia šio testo pirmiausia dėl nemažos jo kainos. Pirmą kartą testuotas daugiabutis sostinės Č. Sugiharos gatvėje atitinka energinio efektyvumo B klasę.
Nuo 2016 metų, kuomet pagal Europos Sąjungos direktyvas visi naujai statomi pastatai turės atitikti ne mažesnę nei A energinio efektyvumo klasę, sandarumo testą bus privalu atlikti visiems naujos statybos pastatams. Sandarumo testas – vienintelis testas, kurį reikia atlikti realiais bandymais, o ne tik įvertinant projektinę pastato dokumentaciją.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video