Prieš kelis mėnesius Valstybinės teritorijų planavimo ir Statybos inspekcijos paskelbtas pranešimas, kad bus tikrinama, ar visi rangovai yra apsidraudę privalomuoju draudimu, sukėlė nemažą šurmulį. Inspekcijos atstovai tuomet stebėjosi, dėl ko tas šurmulys kilo – juk privalomasis statinio statybos rangovų civilinės atsakomybės draudimas, remiantis Statybos įstatymo nuostatais, galioja nuo 2002 metų.
Nauda neabejojama
Nuo 2012-ųjų sugriežtinta rangovų civilinės atsakomybės draudimo kontrolė – įvestas papildomas mechanizmas, suteikiantis galimybę patikrinti, ar statinio statybos dalyviai civilinės atsakomybės draudimu tikrai apsidraudę.
Prievolė draustis rangovui užkraunama ne kiekvienu atveju, tačiau tokių išimčių nėra daug. Aplinkos ministerijos (AM) Statybos ir būsto departamento direktorė Edita Meškauskienė aiškino, kad rangovui nebūtina draustis tik statant nesudėtingus statinius ir atliekant paprastąjį statinio remontą, taip pat neprivaloma draustis juridiniams ir fiziniams asmenims, statybos darbus atliekantiems ūkio būdu. Rangovas civilinę atsakomybę turi atskirai apdrausti kiekvieno statomo statinio, dėl kurio sudaryta rangos sutartis, atveju. Draustis civilinės atsakomybės draudimu privalu ir subrangovams.
„Jeigu užsakovas nesudaro su rangovu sutarties visiems statinio statybos darbams vykdyti, bet sudaro sutartis su skirtingais rangovais atskiriems statybos darbams atlikti, kiekvieno rangovo civilinė atsakomybė draudžiama atskirai“, – komentavo AM specialistė.
Rangovo civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu užtikrinama, kad draudimo įmonė užsakovui ir tretiesiems asmenims atlygins rangovo padarytą žalą asmens sveikatai arba žalą, atsiradusią dėl gyvybės atėmimo, taip pat žalą turtui.
Vadovaujantis Statybos įstatymo nuostatais, statinio statybos rangovo civilinės atsakomybės privalomojo draudimo taisykles nustato Lietuvos bankas. Jo patvirtintomis rangovo civilinės atsakomybės privalomojo draudimo taisyklėmis numatyti draudimo galiojimo terminai, draudimo sutarčių sudarymo principai, draudžiamieji ir nedraudžiamieji įvykiai, minimalios draudimo sumos ir kiti svarbūs aspektai.
Svarbus abiem pusėms
„Rangovo civilinės atsakomybės privalomasis draudimas vykdant statybos darbus – antras žingsnis po statinio projektuotojo civilinės atsakomybės privalomojo draudimo“, – aiškino draudimo bendrovės „Gjensidige Baltic“ Baltijos šalių Turto draudimo skyriaus vadovė Violeta Milčiūnienė.
Anot jos, praktika rodo, kad šis draudimas tampa ypač aktualus tuomet, kai, pavyzdžiui, vykdant pastato stogo remonto darbus, nuėmus senąją stogo dangą, prasidėjęs lietus užpila viršutinio aukšto gyventojų būstus. Tokiu atveju draudimas atlygintų gyventojams patirtą žalą. Arba, tarkime, kai rangovui eksploatuojamame pastate diegiant oro kondicionavimo sistemą pažeidžiami vamzdžiai ir vėlgi užliejamos užsakovo patalpos. Tokiu atveju šio patirtą žalą draudimas irgi atlygintų.
Atliekant žemės darbus gali būti pažeidžiami vamzdynai ar kiti komunikacijos tinklai, renovuojant pastatą ir atkasus jo pamatus pastato sienos gali suskilti – tuomet rangovui tektų ne tik jį renovuoti iš naujo, bet ir stiprinti sienas. Rangovo patiriami nuostoliai, komentavo V. Milčiūnienė, įvairiais atvejais gali siekti tūkstantį, kelis tūkstančius ar net kelis šimtus tūkstančių litų.
„Rangovo civilinės atsakomybės draudimas apsaugo rangovą nuo nenumatytų materialinių nuostolių, kurie gali smarkiai pabloginti finansinę įmonės padėtį, nes bendrovė tiesiog gali nepajėgti atlyginti padarytos žalos. Nukentėjusiajam žalos atlyginimas irgi tampa paprastesnis, nes draudikas atlygina patirtą žalą, o kaltininkas gali tiesiog neturėti tam pinigų“, – atkreipė dėmesį bendrovės „Gjensidige Baltic“ atstovė.
Rangovo civilinės atsakomybės draudimas neatlygina nuostolių, jeigu jų vienas kitam padaro tame pat objekte dirbantys rangovai ir subrangovai.
Garantijos – dvejiems metams
Draudimo sutarties terminas apima laikotarpį nuo statinio statybos darbų pradžios iki pabaigos. Pabaigus statinio statybos darbus ir jį atidavus vertinti, draudimo apsauga dėl atliktų darbų galioja dar dvejus metus. Nutinka ir taip, kad praėjus metams po statinio statybos darbų pabaigos, eksploatuojamame pastate staiga trūkus vamzdžiui, užpilamos patalpos.
„Jeigu bus įrodyta, kad žala tretiesiems asmenims atsirado dėl rangovo prastai atliktų darbų, draudimas patirtą žalą atlygins“, – atkreipė dėmesį V. Milčiūnienė.
Rangovo civilinės atsakomybės privalomojo draudimo taisyklėse numatyta, kad minimali draudimo suma yra 150 tūkst. litų.