Renovacija – labai svarbus ir atsakingas procesas, reikalaujantis ypač griežtos darbų kontrolės ir proceso stebėjimo. Siekiant užtikrinti kuo geresnę darbų kokybę, kiekvienas renovuojamas namas turi turėti techninį prižiūrėtoją. Pastarojo veiklą tikrina ne tik renovuojamo namo gyventojai, bet ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) prie Aplinkos ministerijos ir Būsto energijos taupymo agentūra (BETA).
„Pirmiausia norime nuraminti gyventojus, kad, nepaisant didelių renovacijos tempų, darbų kokybė dėl to nenukentės. Šią žinutę turėtų išgirsti ir techniniai prižiūrėtojai – jų darbų kokybei nebus taikomos jokios nuolaidos. Aiški ir griežta kontrolės sistema padės užtikrinti geriausius renovacijos darbų rezultatus“, – sakė aplinkos viceministrė Daiva Matonienė.
Vykdant renovaciją statybos techninės priežiūros tikslas – ne tik patikrinti, kaip laikomasi bendrų teisės aktų nuostatų, bet ir įvertinti, ar tinkamai įgyvendinami konkretaus pastato detalizuoti projekto sprendiniai, kaip taikomi normatyvinių statybos techninių dokumentų reikalavimai, kaip vykdomos statybos produktų gamintojo rekomendacijos.
Atnaujinamo statinio statybos techninės priežiūros ypatumams yra skirtas atskiras statybos techninio reglamento STR 1.09.05:2002 skyrius „Statinio statybos techninė priežiūra“.
Statybos techniniams prižiūrėtojams renovacijos procese tenka didelė atsakomybė, todėl ir dėmesys jų veiklai ypatingas. Tikrinti, ar šie specialistai tinkamai atlieka savo pareigas, turi teisę VTPSI pareigūnai, BETA atstovai, domėtis renovacijos kokybe, be abejo, gali ir renovuojamo namo gyventojai.
Siekiant, kad kontrolė būtų efektyvi, atvykę į statybvietę tikrintojai turi rasti visus reikalingus dokumentus ir darbų priežiūrą vykdančius statybos dalyvius. Dėl to techniniams prižiūrėtojams nustatyta prievolė, atsižvelgiant į numatomus vykdyti darbus, parengti, suderinti su užsakovu ir pateikti VTPSI ir BETA pastatų tikrinimo grafikus. Grafikas turi būti sudaromas ne trumpesniam kaip savaitės laikotarpiui, nurodant tikslų laiką, kada techniniai prižiūrėtojai planuoja tikrinti renovuojamus namus ir atliekamus darbus.
VTPSI, primindama statybos techniniams prižiūrėtojams šią jų iki šiol prastai vykdytą pareigą, informuoja, kad minėtų patikrinimo grafikų nepateikimas taip pat laikytinas techninę priežiūrą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimu, už kurį numatyta administracinė atsakomybė ir gali būti skiriama bauda.
Renovacijos rangos darbų kainos bus skaičiuojamos atidžiau
Aplinkos ministerija pakeitė Daugiabučio namo atnaujinimo projekto rengimo tvarkos aprašą. Pakeistas statybos rangos darbų kainos skaičiavimas.
„Pastebėjome, kad ne visi investicijų planų rengėjai teisingai apskaičiuoja statybos rangos darbų kainas – dalis jų neatsižvelgia į konkrečios savivaldybės rinkos kainas, nepaiso statybininkų užimtumo ir dėl to kintančių kainų. Skatinsime juos labiau analizuoti ne tik Lietuvos, bet ir konkretaus regiono rinką ir protingai taikyti aprašo rekomendacijas“, – sakė aplinkos ministras V. Mazuronis.
Šiuo Daugiabučio namo atnaujinimo projekto rengimo tvarkos aprašo pakeitimu, pirmiausia, siekiama didinti investicijų planų rengėjų profesinius įgūdžius, skatinant juos detaliai tirti rinką, daryti jos analizę ir pateikti tikslius ir teisingus skaičiavimus. Labai svarbu, kad konkretaus investicijų plano kaina būtų skaičiuojama atsižvelgiant ne tik į visos Lietuvos, bet ir į vietos, kur jis bus įgyvendinamas, sąlygas – skirtinguose Lietuvos miestuose statybos rangos darbų kainos nėra vienodos, jos kinta ir dėl metų laiko bei dėl to pasikeičiančio darbuotojų užimtumo.
Prieš kurį laiką žiniasklaidos priemonėse pasirodžiusi kritika investicijų planų rengėjams dėl per mažų kainų, dėl kurių statybininkams esą neapsimoka imtis darbų, kainas persvėrė į priešingą pusę. Dabar gaunama skundų iš žmonių, kad investicijų planų kaina skaičiuojama nepagrįstai didelė.
Neretai žmonės, norintys renovuoti daugiabutį, susiduria ir su kita problema – investicijų planuose apskaičiuojami darbų paketų įkainiai neatsižvelgiant į tai, kad, pavyzdžiui, lietvamzdžiai buvo neseniai keisti ir papildomai to daryti nereikia. Tokius nesusipratimus ir turėtų išspręsti atlikti pakeitimai.
Realybė pranoko prognozes
Remiantis naujausiais duomenimis, įgyvendinant Daugiabučių namų atnaujinimo programą per mažiau nei metus pasirašyta 500 rangos darbų sutarčių. Tai reiškia, kad dar šiemet bus atnaujinti mažiausiai 500 daugiabučių – tiek, kiek Lietuvoje buvo renovuota per dešimt šios programos gyvavimo metų. Prie 150 jau stovi pastoliai, kitiems rengiami techniniai darbo projektai ar jau laukiama statybų leidimo. Taip pat vyksta rangos darbų pirkimai dėl beveik 300 daugiabučių atnaujinimo.