Top Baneris

Profesorius iš JAV pristatys gamtos įkvėptus architektūros ir dizaino projektus

2019 lapkričio 26 d.
Arūnas Ošlapas
Arūnas Ošlapas („Facebook“ nuotr.)
Pasidalykite straipsniu

Lapkričio 27 d. (trečiadienį), visi besidomintys tvaraus gyvenimo principais kviečiami į atvirą lietuvių kilmės profesoriaus iš JAV paskaitą Vilniuje, kurios metu lektorius Arūnas Ošlapas pristatys įdomiausius Vakarų Vašingtono universiteto produkto dizaino studentų darbus: avalynę, baldus, perdirbtus produktus bei gamtos įkvėptus architektūros projektus.

Profesorius A. Ošlapas šį semestrą žiedinės ekonomikos ir tvaraus dizaino kursą dėsto Vilniaus dailės akademijos Dizaino katedroje. Susitikimo metu jis taip pat papasakos apie savo metalinių krepšių verslą ir savanorišką darbą su menininkais Meksikoje.

Anot profesoriaus, norint, kad Žemė būtų visiškai tvari sistema, turime išmokti gyventi be atliekų ir grąžinti žemei tiek, kiek suvartojame.

„Visi „produktai“, gaminami natūraliose sistemose, yra maistas ar žaliavos kitam to ciklo lygiui. Gamtos ciklinių savybių supratimas gali mums padėti žmogaus sukurtame pasaulyje, nes mes imituojame gamtą ir modeliuojame savo sistemas“, – įsitikinęs A. Ošlapas.

Profesorius iš Vakarų Vašingtono universiteto į Vilniaus dailės akademiją atvyko pagal „Fulbright“ programą. Jo paskaitose ir kūrybinėse dirbtuvėse, kurias jis veda kartu su lektore Barbora Adamonyte-Keidūne, bus diskutuojama apie žiedinę ekonomiką ir darnaus projektavimo strategijų taikymą produkto dizaine.

„Džiaugiamės, kad mūsų studentai turi galimybę pasisemti patirties iš tvaraus dizaino profesionalo. Bendradarbiaujant su A. Ošlapu, kūrybinių dirbtuvių metu „gimsta“ daug unikalių produktų, kurie vėliau puikiai prigyja buityje“, – teigia VDA Dizaino katedros vedėjas Juozas Brundza.

Kūrybinių dirbtuvių „ReMatters“ dalyviai sukurs ir pagamins gaminius iš 100% perdirbtų ar regeneruotų medžiagų, o vėliau juos bus galima įsigyti gruodžio 13 d. atsidarysiančioje mugėje-parodoje.

Arūnas Ošlapas

„Facebook“ nuotr.

Kiekvienas studentas pagamins po 20 perdirbto dizaino produktų. Parodoje bus galima pamatyti šokolado formos prakurų, pagamintų iš riešutų lukštų ir senų žvakių vaško, pintinių bei padėklų, sukurtų iš pakartotinai panaudotų keraminių plytelių, dubenų iš išlydytų maisto indų ir net makaronų formos kempinių, pagamintų iš baldų kamšalų.

A. Ošlapas atvyksta dėstyti į VDA jau antrą kartą. Pirmą kartą atvykęs 2009 m. VDA Dizaino inovacijų centro kvietimu, kartu su dizaino katedros studentais ir dėstytojais, jis „Daiktų viešbutyje“ surengė dizaino parodą „Ri:saikl“. Ši paroda ir mugė susilaukė didelio visuomenės susidomėjimo.

„Aš pastebiu, kas VDA studentai yra labai sumanūs ir novatoriški dizaineriai. Kai viešėjau čia prieš dešimt metų, studentai, gamindami savo produktus, turėjo daug mažiau technologijų ir išteklių, bet vis tiek sugebėjo sukurti įspūdingų darbų. Šiandien jaunieji dizaineriai gali naudotis modernia įranga (pavyzdžiui, pjaustymo lazeriais ir CNC staklėmis), kuri labai palengvina nedidelio masto gamybą. Gruodį visus kviečiu apsilankyti mūsų parodoje ir galėsite patys įsitikinti, kokie jie kūrybingi“, – teigia A. Ošlapas.

Profesorius A. Ošlapas Vakarų Vašingtono universitete dėsto industrinį dizainą nuo 1991 m. ir kartu su savo studentais sprendžia pasaulio problemas. Jis pritaiko industrinio dizaino principus baldų pramonėje, architektūroje, parodų dizaine, o kai nemoko, vysto metalo meno verslą.

Siekdamas išlaikyti savo „akademinį mąstymą“, jis praleidžia savo vasaras pindamas metalinius krepšius. Kai Ramiojo vandenyno šiaurės vakaruose pasidaro per šalta ir lietinga, jis vyksta į pietus – į Meksiką ir dirba su vietiniais amatininkais.

Savo vizito metu A. Ošlapas lanko įžymias Lietuvos vietas ir domisi savo močiutės Elenos Plechavičiūtės ir jos brolio Generolo Povilo Plechavičiaus istorija.

Paskaita vyks anglų kalba.
Lapkričio 27 d. (trečiadienį) 13:00 – 14:00 val., „Titanikas“ 112 aud. (Maironio g. 3, Vilnius)
Daugiau apie paskaitą: https://www.facebook.com/events/514095899175578/


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video