Top Baneris

Pramonės lyderius tobulėti skatina nepasitenkinimas status quo

2022 rugpjūčio 16 d.
Christophas Behlingas geberit dizainerisTik SA
Pasidalykite straipsniu

Šiuolaikinė gamykla – tai ne tik išmaniai ir tvariai pastatytas gamybinis pastatas, bet ir technologiškai pažangus jo įrengimas bei veikla. Kai kurie sėkmingi gamintojai turi galimybių pastatyti tiek gamyklas, tiek ir tyrimų centrus bei laboratorijas, veikiančias tam, kad būtų kuriamos inovacijos, esami produktai būtų tobulinami, bandomi ir sertifikuojami. Tokiose erdvėse susijungia pramonė, mokslas ir dizainas. 

Taupus režimas

Tarptautinės šveicarų įmonės „Geberit“ gaminamų produktų spektras apima visą santechniką nuo vamzdynų ir jų sistemų iki WC puodų ir vonios baldų. 

AquaClean Mera Production Jona 008 Original
„Geberit“ nuotr.

Šios statybų industrijai aktualios produkcijos gamyba sustyguota atsižvelgiant į kompanijos strateginius tikslus. Tarkime, aplinkos apsaugos strategiją šveicarų įmonė turėjo dar prieš tokioms gairėms tampant visuotine save gerbiančio verslo būtinybe. Ilguoju laikotarpiu, iki 2035-ųjų, kompanija žada sumažinti savo CO2 pėdsaką 80 procentų. Tai – milžiniškas iššūkis, turint galvoje, kad tarp 26 „Geberit“ gamyklų visame pasaulyje yra 11 gaminančių sanitarinę keramiką. Degančios dujos pramoninėse krosnyse temperatūrą turi palaikyti aukštesnę nei 1200 °C, o tai gerokai išpučia kompanijos anglies pėdsaką. 

kranas

Svarbiausios statybų, NT, inžinerijos naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="7"]

Tvarumas, kaip žinia, ne vien tik CO2 apskaita, ir „Geberit“ neigiamą gamybos procesų įtaką aplinkai kompensuoja taupydama vandenį, kurdama saugias darbo vietas, rūšiuodama absoliučiai visas vidinių įmonės procesų metu susidarančias plastiko atliekas. Taip pat kiekvienam naujam gaminiui yra privalomas ekodizaino procesas: kūrybinėse dirbtuvėse kuriami nauji, už buvusiuosius tvaresni gaminiai. Vanduo taupomas ne tik gamyboje ir laboratorijose – dizaineriai taip pat dirba tam, kad galutinį vartotoją pasiekiantys produktai būtų taupūs: pavyzdžiui, mažiau vandens sunaudojantys unitazai, vietą taupančios ir lengviau surenkamos vandens nubėgimo sistemos, mažiau medžiagų reikalaujančios ir perdirbamos pakuotės. „Geberit“ vykdančiosios valdybos narys, atsakingas už rinkodarą ir prekės ženklus, Martinas Baumulleris pažymi, kad visos šios pastangos kartu sudėjus pelnė „Geberit“ platininį „EcoVadis“ įvertinimą. 

Nuosavos laboratorijos 

Šveicarai rūpinasi ne tik aplinka, jie lengvai pamišę ir dėl tykaus gyvenimo. Pavyzdžiui, teisę į tylą pabrėžia gyventojams taikomos taisyklės, kurios ne tik riboja triukšmo valandas, bet ir numato, kuriomis savaitės dienomis daugiabutyje galima skalbtis. Tyla – kokybės požymis kalbant ir apie pastatuose naudojamus santechnikos produktus.

Acoustics laboratory Rapperswil Jona CH Original
Acoustics laboratory Rapperswil Jona CH Original 2
Sanitary Laboratory Rapperswil Jona CH Original
Sanitary Laboratory Rapperswil Jona CH Original 1
„Geberit“ nuotr.

Pramoninėje „Geberit“ teritorijoje Jonos miestelyje, Šveicarijoje, šalia informacinio centro, surinkimo gamyklos ir kitų pastatų įrengta ir akustikos bei statinių testų laboratorija. Gamintojui turėti nepriklausomą laboratoriją, kurios tyrimų rezultatai pripažįstami reguliuotojų, labai paranku: produktų nereikia siųsti tikrinti į kitas institucijas, o testų galima daryti tiek, kiek prireiks. 

Akustikos laboratorijoje vystomi ir bandomi nauji produktai, matuojami jų skleidžiami garsai ir atsparumas apkrovoms. Mokslininkai visiškoje tyloje matuoja, kiek decibelų triukšmo sukelia vienokiu ar kitokiu vamzdžiu garmančios nuotekos, kaip tyliai nusileidžia tualeto dangtis ar kaip sėkmingai garsą sulaiko skirtingos skydinėje sienoje panaudotos izoliacinės medžiagos.

Kiti gaminiams privalomi atsparumo ugniai testai atliekami Štutgarto medžiagų mokslo laboratorijoje, Vokietijoje. Įmonės priešgaisrinės apsaugos ekspertai atlieka bandymus, kaip gaminami produktai atlaiko karštį ir ugnį. Krosnyje temperatūra pakeliama iki maždaug 1000 °C. Tarkime, „FlowFit“ – naujausios „Geberit“ vamzdžių sistemos – produktai yra daugiasluoksniai, o aliuminio šerdis ugnyje gali įkaisti tiek, kad uždegtų daiktus kitoje sienos ar lubų pusėje. Bandymuose stebima, kaip greitai ugnis pereina į kitą sekciją, ir ieškoma sprendimų priešgaisriniu požiūriu pavojingiausioms sistemos vietoms. Minėtam atvejui sukurtos specialios priešgaisrinės movos, kurios turi būti montuojamos tose vietose, kur vamzdžiai eina per sienas ir lubas.

Dizainą nulemia funkcionalumas

Tokiu problemų sprendimo principu vystomi ir kiti kompanijos produktai. Estetika eina paskui loginius sprendinius.

Christoph Behling Portrait with AquaClean Mera Medium Size
„Geberit“ nuotr.

„Kai imatės kažką kurti, jus skatinti gali dvi priežastys: viena jų – sukurti tai, ko norite, iš to, ką turite, o kita – pradėti nuo dalykų, kurie jus erzina, nuo dalykų, kurie neveikia taip, kaip turėtų. 

Jei pažvelgtume į mūsų kasdienybės objektus, pradinis santykis su jais primena meilės romaną – jie yra gražūs, bet tas pasigėrėjimas turi tam tikrą trukmę. Pasibaigus rožiniam laikotarpiui pastebime ir kitokių dalykų: pavyzdžiui, kėdė graži, bet tikrai nepatogi, arba ant jos šalta prisėsti.

Kai šiandien žvelgiu į vonios kambarį, randu daug dalykų, kurie mane erzina, randu dalykų, kurie neturėtų būti būdingi XXI amžiaus gaminiams. Pažiūrėkite į tualetą! Šiuolaikinis tualetas vargu ar tarnauja žmonijai geriau, nei tai darė per pastaruosius šimtą metų. Jų kvapas vis dar nemalonus, jie itin triukšmingi (gali pažadinti kūdikį, kai tualete nuleidi vandenį), jie iššvaisto daug geriamojo vandens – butelių butelius geriamojo vandens – ir net gerai nenusiplauna. Taip neturi būti. Šiandien galite turėti tualetą, kuris kvepia, taupo vandenį, vanduo nusileidžia tyliai. 

Aš manau, kad tokiu mąstymu – nepasitenkinimu status quo – grįstas dizainas atliepia vartotojo poreikius geriau nei tiesiog truputį keičiamos formos, sekant kažkokią tendenciją, kuri tuojau pat vėl keisis.“

„Geberit“ dizaineris Christophas Behlingas.

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video