Top Baneris

Sandariausias pastatas Lietuvoje – gamykla

2016 sausio 25 d.
Pasidalykite straipsniu

Pastatyti gamyklą taip, kaip įprasta, galima nepatiriant didesnių sunkumų. Biologinius nuotekų valymo įrenginius gaminanti įmonė „August ir Ko“ išsikėlė tikslą pastatyti pirmąjį gamybinės paskirties pastatą pagal BREEAM standartą. Siekį įgyvendinti pavyko: šis gamyklos pastatas šiandien yra energiškai efektyviausias ir kol kas sandariausias statinys Lietuvoje – pasiekta A+ energinio efektyvumo klasė.

Ilgaamžiškumas atsiperka

Bendrovės „August ir Ko“ savininkas Filionis Augustas pripažino, kad naujos gamyklos projektas smarkiai pakeitė jo šeimos požiūrį ir į verslą, ir į kasdienius dalykus: „Nenorėjome statyti kaip visi. Dar prieš pradedami rengti projektą daug diskutavome, koks jis turėtų būti. Tuomet ir kilo noras pažiūrėti, kaip dirba didžiosios pasaulio kompanijos. Be to, norėjosi ir požiūrio iš šalies – ar tikrai užsakovas viską teisingai supranta? Nutarta pasitelkti kvalifikuotus BREEAM (plačiausiai pasaulyje paplitęs ir lyderiaujantis pastatų poveikio aplinkai vertinimo metodas ir sertifikavimo sistema, ang. Building Research Establishment Environmental Assessment Method) vertintojus iš Didžiosios Britanijos.“

Britus projektas sudomino. Pirmiausia todėl, kad Baltijos šalyse dar nebuvo pastatytas nė vienas gamybinės paskirties pastatas laikantis BREEAM standartų. O taip yra dėl to, kad reikia paisyti griežtų aplinkosauginių įsipareigojimų, statybos kainą padidinančių 20–35 proc.

BREEAM standartai įpareigoja daryti kuo mažesnį poveikį aplinkai, kuo labiau išsaugoti natūralų kraštovaizdį. Todėl reikia paisyti net tokių detalių kaip galimas išvežti iš statybvietės grunto kiekis, būtina skaičiuoti technikos degalų sąnaudas.

„Tai, kad statybos pabrangs, iš pradžių kiek nuliūdino. Tačiau paanalizavę pasaulinę statistiką pamatėme ir teigiamų dalykų – tokie statiniai įgauna visai kitokią vertę, jų ilgaamžiškumas ir ekonomiškumas atsiperka. Mat tokiuose pastatuose darbuotojų našumas padidėja apie 24 proc. Šis faktas mums buvo labai svarbus. Norėjosi, kad paties gaminio filosofija sutaptų su tuo, kokioje gamykloje jis gaminamas“, – kalbėjo F. Augustas.

Nustatė kitus prioritetus

august_ir_ko_2

Vykdant projektą visą dokumentaciją reikėjo parengti ne tik lietuvių, bet ir anglų kalba. Dabar F. Augustas žino, kad apie BREEAM standartus geriau galvoti dar prieš perkant sklypą, nes svarbu žinoti, ar jame nėra augalų, įtrauktų į Raudonąją knygą, ar čia neperi nykstantys paukščiai, ar neauga medžiai, kurių nebus galima nukirsti.

„Mes pakibome ant šito kabliuko, nes kai nusprendėme projektą rengti pagal BREEAM standartus, sklypą jau turėjome. Buvo taip, kad dalies sklypo negalėjome naudoti, nes ten augo į Raudonąją knygą įtraukti augalai. BREEAM įpareigoja statyti taip, kad nebūtų pažeistas nusistovėjęs reljefas, gruntas, nebūtų padaryta žala augmenijai ir gyvūnijai. Trumpai tariant – verslo interesai neturi sutrikdyti susiformavusio gamtos ritmo“, – sakė F. Augustas.

Dalį 3,5 hektaro ploto sklypo statybos metu nebuvo galima judinti, čia ribotas statybos mašinų eismas. „August ir Ko“ vadovas įsitikinęs, kad didžioji dalis verslininkų, investuodami į projektus milijonus eurų, apie tokius dalykus net negalvoja ir elgiasi taip, kaip jiems būna patogu. Tačiau BREEAM standartų laikymasis pakeičia mąstyseną ir skatina perdėlioti prioritetus.

„August ir Ko“ gamyklos projektas siekia įvertinimo „Very good“ („Labai gerai“). Tai – ne pats aukščiausias, bet trečias pagal svarbą įvertinimas, ir juo projekto rengėjai liko labai patenkinti.

Būtinybė statyti naują gamyklą bendrovei „August ir Ko“ atsirado pastebėjus, kad kai kurie klientai užsakymų yra priversti laukti keletą savaičių. Naujos gamyklos plotas yra dešimt kartų didesnis už ankstesnės, atitinkamai didės ir pagaminamos produkcijos kiekis.

Statiniui kelti reikalavimai

Vadovaujantis BREEAM standartais, renkantis medžiagas neužtenka gamintojo apibūdinimo, kad produktas yra labai geras. Kiekviena medžiaga turi turėti patvirtinimą, kad gaminant nebuvo padaryta žala aplinkai, nebuvo išskirta daugiau negu reikalaujama anglies dvideginio.

Vadovaujantis BREEAM standartais, statinys turi būti ir energiškai efektyvus. Todėl resursų taupymui skirtas atitinkamas dėmesys. Vienas pavyzdžių – pasirinktos technologijos, leidžiančios vienam darbuotojui per metus iš grunto nepaimti daugiau kaip vieno kubinio metro vandens. Bus surenkamas ir paruošiamas naudoti lietaus bei išvalytas kanalizacijos vanduo.

Sunkumų renkantis medžiagas iškilo. Dažnas tiekėjas žodžiu tvirtino, kad turi tinkamas medžiagas ir visus reikiamus dokumentus, tačiau negalėjo jų pateikti, tik žadėjo, kad viską gali greitai sutvarkyti. Anot F. Augusto, niekas anksčiau nepateikdavo tokių reikalavimų, visiems užteko to, kad galima pastatyti greitai ir pigiai. Naujai gamyklai iškilti pasirinktas principas, kad žodinio pasakymo ar rekomendacijų neužtenka – privalu turėti dokumentus.

Projektui – ypatingas dėmesys

august_ir_ko_3

Projektuojant ir statant gamyklos pastatą energinio efektyvumo klausimais užsakovus konsultavo Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos valdybos pirmininkas, įmonės „EE plius“ vadovas Remigijus Simanavičius. Anot jo, gamybos pastatai išsiskiria tam tikra specifika palyginti su kitos paskirties objektais.

„Gamybos pastatuose nemaža dalis energijos tenka technologinėms sąnaudoms. Technologinių procesų metu gali išsiskirti nemažai šilumos, todėl oro kokybei užtikrinti reikia tinkamai parinkti vėdinimo sprendimus. Būtina numatyti technologinių procesų įtaką pastato tarnavimui. Įdiegta stebėsenos sistema leis viską įvertinti“, – sakė R. Simanavičius.

Gamybos pastatai yra gana aukšti. Tai reikalauja tinkamai suprojektuoti ir įrengti šildymo, vėdinimo sistemas, kad šios veiktų racionaliai, būtų energiškai efektyvios. Tam, kad nebūtų naudojama daug energijos išteklių, „August ir Ko“ gamyklos pastate įrengtas žemos temperatūros grindinis šildymas. Šilumos šaltinis – šilumos siurblys, dėl geoterminių zondų naudojantis žemėje sukauptą saulės energiją. Nemažą reikšmę energijos taupymui turi ir įrengta šildymo reguliavimo sistema.

Gamybos pastatuose reikia didelių vartų. Todėl privalu numatyti, kaip užtikrinti pastato sandarumą parenkant ir įrengiant vartus. Nors vartai įrengti ne vieni, pavyko pasiekti rekordinį sandarumo rodiklį – 0,14.

Pastato atitvaroms parinktos medžiagos, pasižyminčios itin geromis izoliacinėmis ypatybėmis. Daugiasluoksnės plokštės, iš kurių buvo montuojamos sienos, turėjo sandarumą užtikrinančias tarpines sujungimų vietose. Langams, vitrinoms ir vartams montuoti panaudotos specialios šveicariškos sandarinimo juostos.

„Tai, kokios turėtų būti atitvaros, kaip turi būti montuojamos plokštės, kiti mazgai, buvo jau numatyta projektuojant. Statybų metu reikėjo tik laikytis projektinės dokumentacijos, jokių papildomų veiksmų nebuvo. Energijos sąnaudos pastatui šildyti neviršys 5 kWh/m² per metus. Rezultatas išėjo puikus“, – teigė R. Simanavičius.

Daugiasluoksnės plokštės užtikrina sandarumą

august_ir_ko_6„August ir Ko“ gamyklos sienos sumontuotos iš „Ruukki Energy“ daugiasluoksnių plokščių, kurios pasižymi ypatingu sandarumu ir šilumine varža. Šios plokštės leidžia iki 35 proc. sumažinti energijos sąnaudas pastatui šildyti ir vėsinti, todėl prisidedama prie išmetamo į atmosferą anglies dvideginio kiekio mažinimo.

Kadangi „August ir Ko“ gamykla buvo statoma laikantis BREEAM reikalavimų, „Ruukki“ daugiasluoksnės plokštės buvo tinkamas produktas, padėjęs gauti įvertinimą.

Gamyklos administracinės pastato dalies statyboms naudotos plokštės, užpildytos akmens vata, o gamybinės dalies statybai naudotų plokščių užpildas – poliuretanas. Plokštės su šiuo užpildu pasirinktos dėl geresnių šiluminių ypatybių.

Daugiasluoksnės „Ruukki“ plokštės leidžia išvengti šilumos tiltų, patalpose sumažėja tikimybė kauptis kondensatui, atsirasti pelėsiui. Plokštės leidžia lengviau kontroliuoti patalpų vidaus temperatūrą ir drėgmę, pagerina garso izoliaciją. Vadinasi, padidėja pastato ilgaamžiškumas, jo vertė.

Svarbu ir tai, kokia danga pasirenkama daugiasluoksnių plokščių išorei. „August ir Ko“ gamyklai buvo pasirinkta „Ruukki Hiarc®“ danga, kuri yra gerokai atsparesnė korozijai ir ultravioletiniams spinduliams. Net ir po daugelio metų pastato fasadai su šia danga tebebus patrauklūs, jų spalvos liks neišblukusios.

Sumontuoti pramoniniai segmentiniai vartai

august_ir_ko_4

„August ir Ko“ gamykloje buvo sumontuoti kompanijos „Hörmann“ pramoniniai segmentiniai vartai. Segmento storis – 42 milimetrai, užpildas – poliuretano. Vartai valdomi „Hörmann“ pramoninėmis pavaromis, kurios gaminamos Vokietijoje. Šie vartai turi ypatingą pakėlimo tipą, nes bėgiai sumontuoti maksimaliai aukštai, kad nesumažėtų pravažiavimo aukštis. Netradicinė yra ir vartų geltona spalva – ji derinta prie bendros pastato architektūros. Iš viso gamykloje sumontuoti septyneri vartai, kai kurie jų – įstiklinti, kad į patalpą patektų daugiau natūralios šviesos.

Termoizoliuotos visos grindys

august_ir_ko_5Siekiant kuo geresnės energinio efektyvumo klasės, „August ir Ko“ gamyklos pastate grindys buvo termoizoliuojamos ne perimetru, kaip būna įprasta kituose pramoninės paskirties pastatuose, bet po visu pastatu. Toks sprendimas užtikrina patikimą termoizoliavimą per visą pastato eksploatavimo laikotarpį.

Pamatams ir grindims termoizoliuoti buvo naudojamos „Finnfoam“ ekstruzinio polistireninio putplasčio plokštės „Finnfoam F-300“ ir „Finnfoam F-400“. „Finnfoam“ plokštės yra ypač tvirtos dėl mažų porų formuojamos vientisos, sukryžiuotos struktūros. Be to, plokštes sutvirtina jas dengiantis paviršinis sluoksnis. Taip gaunama sluoksniuota konstrukcija, kurios paviršius turi gerą stiprį tempiant, o branduolio medžiaga – gerą stiprį gniuždant. Visi sluoksniai yra tvirtai sujungti tarpusavyje. Plokštės pasižymi atsparumu drėgmei, geromis termoizoliacinėmis ypatybėmis, netrūnija ir nepūva.

„AUGUST IR KO“ GAMYKLOS PROJEKTAS – VIENAS IŠ AŠTUONIŲ ŽURNALE „STATYBA IR ARCHITEKTŪRA“ (2016 M. NR. 1) PRISTATOMŲ OBJEKTŲ, KURIŲ STATYBOS IR EKSPLOATACIJOS ISTORIJA ĮRODO, JOG A IR AUKŠTESNĖS ENERGINIO EFEKTYVUMO KLASĖS – PASIEKIAMAS STANDARTAS.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video