Top Baneris

Rugpjūtį – proga iš arčiau pažinti dvarų gyvenimą

2016 rugpjūčio 2 d.
Aštriosios Kirsnos dvaras
Aštriosios Kirsnos dvaras

Rugpjūčio pradžioje startuoja nauji dvarų kultūrai skirti Lietuvos muziejų kelio renginiai. Šią savaitę Dzūkijoje į veiklas kviečia trys centrai: Lazdijų krašto, Druskininkų miesto ir Alytaus kraštotyros muziejai. Turistai ir vietiniai gyventojai, apsilankę Lazdijų rajone ir įsiamžinę šalia jo dvarų, savo atostogų atradimais dalijasi virtualioje parodoje. Nespėjusieji aplankyti Lazdijų krašto dvarų, tą gali padaryti leisdamiesi į intriguojančią ekskursiją, kurios metu sužinos lankomų dvarų istorijas bei legendas.

Druskininkų miesto muziejus muzikos ir literatūros vakare kviečia atskleisti praeities uždangą ir pasiklausyti užburiančių fortepijono kūrinių. Alytaus kraštotyros muziejus organizuoja paskaitą, kurioje bus aptariamas išlikęs Lietuvos dvarų paveldas, o smalsiausieji kviečiami registruotis į dviračių žygį, aplankant Rumbonių ir Rutkos dvarus, Kriaunių palivarką.

Numatomi renginiai:

Rugpjūčio 1 – rugpjūčio 31 dienomis.
Lazdijų krašto muziejuje, Seinų g. 29, Lazdijai, tel. (8 606) 96 254.
Virtualioje parodoje „Puikiausia atostogų akimirka dvare“ eksponuojamos fotografijos, kuriose užfiksuoti Lazdijų rajono gyventojų atostogų metu aplankyti senieji Lazdijų rajono dvarai ir dvarvietės.

Rugpjūčio 4 d. 19 val.
Druskininkų miesto muziejuje, M. K. Čiurlionio g. 59, Druskininkai, tel. (8 313) 51 024.
Muzikos ir literatūros vakare „Praeities uždangą atskleidus“ lankytojai plačiau sužinos apie XIX a. dailininką, kompozitorių, literatą Napoleoną Ordą, kuris dažnai viešėdavo Druskininkuose ir yra nupiešęs kurorto vaizdų. Pianistas Andrius Vasiliauskas atliks labai retai viešai atliekamus Napoleono Ordos ir kitų jo amžininkų fortepijono kūrinius, N. Ordos odę „Adomui mirus“, skirtą A. Mickevičiui, skaitys aktorė Aurelija Čeredaitė.

Rugpjūčio 12 d. 10 val.
Lazdijų krašto muziejuje, Seinų g. 29, Lazdijai, tel. (8 606) 96 254.
Ekskursijos „Dvaras ir dvarininkai“ dalyviai, aplankę Lazdijų krašto dvarus ir dvarvietes, sužinos ne tik apie garsiausius Lazdijų rajono dvarininkus, dvarų istoriją, bet ir galės pasiklausyti įvairių dvarų legendų, susipažinti su kultūriniu ir ūkiniu dvaro gyvenimu. Numatomas maršrutas: Lazdijai, Dumblio dvaras, Bulakavo dvaras, Būdviečio dvaras, Aštriosios Kirsnos dvaras, Rudaminos dvaras. Būtina užsiregistruoti iš anksto tel. (8 318) 52 726 arba (8 618) 77 442.

Rugpjūčio 5 d. 14 val.
Alytaus kraštotyros muziejuje, Savanorių g. 6, Alytus, tel. (8 676) 40 003.
Dr. Margaritos Janušonienės paskaitoje „Dvarų kultūros paveldas Lietuvoje“ bus aptariamas išlikęs Lietuvos dvarų paveldas: kiek dvarų būta ir kiek jų pasiekė mūsų dienas, kiek įrašyta į registrą, kiek per 52 metus restauruota, kiek sunyko, kokia dabartinė daugumos dvarų pastatų būklė. Bus aptariama dvarų, kaip ūkinių ir kultūrinių vienetų reikšmė krašto istorijai ir pažangos raidai. Paskaitą sudarys dvi dalys: pirmoji – skirta apžvelgti Lietuvos dvarų paveldui, parodant geriausius restauravimo ir pritaikymo šiandienos reikmėms pavyzdžius, antroji – išlikusiems ir į registrą įrašytiems Alytaus apskrities dvarams, jų problemoms aptarti.

Rugpjūčio 5 d. 16 val.
Alytaus kraštotyros muziejuje, Savanorių g. 6, Alytus, tel. (8 676) 40 003.
Dviračių žygio „Rumbonių dvaro istorija“ dalyviai susipažins su Rumbonių dvaro istorija, aplankys buvusią dvarvietę. Taip pat sužinos intriguojančią paskutinės dvaro valdytojos meilės istoriją. Galiausiai – aplankys Kriaunių palivarką ir Rutkos dvarą. Būtina registracija tel. (8 315) 51 086.

Projekto rengėjas – Lietuvos muziejų asociacija ir 50 muziejų visoje Lietuvoje.
Projektą remia – Lietuvos kultūros taryba.
Informacinis rėmėjas – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.

Šių metų projekto programa skelbiama Lietuvos muziejų portale www.muziejai.lt ir muziejų svetainėse.
Informaciją Dzūkijoje teikia Lazdijų krašto muziejaus direktorė Daina Pledienė, tel. 831852726, el. paštu muziejus@lazdijai.lt.

Komentarai