Top Baneris

Proga aplankyti Sapiegų rezidenciją

2016 rugpjūčio 1 d.
Rusnės Marčėnaitės nuotr.
Rusnės Marčėnaitės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Kultūros paveldo departamentas kviečia nemokamai aplankyti baroko laikotarpio rūmų ir parko ansamblį – Sapiegų rezidenciją. Trumpos pažintinės ekskursijos organizuojamos didesnėms nei 10 žmonių grupėms.

Dvaras Sapiegų rūmų teritorijoje žinomas nuo 1514 metų. Pirmieji mūriniai rūmai dabartinių rūmų vietoje galėjo būti pastatyti XVI amžiaus pabaigoje.

Rūmus projektavo architektas Giambattista Frediani (Džambatista Fredianis). Teigiama, jog dekoruojant juos dalyvavo Sapiegos rūmų skulptorius ir architektas Giovanni Pietro Perti (Džovanis Pjetras Pertis) bei italų tapytojas Michelangelo Palloni (Mikelandželas Palonis).

Brandžiojo baroko rūmų ansamblis yra išlaikęs svarbiausius ansamblio kompozicijos elementus – kiemą su centre stovinčiais rūmais, į rūmus orientuotą centrinę parko dalį ir jo ašyje nutiestą centrinį taką, jungiantį Antakalnio gatvę su rūmų kiemu bei centrinės parko alėjos pradžioje į rūmų kiemą vedančiais vartais.

Anot restauravimo darbų vadovo, aukščiausios kategorijos sienų tapybos restauratoriaus Juozo Algirdo Pilipavičiaus, Sapiegų rūmų sienų tapyba yra aukšto europinio lygio, kuri buvo labai grubiai sunaikinta. „Šaltiniuose minima, kad rūmų skliautuose ir lubose buvo garsaus baroko menininko, florentiečio Michelangelo Palloni XVII amžiaus tapyba. Pagal meninį lygį galime spėti, kad sienose rastos freskos ─ taip pat šio garsaus italo darbas. Sapiegų rūmų tapyba buvo itin grubiai sunaikinta ją sukapojant ─ tai yra padaryta XIX amžiaus pirmoje pusėje, kai Lietuva pateko į carinės Rusijos įtaką. Perstatant rūmus į ligoninę, o vėliau ten įsikūrus kareivinėms, freskos sunaikintos“, – paaiškino J. A. Pilipavičius.

Daugiau informacijos apie ekskursijas: Kristina Karaliūnė, tel. (8 5) 273 4231, el. p. kristina.karaliune@heritage.lt.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video