Top Baneris

Pristatyti Didžiosios Sinagogos Vilniuje aplinkos sutvarkymo planai

2017 sausio 13 d.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Vilniečiams pristatyti Didžiosios Sinagogos, kuri žydų kultūroje savo svarba prilygsta Vatikano vaidmeniui katalikų pasaulyje, aplinkos sutvarkymo projektiniai pasiūlymai. Tiesa, miesto vadovai greitu laiku atstatyti sovietmečiu su žeme sulygintos pačios Didžiosios Sinagogos nežada – tam gali prireikti net dešimtmečio. Susivieniję verslininkai ir visuomenininkai turi kiek kitą viziją – atstatyti vieną sinagogos frontonų, taip pat Vilniaus Gaono gyvenamąjį namą ir Mato Strašūno biblioteką, bet tam reikėtų jau dabar iškeldinti ant sinagogos pamatų sovietmečiu pastatytą pradinės mokyklos pastatą.

Tik ką pristatytuose projektiniuose pasiūlymuose jau galima pamatyti, kaip atrodys kompleksiškai sutvarkytas didžiausias Vokiečių g. kiemas, Žydų gatvė – viena svarbiausių istorinių erdvių senamiestyje.

Iki 2019 metų daugiau kaip 15 tūkst. kv. m plote bus atnaujintas Žydų gatvės grindinys, šaligatviai, įrengtas lauko apšvietimas, sutvarkyti želdynai, Vokiečių gatvėje bus 12 požeminių atliekų konteinerių, atnaujintos vaikų žaidimų, treniruoklių ir krepšinio aikštelės, įrengta daugiau kaip 100 automobilių stovėjimo vietų. Gausiai miesto svečių lankomoje erdvėje atsiras informacinis stendas su maketu, žymintis Didžiosios Sinagogos vietą.

„Šioje erdvėje susiję trys esminiai vilniečių poreikiai: pagerbdami savo istoriją, turime atitinkamai pažymėti buvusios Didžiosios Sinagogos vietą, kitas svarbus rūpestis – vieno didžiausių Vilniaus kiemų automobilių statymo, valkatavimo, atliekų problemų sprendimai, ir trečiasis – kieme veikia pradinė mokykla, kuri ir ateityje bus naudojama kaip švietimo įstaiga, nes vilniečių daugėja ir būtų mažų mažiausiai neatsakinga ją nugriauti, be to ir Lietuvos žydų bendruomenės atstovai mato, kad šiandien nereikia atstatinėti Didžiosios Sinagogos, o pagarbiai ją pažymėti ir palikti veikti mokymo įstaigą. Visus tris aspektus susiejus, buvo parengtas projektas, kuriame atspindėta ir istorinė atmintis, ir turistų bei gyventojų poreikiai, ir švietimo įstaigos poreikis“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Sauliaus Žiūros nuotr.

Pasak mero, šiame etape svarbiausia, ar dėl projektinių pasiūlymų sutaria visi – kaimynai, istorikai, archeologai, Lietuvos žydų bendruomenė. Jei visi turi panašų ar vienodą požiūrį, tik tuomet projektas pagal pastabas bus užbaigtas ir pradedamas rengti techninis projektas.

Rengiant projektinius sprendinius, kaip turėtų atrodyti Vokiečių gatvės kiemas, buvo įsiklausyta į vietos bendruomenės pastabas, jog kiemas turi būti tvarkomas kompleksiškai ir vieningai, atnaujinant vaikų žaidimo ir treniruoklių aikštelę, šaligatvius, įrengiant automobilių stovėjimo vietas, atitvarus, suoliukus bei šiukšliadėžes. VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra praėjusių metų birželio, rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais surengė konsultacinius susitikimus ne tik su vietos gyventojais, bet ir potencialiais rėmėjais, senamiesčio ir Vilniaus žydų bendruomenių vadovais.

Pirmiausia per 2017 metus būtų parengtas Vilniaus Didžiosios Sinagogos teritorijos ir jos aplinkos sutvarkymo techninis projektas, o teritorijos tvarkymo darbai prasidėtų 2018 metais.

Sauliaus Žiūros nuotr.

Pasiūlyta išplėsti Vilniaus Gaono paminklo aikštelę perkeliant Vytės Nemunėlio pradinės mokyklos tvoros atkarpą: išplėstoje erdvėje ties paminklu atsiras informacinis stendas ir buvusios Didžiosios Sinagogos ir aplinkinio užstatymo maketas. Buvusioji Didžioji sinagoga (Žydų g. 5) – svarbiausias Lietuvos žydų dvasinis ir kultūrinis centras, veikęs nuo XVI a. pabaigos. Sinagoga savo dydžiu ir puošnumu anuomet pranoko visas tuo metu pastatytas sinagogas, į ją tilpo keli tūkstančiai žmonių. Sovietmečiu Didžioji Sinagoga, pasaulinės reikšmės architektūros paminklas, visiškai sunaikintas. Sutvarkant istorinę teritoriją, prioritetas skiriamas buvusio užstatymo pažymėjimui.

Pirmajame darbų etape Vokiečių gatvėje suplanuota įrengti 3 požeminių konteinerių aikšteles (iš viso 12 konteinerių). Vietos jiems numatytos pagal Vilniaus miesto atliekų tvarkymo planą. Sutvarkyti daugiau kaip 5 tūkst. kv. m ploto teritoriją: Žydų gatvėje – atnaujinti granito plytelių grindinį, šaligatvius, bortelius, pasodinti medžių ir krūmų, įrengti apšvietimą Žydų gatvėje, suoliukų bei šiukšliadėžių. Suoliukai suprojektuoti šalia buvusio užstatymo ir pavieniai suoliukai kiemeliuose. Skaičiuojama, kad pirmojo etapo darbams prireiks apie 392 tūkst. eurų savivaldybės biudžeto.

Antrajame etape (2018–2019 m.) suplanuota tvarkyti daugiau kaip 10 tūkst. kv. m ploto teritoriją: automobilių stovėjimo vietas, atnaujinti vaikų žaidimų ir treniruoklių bei krepšinio aikšteles: vaikų aikštelėje bus įrengta guminė danga, suoliukai, aptvėrimas, treniruoklių aikštelėje – danga ir suoliukai, išplėtus esamą krepšinio aikštelę įrengiama nauja danga.

Sauliaus Žiūros nuotr.

Tvarkant iš dalies sunykusius želdynus šioje teritorijoje, suplanuota išsaugoti vertingus želdinius, o menkaverčius, pažeistus ir avarinius – pašalinti. Bus sodinami nauji medžiai, krūmai, formuojamas gatvės želdynas laisvose vietose, nepažeidžiant sunaikinto užstatymo galimų archeologinių liekanų. Želdynai padės atkurti istorines gatvės perspektyvas, jas įrėminti sunaikinto užstatymo pusėje.

Gyventojai naujų esminių pastabų neturėjo, bet pateikė pastabų projektiniams pasiūlymams dėl suplanuotų naujų želdynų. Vienas gyventojų pastebėjo, kad sunaikinto istorinio Didžiosios Sinagogos užstatymo ribos ir sunaikintų gatvių trasos galėtų būti žymimos ne vien informaciniais stendais, želdiniais, bet ir šiuolaikiniais moderniais būdais, pavyzdžiui, apšviesti lazeriais.

Pristatyme dalyvavo Senamiesčio seniūnijos bendruomenės atstovai, Lietuvos žydų bendruomenės, SĮ „Vilniaus plano“, „Susisiekimo paslaugų“, Kultūros paveldo departamento ir kitų institucijų atstovai.

Kompleksinis vieningas buvusios Didžiosios Sinagogos teritorijos aplinkos sutvarkymas iki 2019 m. iš viso kainuos apie 700 tūkst. eurų.

Pristatymo skaidrės:


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video