Top Baneris

„Respublikos“ pastatas „ištirps“ kartu su žiemos sniegu

2016 gruodžio 5 d.
Jono Danielevičiaus nuotr.
Jono Danielevičiaus nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Prabėgus maždaug mėnesiui nuo „Respublikos“ vaiduoklio demontavimo pradžios, Kaune startavo Baltijos šalyse dar neregėtas pagrindinis griovimo darbų etapas. Jo metu 150 tonų kranu ant 42 metrų „Respublikos“ stogo užkelti 3 sunkiasvoriai ekskavatoriai, kurie plieninėmis žirklėmis aukštas po aukšto žemyn „kramto“ senojo vaiduoklio konstrukcijas. Pirmąsyk regione tokia technologija vykdomas griovimas truks 3–4 mėnesius. Tai pirmas kartas Baltijos šalyse, kai naudojama tokia griovimo technologija, nepastebimai „ištirpdysianti“ pastatą lyg sniego krūvą.

Išskirtinę griovimo technologiją padiktavo išskirtinės aplinkybės. Statinys miesto centre, kur judrus eismas, daugybė žmonių bei komercinių įstaigų, netoliese veikia ir degalinė. Todėl daugeliui įspūdingesnis sprogdinimo scenarijus svarstytas nebuvo. Be to, vaiduoklio griaučiai monolitiniai, itin tvirti – sprogdinant iš apačios greičiausiai smegteltų vos vienas ar keli statinio aukštai, o kiti liktų pavojingai dunksoti.

„Standartinis variantas būtų griauti specialiu ilgastrėliu ekskavatoriumi. Tačiau ne paslaptis, kad savo veikloje nevengiame inovatyvių dar neišmėgintų sprendimų. Šis atvejis ne išimtis – kadangi ant stogo vienu metu dirbs visi trys ekskavatoriai, bus taupomi ne tik finansiniai, bet ir brangūs laiko kaštai. Taip pat nebus trukdomi gyventojai – gabenant ilgastrėlę techniką, Kauno centre tektų kuriam laikui sustabdyti eismą. Mūsų pasirinkta griovimo technologija, pastato vieta ir aukštis miestiečiams garantuoja ne mažiau įspūdingą, bet gerokai ilgesnį nei vienkartinis sprogimas, reginį“, – pasakojo „Vičiūnų grupės“ vadovas Šarūnas Matijošaitis.

respublika griovimas 3 1

Ant „Respublikos“ stogo užkelti trys po 21 toną sveriantys ekskavatoriai, aukštas po aukšto žemyn karpantys stambiąsias konstrukcijas, kurių vidinio griovimo metu neįveikė mažieji „Bobcat“ krautuvai. Saugumu ši technologija niekuo nenusileidžia kitoms pastatų demontavimo technologijoms – „Respublikos“ griaučiai vis dar nepaprastai tvirti. Specialistų skaičiavimu, skirtingi „Respublikos“ korpusai be vargo atlaikytų ir keliolika kartų didesnį svorį nei griovėjų pasirinkti ekskavatoriai.

„Vičiūnų grupės“ pasirinktas demontavimo būdas taip pat tausoja aplinką bei netoliese gyvenančiųjų sveikatą. Sukarpytą statybų laužą ekskavatoriai iškart ant stogo karpo į mažus gabalėlius (maždaug 30 x 30 cm), rūšiuoja ir liftų šachtomis meta žemyn. Šachtose veikia vandens purkštukai, drėkinantys orą ir taip leidžiantys dulkes ant žemės. Tokia technologija ne tik drastiškai sumažina į aplinką patenkančių dulkių kiekį, bet ir tausoja griovimui būtiną vandenį.

Po kelių sekundžių laisvojo kritimo šachtų apačią pasiekusio statybų laužo laukia specialios gaudyklės, nukreipiančios jį į numatytą vietą. Griovimo aikštelėje apačioje „Respublikos“ likučiai toliau rūšiuojami, smulkinami smulkintuvais ir iš teritorijos išvežami savivarčiais.

Įdomu tai, kad nugriovus dabartinius griaučius, o naujajam „Magnum“ dar neiškilus, priešais Nemuno salą atsivers ir kelis mėnesius plytės dar neregėta visapusė Kauno centro panorama. Patį verslo centrą „Magnum“ „Vičiūnų grupė“ statyti pradės vos užbaigusi griovimą – 2017 m. pirmoje pusėje. Be pagrindinio grupės biuro, čia įsikurs kitos didelės kompanijos, dalis erdvės bus skirta komercinėms patalpoms, modernioms konferencijų salėms ir kt.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video