Top Baneris

Ruošiamasi Šventosios centrinės aikštės rekonstrukcijai

2016 spalio 31 d.
Palangos savivaldybės vizual.
Palangos savivaldybės vizual.
Pasidalykite straipsniu

Šventosios centrinė aikštė netrukus ims neatpažįstamai keistis – šią savaitę pritarta aikštės rekonstrukcijos projektiniams pasiūlymams. Planuojama, kad šios erdvės atnaujinimo darbai prasidės kitąmet.

Pasak Palangos miesto mero Šarūno Vaitkaus, rekonstruota centrinė Šventosios aikštė taps ne tik miestelio puošmena, bet ir renginių vieta. Juolab kad projektuotojai – bendrovė „Nemuno deltos projektai“ – būsimojoje aikštėje numatė erdvių ne tik renginiams, jaukiems pasisėdėjimams prie kavos ar arbatos puodelio, bet ir vaikams žaisti skirtų zonų.

Šiuo metu centrinė Šventosios aikštė užima maždaug 8 tūkst. kv. metrų plotą, tad, siekiant po rekonstrukcijos įnešti daugiau jaukumo, projektuotojai nekasdieniais sprendiniais pasiūlė centrinę aikštės dalį sumažinti iki Palangos centrinės aikštės dydžio, kartu paliekant galimybę renginių metu aikštės erdves išplėsti.

Kampuota aikštės forma pasirinkta taip pat ne atsitiktinai – svarstant, kaip turėtų atrodyti viena iš pagrindinių Šventosios viešųjų erdvių, buvo atidžiai išstudijuota Šventosios istorija, dar prieškariu parengtas stačiakampis miestelio kompozicijos bei užstatymo planas ir savitas, nuo centrinės Palangos dalies gerokai besiskiriantis Šventosios „charakteris“.

Projektuojant Šventosios centrinę aikštę, pasirinktas ir netradicinis nelygaus reljefo sprendimas – aikštės vidurinioji dalis bus įgilinta maždaug 60 centimetrų. Nelygų aikštės reljefą pabrėš ir atitvarų perėjimas tarp aikštės ir šiaurinėje jos dalyje įrengta paviljono scena. Neabejojama, jog šis laiptavimas patrauklus bus net ir tuomet, kai aikštėje nevyks renginių.

sventosios aikste 1

Palangos savivaldybės vizual.

Bene pagrindinis rekonstruotos Šventosios aikštės akcentas taps išskirtinis, etnografiniais elementais padabintas grindinio raštas, atkartojantis austų tautinių juostų raštus. Aikštės vidurį puoš varinis Šventosios herbas, kurio funkcija – ne tik dabinti grindinį, bet ir pridengti vietą, skirtą kalėdiniu laikotarpiu pastatyti miesto eglę. Aikštės priekyje numatyta ir vieta būsimam paminklui ar skulptūrai, vėliavoms, taip pat – miesto laikrodžiui.

Neįprastas savo forma bus ir grindinio fontanas, įkurtas aikštės priekyje: vanduo sruvens tarp iš grindinio „išaugintų“ akmenų. Fontanas savo forma bus patrauklus ne tik trykštant vandens srovėms, bet ir šaltuoju metų laiku. Neveikiant fontanui, jis taps dar viena žaisminga atrakcija aikštės lankytojams – bus galima ne tik pasivaikščioti „akmenų labirintu“, bet ir pasėdėti ant jų, tarsi ant suolų. Kadangi fontanas bus apšviestas, praeivių žvilgsnius jis trauks ir tamsiuoju paros metu.

Beje, aikštės apšvietimas taip pat bus netradicinis – centrinę erdvę apšvies aukšti žibintai, iš jos kraštų šviesą skleis šviestuvai, savo forma atkartojantys Šventojoje iškastą apeiginę lazdą su briedės galva, priskiriamą 3000 metų pr. m. e. laikotarpiui.

Šiaurinėje aikštės dalyje planuojama įrengti maždaug 100 kv. metrų ploto, 7 metrų aukščio paviljoną, kuris savo išvaizda puikiai įsilies į aikštę – monolitinis pastatas, kurio fasadą puoš tiek paprastas, tiek ir faktūrinis betonas, tarsi „išaugs“ iš pačios aikštės, sudarydamas nedalomą visumą. Paviljonas bus padalytas į dvi erdves – viena bus skirta sanitariniams mazgams, kita – turizmo informacijos centrui, galimai kavinukei ar suvenyrų parduotuvėlei, parodų erdvei bei universalaus panaudojimo terasai. Čia įrengta nedidelė pakyla renginių metu galės būti išnaudojama kaip scena.

Be renginių ar turizmo informacijos paslaugų, dar vienas iš būdų privilioti vietos gyventojus ir kurorto svečius į šį paviljoną turėtų būti nemokama bevielė interneto prieiga.

Miesto renginių metu projektuotojai išnaudoti siūlo ir paviljono fasadą, lygiąją baltos spalvos tinkuotą sienos dalį paverčiant dideliu ekranu, skirtu projekcijoms ar vaizdo transliavimui.

Paviljonas pasitarnaus ne tik dėl savo erdvių, bet ir atribos greta centrinės aikštės gyvenančius Šventosios gyventojus nuo aikštėje sklindančio šurmulio.

Už paviljono numatyta įrengti automobilių stovėjimo aikštelę. Čia vienu metu galės stovėti 55 transporto priemonės.

Prieš paviljoną numatyta erdvė montuojamai scenai.

sventosios aikste 3

Palangos savivaldybės vizual.

Vieną iš šoninių aikštės dalių numatyta skirti poilsio zonai – šią erdvę puoš maždaug 50 centimetrų aukščio originalios konstrukcijos suolai „Akmenys“. Pasak Šventosios centrinės aikštės rekonstrukcijos projekto vadovo Manto Daukšio, toks sprendimas nėra atsitiktinis – projektuojant aikštę siekta atkartoti ne tik pajūrio reljefą, bet ir Baltijos pajūriui būdingus didelius akmenis.

Kita aikštės pusė skirta mažiesiems lankytojams – čia planuojama įrengti netradicinius, skulptūrinės formos vaikų žaidimo elementus, atraktyvumo suteiks ir suformuotos vejos kalveles.

Siekiant sukurti aikštės–skvero įvaizdį, didelis dėmesys skiriamas ir šios erdvės apželdinimui. Būtent želdiniai taps išskirtiniu aikštės formavimo elementu – karpyti želdinių kontūrai bei pajūriui būdinti augalai pabrėš stačiakampės aikštės planą.

Aikštės pakraščiuose – vaikų žaidimo erdvėje, poilsio zonoje ir automobilių stovėjimo aikštelėje – planuojama pasodinti pušų. Projektuotojai įsitikinę, kad ritmiškai pasikartojantys medžiai ne tik gerokai papildys centrinę Šventosios aikštę, bet ir taps šios viešosios erdvės bei viso miestelio kvartalo ryšiu – rytinėje aikštės pusėje šiuos pušys sudarys alėją, vedančią Šventosios upės link.

Šventosios centrinės aikštės rekonstrukcijos projektą parengė bendrovė „Nemuno deltos projektai“, projekto vadovas – Mantas Daukšys.

Palangos savivaldybės inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video