Neteisėti kirtimai kasmet padaro didelę žalą miškams, valstybė ir privatūs asmenys dėl to patiria didžiulių finansinių nuostolių. Kad būtų apsaugotas vienas brangiausių šalies turtų, Valstybinė miškų tarnyba ir Generalinė miškų urėdija rengia reidus, tikrinama, ar kirtimus atliekantys ir medieną išvežantys asmenys tai daro legaliai. Šiais metais jau pradėta vykdyti akcija „Miškas 2015“.
Numatytos nemažos baudos
Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas pastebėjo, kad miškininkai telkia daug pastangų ir skiria nemažai laiko miškų apsaugai nuo neteisėto kirtimo. Prevencinės priemonės ir nuolat didėjančios sankcijos už neteisėtą miškų kirtimą duoda teigiamų rezultatų – pastaruoju metu tokių pažeidimų mažėja. Anot ministro, dabar, kai gali būti skiriamos didelės baudos, mišką vogti ryžtasi tik prisiekę vagys. Tačiau vien baudos miškų nuo vagysčių neapsaugo, dėl to ir reikalingos tokios prevencinės priemonės kaip akcija „Miškas“, rengiama jau nuo 2002 metų.
Administracinė bauda, atsižvelgiant į neteisėtai iškirstos medienos kiekį, gali siekti iki 17 tūkst. eurų. Jeigu iškertama iki 10 kubinių metrų medienos, bauda palyginti nedidelė – 56 eurai. Tačiau išaiškinus piktybinius atvejus, gali būti skiriama maksimali bauda.
Be to, pažeidėjas dar privalo atlyginti aplinkai padarytą žalą, kuri, atsižvelgiant į miškų grupę, medyno amžių ir kitus rodiklius, gali siekti nuo maždaug 150 eurų iki 1,5 tūkst. eurų už kubinį metrą medienos.
Šalyje vidutiniškai per mėnesį nustatoma 10–15 neteisėto miško kirtimo atvejų, vienu metu vidutiniškai iškertama apie 9 kubinius metrus medienos. Tai palyginti nedideli skaičiai. Neteisėtų kirtimų daugiausia pasitaiko privačiuose miškuose. Pernai tokiuose plotuose neteisėtai iškirsta daugiau kaip 7 tūkst. kubinių metrų medienos. Valstybiniai miškai dėl neteisėtų kirtimų praėjusiais metais neteko apie 2 tūkst. kubinių metrų medienos.
Prevencinės priemonės veiksmingos
Mažėjančius neteisėtus miškų kirtimus lemia ne tik numatytos didelės baudos, bet ir aktyvios prevencinės priemonės. Miškininkai džiaugiasi, kad visuomenė tampa sąmoningesnė ir žmonės vis dažniau praneša apie pastebėtus pažeidimus.
Miškų ir pagamintos produkcijos apsaugai miškininkai pasitelkia ir šiuolaikines technologijas – daug kur miškuose sumontuojamos vaizdo stebėjimo kameros, galinčios iš karto perduoti užfiksuotą vaizdo medžiagą į kompiuterį ar mobilųjį telefoną. Tai padeda greitai reaguoti ir nustatyti pažeidėjus. Modernios technologijos pasitelkiamos ne tik nustatant nepaisančiuosius tvarkos, bet ir saugant miškus nuo gaisrų.
Rengiant akcijas „Miškas“ stabdomi miškavežiai, kitos medieną gabenančios transporto priemonės ir tikrinama, ar vežėjai turi reikiamus dokumentus. Taip pat tikrinami ir miškuose medžius kertantys darbininkai. Miškininkai primena, kad medienos gabenimo lapo reikia vežant bent vieną kubinį metrą medienos. Jei jo neturima, gresia bauda.
Pažeidimų nuolat mažėja
Akcijos „Miškas 2015“ metu sausio pabaigoje reidas surengtas Ukmergės miškų urėdijos teritorijoje. Atsakingi pareigūnai tikrino ir valstybiniuose, ir privačiuose miškuose atliktus miško kirtimus, pakelėse stabdė rąstus bei malkas gabenantį transportą ir tikrino dokumentus.