Top Baneris

Rankų nenuleidžiantys Belmonto užtvankos gynėjai sulaukė palaikymo

2017 gegužės 25 d.
Gražinos Gečaitės nuotr.
Gražinos Gečaitės nuotr.

Dėl Pūčkorių (Belmonto) užtvankos ateities Lietuvos Respublikos Seime vakar tarėsi solidi kompanija: posėdyje dalyvavo Seimo nariai, Aplinkos ministerijos, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos, Vilniaus savivaldybės, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos, Pavilnių ir Verkių regioninio parko direkcijos, Lietuvos žaliųjų partijos, visuomeninių organizacijų, suremontuoti užtvanką siūlančio pramogų ir poilsio centro „Belmontas“ atstovai ir kiti.

Aplinkos viceministras Martynas Norbutas gynė savo institucijos nuostatą siūlyti užtvanką griauti: jis pristatė argumentus, kodėl Vandenų srities plėtros 2017-2023 metų programos įgyvendinimo veiksmų plane, patvirtintame bendru aplinkos ministro ir žemės ūkio ministro įsakymu, numatyta išardyti Belmonto užtvanką. Pasak jo, gerinti vandens telkinių ekologinę būklę, atkurti užtvankomis sutrikdytą upių vientisumą Lietuvą įpareigoja Bendroji vandenų direktyva. Europoje pastaraisiais metais nugriauta virš 3000 užtvankų. Sprendžiant dėl Belmonto užtvankos likimo buvo įvertintos aplinkybės, kad užtvanka yra bešeimininkė, ilgą laiką neprižiūrima, nėra kultūros paveldo objektas, nebeatlieka savo pirminių funkcijų.

„Mane, kaip aplinkosaugininką, džiugina toks didelis suinteresuotumas dėl Belmonto užtvankos likimo. Įsiklausome į priešingas nuomones, ieškome geriausių sprendimų ir kontrargumentai mums padeda nuolat tobulėti. Vis dėlto norėtųsi iš aukščiausiųjų valstybės institucijų sulaukti daugiau palaikymo, kai sprendžiami valstybinės reikšmės klausimai, tokie kaip valstybinių miškų ūkio valdymo pertvarka, o lokalaus pobūdžio klausimai būtų palikti Vyriausybei ir ministerijoms“, – mano aplinkos viceministras Martynas Norbutas.

Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos specialistų nuomone, užtvanka atitinka kultūros paveldo kriterijų – statinys senesnis nei 50 metų ir šiuo metu pradėtos procedūros dėl užtvankos paskelbimo kultūros paveldo objektu. Posėdžio metu vyko karšta diskusija, kas svarbiau – išardyti užtvanką ir taip, kai kurių vertintojų nuomone, pagerinti sąlygas žuvų migracijai, nerštui ir gyvenimui, sumažinti prie užtvankos besibūriuojančių lašišų brakonieriavimo riziką, ar išsaugoti užtvanką, kaip lankytojams itin įdomų objektą – vandens malūno komplekso ir kultūros paveldo dalį.

Nuspręsta sudaryti tarpinstitucinę darbo grupę, kuri pasiūlys sprendimus Belmonto užtvankos avarijos neigiamam poveikiui sumažinti, kad būtų suderinti gamtiniai ir kultūros paveldo prioritetai.

Pagal AM inf.

Komentarai