Top Baneris

Ruošiamasi restauruoti Klaipėdos rajone esančią koplyčią-mauzoliejų

2017 kovo 1 d.
Klaipėdos r. savivaldybės nuotr.
Klaipėdos r. savivaldybės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Vienas įdomiausių paveldo objektų užsieniečiams – Priekulės seniūnijoje Stragnų II kaime esanti koplyčia-mauzoliejus, pastatytas XIX a. pabaigoje.

Pastatą statė Klaipėdos masonų ložei „Merfis“ priklausęs Bronackis. Remiantis žmonių prisiminimais, koplyčia pastatyta masono Bronackio mirusios žmonos atminimui. Teigiama, kad žmonos palaikai buvo palaidoti koplyčios rūsyje – mauzoliejuje, o viršuje įrengta nedidelė koplyčia pamaldoms. Koplyčia – lauko akmenų mūro: viduje naudoti natūralūs mažesni rieduliai, išorėje – stambesni, skaldyti. Pagrindinis vakarų fasadas sumūrytas iš raudonų plytų, turi ryškių neogotikos stiliaus bruožų. Dvišlaitis stogas buvo dengtas čerpėmis. Po koplyčia buvo įrengtas erdvus rūsys laidojimui.

Koplyčia pokariu buvo nuniokota: išplėštas mauzoliejus, išniekinti palaikai (palaidojimų žymių nelikę), išdraskytas koplyčios vidus. Šiuo metu koplyčios-mauzoliejaus būklė yra labai bloga, todėl šį, 2006 metais į Kultūros vertybių registrą įtrauktą, pastatą ketinama restauruoti ir pritaikyti kultūros reikmėms.

„2007 m. buvo parengtas koplyčios-mauzoliejaus restauravimo darbų projektas, tačiau dėl lėšų trūkumo jis nebuvo įgyvendintas. Norėdami išsaugoti koplyčią-mauzoliejų nuo tolesnio nykimo būtina jį tvarkyti, todėl visų pirma reikia atlikti statinio tyrimus ir parengti tvarkybos darbų projektą. Visus tvarkybos darbus reikia atlikti išsaugant šio architektūros paveldo objekto, įrašyto į Kultūros vertybių registrą, vertingąsias savybes ir pritaikant objektą turistų lankymui. Atkurtas kultūros paveldo objektas taps unikaliu kultūrinio-pažintinio turizmo traukos objektu visame pajūrio regione. Kaip lankytiną objektą koplyčią-mauzoliejų bus galima įtraukti į įvairius turistinius maršrutus – tiek vandens, tiek dviračių ar automobilių. Taip pat restauruota koplyčia-mauzoliejus padėtų atskleisti mūsų krašto išskirtinumą, jame būtų galima vykdyti kultūrines veiklas, skatinti domėjimąsi mūsų krašto istorija, kultūrinio paveldo objektais“, – teigė vicemerė Rūta Cirtautaitė.

Šiuo metu yra parengta koplyčios-mauzoliejaus kapitalinio remonto techninio projekto parengimo bei projekto vykdymo priežiūros paslaugų pirkimo techninė specifikacija, kurioje numatyta, kad projektavimo darbai turi būti atlikti iki 2018 m. vasario mėnesio. Koplyčiai-mauzoliejui reikalingas kapitalinis remontas, numatant stogo rekonstrukcijos, fasadų plytų ir akmens mūro, perdangos tarp rūsio ir pirmo aukšto, grindų rūsyje atkūrimo darbus bei kitus restauravimo ar atkūrimo darbus.

Koplyčios-mauzoliejaus restauravimo darbams atlikti bus teikiama paraiška finansavimui iš ES lėšų, tikimasi gauti 36,2 tūkst. eurų, kokia suma prisidės savivaldybė, dar nėra aišku. Kiek kainuos koplyčios-mauzoliejaus kapitalinis remontas tiksliai bus galima atsakyti, kuomet bus parengtas techninis projektas. Šiuo metu projekte numatytas patekimo į objektą žmonėms su negalia, taip pat takų ir laiptų įrengimas, privažiavimo nuo Pylimo g. ir automobilių stovėjimo aikštelės įrengimas, informacinio stendo, suoliukų, šiukšliadėžių bei teritorijos apšvietimo įrengimas. Taip pat reikalingos ir objekto apsaugos techninės priemonės. Projektą būtina parengti iki 2018 m. vasario mėn., nes jis su visais gautais leidimais turės būti pateiktas kartu su paraiška finansavimui. Darbus planuojama pradėti 2018 m. rudenį, užbaigti po metų.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video