Top Baneris

Rasti vietą krematoriumui sunkiau nei sąvartynui

2016 vasario 25 d.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Pastatyti Vilniuje krematoriumą planavo jau ne vienas verslo atstovas. Bet vieta iki šiol jam atsirado tik Kėdainiuose, kur statytojams irgi teko įveikti sudėtingą projekto derinimo mechanizmą. Verslininkai skundžiasi, kad rasti Lietuvoje vietą krematoriumui dar sudėtingiau nei sąvartynui. Nesėkmingų projektų būta Elektrėnuose, Kaune ir kitur.

Kol kas nedidelis ir Lietuvos poreikis šiai paslaugai: galima prognozuoti, kad pastačius antrąjį krematoriumą sostinėje, dar vieno nereikės daugelį metų. Tad dabar vykstančioje istorijoje neaišku tik tai, kas ir kur sugebės jį pastatyti. Vakar paaiškėjo tai, kad Olandų gatvėje, kur daug dešimtmečių yra laidojimo namai, krematoriumo nebus.

Vilniaus miesto taryba nusprendė, kad teritorija tam netinkama – tai yra Pavilnių regioninio parko ir Lyglaukių geomorfologinio draustinio dalis, ji ribojasi su senųjų žydų kapinių teritorija, Vilniaus Senamiesčiu ir miesto centru. Be to, netoli Vilniaus laidojimo namų, kur siekiama statyti krematoriumą, nemažai gyvenamųjų namų, švietimo ir kultūros įstaigų. Krematoriumo įrengimui nepritaria ir vietos gyventojai.

Tokios paskirties projektui įgyvendinti būtinas galimo poveikio aplinkai tyrimas. Tačiau Tarybai sustabdžius krematoriumo Olandų gatvėje statybas objektą norėjusi statyti bendrovė negali tęsti poveikio aplinkai vertinimo, kol galioja savivaldybės tarybos priimtas sprendimas.

Savivaldybės administracija nedelsdama raštu informuos Aplinkos ministeriją ir norą krematoriumą statyti pareiškusią bendrovę „Ritualas“ apie tarybos priimtą neigiamą sprendimą.

„Girdime vilniečių nuomonę ir dauguma pasisako už tai, kad krematoriumo Olandų gatvėje nebūtų. Be abejo, kad niekas negali uždrausti verslininkams kreiptis dėl leidimo krematoriumui miesto pakraštyje, o tai, kaip pasakė vilniečiai, būtų geresnis sprendimas. Jeigu toks prašymas būtų gautas, jis būtų nagrinėjamas nustatyta tvarka“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos užsakymu atlikta reprezentatyvi apklausa parodė, kad didžioji dalis vilniečių – 74,3 procentai – pasisako už krematoriumo statybas Vilniaus mieste. Krematoriumo statybai nepritaria 17,2 proc. apklaustųjų.

Tyrimas parodė, kad labiausiai vilniečiai pritaria krematoriumo statybai miesto pakraščiuose, o netinkamiausia laiko vietą šalia Olandų gatvėje esančių šarvojimo namų.

Sprendimas dėl krematoriumo statybų Olandų gatvėje priimtas bendru miesto Tarybos sutarimu.

Taip pat skaitykite „Statybos ir architektūros“ straipsnį apie kryžiaus kelius, kuriuos teko įveikti Kėdainių krematoriumo statytojams: Krematoriumas griauna mitus


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video