Top Baneris

Ruošiamasi restauruoti seniausios Lietuvoje karaimų kenesos stogą

2016 rugsėjo 14 d.
Lietuvos paminklai nuotr.
Lietuvos paminklai nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Šiemet numatyta sutvarkyti paveldo objekto – Trakų kenesos (Karaimų g. 30) – stogą ir įrengti naują žaibosaugą. Daugiau kaip pusę tvarkybos darbams reikalingos sumos skyrė Kultūros paveldo departamentas (KPD) iš Paveldotvarkos programos lėšų.

„Seniausia Lietuvoje Trakų kenesa yra vertingas ir savitas kultūros paveldo objektas, reprezentuojantis negausų Lietuvoje išlikusį karaimų paveldą. Turime vos dvejus karaimų maldos namus, veikiančius tik Vilniuje (Žvėryno rajone) ir Trakuose. Didelė dalis karaimų tautos paveldo, deja, yra sunaikinta sovietmečiu. Tikimės, kad, tvarkydami Trakų kenesą, bent simboliškai atsidėkosime tautai, kuri mūsų žemę mylėjo kaip savo tėvynę, saugojo Trakų pilį bei gynė LDK sienas“, ─ sako KPD direktorė Diana Varnaitė.

Trakų kenesos tvarkybos darbams KPD šiemet skyrė 20 tūkst. eurų, o šio objekto valdytoja ─ Lietuvos karaimų religinė bendruomenė ─ 15 tūkst. eurų. Tvarkybos darbai vykdomi pagal praėjusiais metais „Lietuvos paminklų“ parengtą projektą (projekto vadovė ─ Giedrė Filipavičienė).

„Autentiška 1930 metų Trakų kenesos stogo danga jau buvo susidėvėjusi. Ruošiamasi dengti stogą nauja skarda. Šiuo metu senoji danga jau nuimta, sutvarkytos stogo konstrukcijos, įrengta lentų paklotė, restauruoti kai kurie bokštelio drožybos elementai bei bokštelio langai. XIX a. pabaigos vertingi stogo bokštelio dekoratyviniai elementai bus atkurti, kadangi kai kurie iš jų yra visiškai surūdiję, išsaugant gerai išlikusias dalis“, ─ pasakojo „Lietuvos paminklų“ Projektavimo tarnybos vadovo pavaduotoja G. Filipavičienė.

Ateityje tvarkybos darbų projekte taip pat yra numatyta atlikti Trakų kenesos fasadų ir cokolio tinko restauravimo darbus, nudažyti fasadus, atlikti pažeistų cokolio mūro fragmentų restauravimo darbus, suformuoti teritorijos nuolydžius taip, kad būtų užtikrinta pastato apsauga nuo žalingo kritulių poveikio. Planuojama taip pat vykdyti šio objekto kupolo konstrukcijos konservavimo ir restauravimo, kupolo skliauto tapybos ir atskirų interjero polichrominio dažymo fragmentų restauravimo darbus, pažeistų sienų konstrukcijų elementų tvarkybą, perdažyti vidaus patalpas bei iš dalies ─ langus. Trakų kenesoje bus įrengta žaibosauga, gaisrinės ir apsauginės signalizacijos.

Pirmoji medinė kenesa Trakuose galėjo būti pastatyta XIV a. pab.–XV amžiuje. Vėliau ji buvo ne kartą perstatyta ir atnaujinta. „Dabartinę savo išvaizdą karaimų maldos namai įgavo po rekonstrukcijų, atliktų XIX–XX amžių sandūroje ir 1997 metais. Sovietmečiu Trakų kenesa buvo vieninteliai veikiantys maldos namai visoje socialistinėje Rytų Europoje. Teigiama, kad Trakų kenesos rekonstrukciją suplanavęs architektas Michailas Prozorovas buvo ir 1911-aisiais pradėtos statyti Vilniaus kenesos architektas“.

Vertingosios Trakų kenesos savybės yra ne tik pastato tūris, konstrukcijos, suplanavimas, fasadų apdaila, bet ir išlikę autentiški vidaus dekoro elementai – XIX a. pab.–XX a. pr. sienų, lubų ir skliautų tapyba.

KPD inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video