Top Baneris

Pritzkerio laurai – už subtilią vietos ir laiko simbiozę architektūroje

2017 kovo 8 d.
<b>Rafarelio Arandos, Carmen Pigem ir Ramono Vilalta.</b><br>Javier Lorenzo Domínguez nuotr.
Rafarelio Arandos, Carmen Pigem ir Ramono Vilalta.
Javier Lorenzo Domínguez nuotr.
Pasidalykite straipsniu

2017 metų architektūros „nobelio“ – Pritzkerio apdovanojimas šįkart atiteks trims architektams – Rafarelio Arandos, Carme Pigem ir Ramono Vilalta iš Ispanijos. Trijulė drauge dirba jau nuo 1988-ųjų, kai savo gimtajame mieste Olote (Katalonijoje) įsteigė architektų biurą „RCR Arquitectes“.

Jų darbuose atsiskleidžia nekintantis įsipareigojimas projekto vietai bei jos naratyvui – siekiamybė kurti apie savo kontekstą kalbančias erdves. Derindami tūrinį medžiagiškumą su lengvu skaidrumu, R. Aranda, C. Pigem ir R. Vilalta ieško, kaip sujungti išorę su vidumi, ir tokių jų ieškojimų rezultatas džiugina emocine ir patyrimine architektūra.

Pprizą steigiančio „Hyatt Foundation“ fondo pirmininkas Thomas J. Pritzkeris pastebėjo: „Savo darbais R. Aranda, C. Pigem ir R. Vilalta daro įtaką toli už savo srities ribų. Jų darbų sąrašas driekiasi nuo viešųjų ir privačių erdvių iki kultūros erdvių bei švietimo įstaigų, o jų gebėjimas taip glaudžiai susieti aplinką su kiekviena konkrečia vietove liudija apie gilų jų kūrybos integralumą.“

Anot komisijos pirmininko Glenno Murcutt, kūrybiškai ir plačiai pritaikydami modernias medžiagas, įskaitant perdirbtą plieną, plastiką, šie architektai parodė, kaip tinkamai suderintos medžiagos gali suteikti pastatui neįtikėtino tvirtumo ir tuo pačiu paprastumo. Jo manymu, tai bekompromisė, poetiška, laikui nepavaldi architektūra, kurioje išlaikoma pagarba praeičiai, bet ir aiškus dabarties bei ateities suvokimas.

Tarptautinį Pritzkerio architektūros apdovanojimą, kasmet įteikiamą architektui už jo gyvenimo nuopelnus, įsteigė Jay A. Pritzkeris su savo žmona Cindy, 1979 metais įkūrę „Hyatt Foundation“ fondą. Dažnai vadinamas „architektūros nobeliu“ ir „aukščiausiu šios profesijos pagerbimu“, Pritzkerio apdovanojimas iki šiol yra atitekęs 38 architektams iš 12 šalių.

2016 metų Pritzkerio architektūros premijos laureatu buvo paskelbtas architektas iš Čilės Alejandro Aravena. Architektų trijulė iš Ispanijos apdovanojimą namo parveš jau antrą kartą, po architekto Rafaelio Moneo debiuto 1996 metais.

2017 metų Pritzkerio apdovanojimo ceremonija įvyks gegužės 20 dieną Tokijuje.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video