Vilniaus Balsių rajone jau metus veikiančiam 6,5 mln. eurų vertės prekybos ir paslaugų centrui „Žali“ suteiktas BREEAM (angl. Building Research Establishment Environmental Assessment Method) galutinis sertifikatas.
„Žali“ vystytojos ir valdytojos UAB „Baltisches Haus“ direktoriaus Audriaus Masionio teigimu, tai yra pirmasis pastatas Baltijos šalyse gavęs „very good“ (angl. „labai gerai“) lygio BREEAM įvertinimą pagal „BREEAM New Construction“ sertifikavimo schemą prekybinės paskirties nekilnojamojo turto segmente.
Taršą mažina nauji projektai
„Europos Sąjungoje pastatai vidutiniškai sunaudoja 40 % energijos ir generuoja apie 36 % išmetamo anglies dvideginio (CO2) kiekio, taigi yra vieni didžiausių energijos vartotojų. Suprasdami klimato krizės keliamus iššūkius, pakankamai neįvertinamą pastatų poveikį aplinkai ir savo atsakomybę, kryptingai siekėme Lietuvoje pastatyti aukštos energetinės klasės ir tvarų prekybos centrą. Tai, kad šiuo požiūriu jis yra unikalus ir Baltijos šalyse, yra malonus papildomas pliusas“, – sako A. Masionis.
Skaičiuojama, kad ES trečdalis pastatų yra senesni nei 50 metų, o jų renovavimo sparta – žema ir priklausomai nuo šalies, siekia 0,4–1,2 % per metus. Būtent nauji pastatai kol kas pasižymi didžiausiu potencialu mažinant poveikį klimatui.
„Mums ypač svarbu, kad ekspertai aukščiausiai įvertino prekybos centro „Žali“ taršos suvaldymo, atliekų tvarkymo bei tausaus energijos vartojimo aspektus, nes jie yra kritiškai svarbūs statinio tvarumui. Nors toks pastatas, įskaičiuojant ir aplinkos sutvarkymą, reikalauja didesnių investicijų nei įprastas, siekiame keisti požiūrį ir įtvirtinti aukštesnę kokybės kartelę, nes manome, kad būtent toks ir yra ateities prekybos centras“, – teigia A. Masionis.
Draugiškas žmonėms ir gamtai
Urbanizuota aplinka, sumažinti žalieji plotai, papildomas triukšmas ir transporto srautai – paprastai būtent taip gyventojai įsivaizduoja prekybos centro kaimynystę. Tačiau gausiai iš išorės apželdintame prekybos centre „Žali“, naudojančiame geoterminę energiją, iki minimumo buvo sumažintas ir triukšmo sklidimas į aplinką.
„Sudėtingi kompleksiniai inžineriniai sprendimai leido sukurti vietos bendruomenei reikalingą socialinę infrastruktūrą bei užtikrinti draugišką kaimynystę. Prekybos centro skleidžiamas triukšmas yra minimalus, o tai labai svarbu ne tik šalia gyvenantiems žmonėms, bet ir gyvajai gamtai. Iš esmės kiekvienas naujas pastatytas pastatas daro įtaką aplinkai, tačiau akivaizdu, kad įtaka gali būti visiškai minimali. Tai – nekilnojamojo turto vystytojo požiūrio klausimas“, – sako A. Masionis.
Į tvarų prekybos centrą „Baltisches Haus“ investavo apie 6,5 mln. eurų, iš jų į parduotuvę – 4,6 mln. eurų. Šalia prekybos centro „Žali“ įrengtos elektromobilių įkrovimo stotelės, skatinama naudotis automobilių dalinimosi paslauga, įrengtos naujos viešojo transporto stotelės, neįgaliųjų vedimo takai, jungiantys pastatą su viešojo transporto infrastruktūra, išplėsta arba pratęsta dviračių takų sistema ir papildomi patogumai dviratininkams.
Prekybos centro „Žali“ projektas buvo įgyvendintas drauge su „Iki“, „Eikos statyba“, „Baltic Engineers“, „JP Architektūra“, „COWI“, „EE plius“, „Viaprojektu“, „AGA CAD“, „Akustika plius“, „Senasis ežerėlis“ ir kitais partneriais.