Top Baneris

„Rail Baltica“ projektui – papildoma 17 mln. eurų europinė dotacija

2021 spalio 25 d.
rail baltica
Projekto vizual.
Pasidalykite straipsniu

Europos klimato, infrastruktūros ir aplinkos vykdomoji agentūra (CINEA), bendroji Baltijos šalių įmonė „RB Rail AS“, Estijos ekonomikos ir susisiekimo ministerija, Latvijos susisiekimo ministerija ir Lietuvos susiekimo ministerija pasirašė papildomą tarpvalstybinį susitarimą dėl Europos infrastruktūros tinklų priemonės (angl. Connecting Europe Facility, CEF) dotacijos „Rail Baltica” projektui finansuoti.

Bendra susitarimo vertė siekia 19,7 mln. Eur, iš kurių CEF didžiausia vertė gali sudaryti 16,7 mln. Eur, arba 85 proc. visų galimų išlaidų pagal šį susitarimą. Likę 15 proc. bus finansuojami iš Baltijos valstybių biudžetų.  

„Papildomas CEF ir Baltijos šalių finansavimas dar kartą patvirtina tvirtą ES ir Baltijos šalių partnerių įsipareigojimą įgyvendinti šį išskirtinį tarpvalstybinį projektą. Tai taip pat leis užbaigti likusius planavimo etapo darbus, paspartinti globalaus projekto įgyvendinimą pradedant pirkimus projektavimo darbams reikšmingose atkarpose Kaunas–Lietuva ir Lenkijos pasienis ir Kaunas–Vilnius. Be to, papildomas finansavimas palengvins statybos darbų traukinio linijai tiesti Latvijoje viešųjų pirkimų pradžią“, – paaiškina „RB Rail AS“ valdybos pirmininkas Agnis Driksna.  

„Taip pat numatoma parengti keletą svarbių studijų, pavyzdžiui, naujos kartos „Rail Baltica“ kaštų ir naudos analizę bei verslo planą projektui. Pradėtas paskutinis geležinkelio infrastruktūros objektų projektavimo etapas, tad siekis pasirengti statybos darbams išlieka svarbiausias projekto partnerių prioritetas“, – priduria A. Driksna. 

Susitarimas dotacijai apima šias veiklas: 

· Kauno geležinkelio infrastruktūros projektavimas stoties rajone (I etapas) Lietuvoje; 

· Kauno infrastruktūros priežiūros depo projektavimas Lietuvoje; 

· projekto pakeitimai, kad būtų galima plėtoti Rygos mazgą Latvijoje; 

· Rygos centrinės stoties geležinkelio ruožo darbo projekto pakeitimas, remiantis Latvijos „Rail Balticos“ geležinkelio eismo valdymo planu (angl. Operational Plan); 

· Cekule vietos tyrimas, nesprogusių šaudmenų (UXO) nustatymas buvusioje Cekulės karinėje teritorijoje Latvijoje; 

· Pärnu apskrities planavimas Estijoje. 

Finansavimas taip pat skirtas bendrai „Rail Baltica“ piketažo ir geodezinio tinklo plėtros studijai Baltijos šalyse, IT sistemos plėtros strategijai. 

„Nuo 2014 m. iki dabar skaičiuojamos jau septynios ES finansuojamos paraiškos „Rail Baltica“ projektui. Jų bendra ES parama siekia daugiau nei 950 mln. Eur. Pastaruoju susitarimu, kuriuo studijoms ir projektavimo darbams skirta beveik 17 mln. Eur dotacija, dar labiau parodo visų suinteresuotųjų šalių sunkų darbą ir bendradarbiavimą. Linkiu Baltijos šalių ministerijoms, „RB Rail AS“, Estijai, Latvijai ir Lietuvai sklandžiai įgyvendinti šį tarpvalstybinį projektą Šiaurės jūros – Baltijos jūros pagrindinio tinklo koridoriuje“, – teigia CINEA padalinio vadovas Morten Jensen. 

Šis susitarimas dėl dotacijos yra paskutinysis iš 2014-2021m. finansinio laikotarpio. 

2014–2021 m. ES daugiametės finansinės programos laikotarpiu kartu su naujai pasirašytu susitarimu trys Baltijos šalys ir „RB Rail AS“ iš viso pasirašė septynis susitarimus dotacijoms pagal ES finansavimo priemonę CEF „Rail Baltica“ geležinkelių infrastruktūros statybai. Kartu su anksčiau pasirašytais dotacijų susitarimais „Rail Baltica“ iš ES ir nacionalinių fondų jau yra užsitikrinusi apie 1,14 mlrd. Eur finansavimą. 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video