Potvynio Vilniuje proga prisiminti paviršinių nuotekų sistemos tvarkymo planai

Potvynio Vilniuje proga prisiminti paviršinių nuotekų sistemos tvarkymo planai

Ketvirtadienio rytą liūčiai paskandinus Vilniaus gatves, galima įsitikinti Europos Sąjungos lėšomis finansuojamos priemonės „Paviršinių nuotekų sistemų tvarkymas“ svarba mus supančiai aplinkai. Įgyvendinus šios priemonės projektą „Paviršinių nuotekų sistemų tvarkymas Vilniaus mieste“ bus sumažinta užtvindymo paviršinėmis nuotekomis rizika ir neigiamas poveikis aplinkai bei ekonomikai Vilniaus mieste.

2017 m. balandžio 5 d. Aplinkos projektų valdymo agentūra su bendrove „Grinda“ pasirašė projekto „Paviršinių nuotekų sistemų tvarkymas Vilniaus mieste“ sutartį, pagal kurią numatoma įgyvendinti 4 projekto veiklas: „Lietaus nuotekynės įrengimas Šeškinės komplekso prieigose“; „T. Narbuto-Saltoniškių gatvių lietaus nuotekynės rekonstrukcija su valyklos ir taršos monitoringo mazgo įrengimu“; „Geležinio Vilko lietaus nuotekynės kolektoriaus rekonstrukcija su kaupyklų-valyklų ir taršos monitoringo mazgų įrengimu“; „Karoliniškių lietaus nuotekų valymo įrenginių rekonstrukcija“.

Projekto metu bus nutiesti nauji (apie 6 km) ir rekonstruojami esami paviršinių nuotekų vamzdynai (apie 7,6 km). Tai padidins paviršinių vandenų nuotekio pralaidumą ir sumažins užtvindymo riziką probleminėse gatvių atkarpose. Projekto metu tiesiamose ir rekonstruojamose trasose bus įrengti valymo įrenginiai, taip pat rekonstruojami Karoliniškių valymo įrenginiai, dėl to bus geriau išvalomi paviršinių nuotekų vandenys, išleidžiami į Neries upę.

Minėta priemonė bus įgyvendinama 16 didžiausių Lietuvos miestų, turinčių ne mažiau, kaip 20 tūkst. gyventojų.

Šiuo metu jau yra pasirašytos visos 16 projektų sutartys ir prasidėjo projektų įgyvendinimas. Tad tikimasi, jog ateityje pasikartojusios panašios liūtys, kaip šiandien, nebepridarys tiek žalos didiesiems Lietuvos miestams ir jų gyventojams.

Vilniaus gatvėse šįryt teko dirbti apie dešimčiai liūties padarinius tvarkančių ekipažų – daugiau kaip 100 žmonių ir apie 40 technikos automobilių. Savivaldybė pripažįsta, kad nors liūčiai avarinės tarnybos ruošėsi jau iš anksto, tačiau it iš kibiro pilančio lietaus nuotekų sistemos taip greitai surinkti nespėjo. Panašus vandens kiekis sostinėje pastarąjį kartą užfiksuotas 1993 metais – šiiandien iškrito net 48 milimetrai kritulių. Vilniuje buvo užfiksuota apie 60 avarinių situacijų.

Į likvidavimo darbus išsiųsti ne tik avarinės ekipažai, bet ir kelininkai. Šiuo metu visos sostinės gatvės yra atidarytos ir pravažiuojamos, Vakariniame aplinkkelyje, kurį teko net uždaryti, taip pat dirba darbininkai, tikimasi, kad aplinkkelis bus sutvarkytas per artimiausią valandą. Vandens kiekis aplinkkelyje pakilo dėl nuošliaužos – aplinkkelio šlaituose žolė ir augmenija dar nebuvo suaugusi, gruntas dar nebuvo susigulėjęs, todėl dėl didelio kritulių kiekio nučiuožė gatvės šlaitas, kuris užkimšo nuotekų surinkimo šulinius.

P. Vileišio gatvėje lietus išplovė kelkraštį, šiuo metu „Grindos“ kelininkai lokalizuoja avariją, sutvirtindami šlaitą betono skalda.

Dėl besitęsiančios liūties ryte užfiksuotos eismo spūstys pagrindinėse ir jau įprastai tokiais atvejais nukenčiančiose Vilniaus miesto arterijose: Geležinio Vilko g.; Kareivių g.; T. Narbuto g.; Laisvės pr.; Ukmergės g.; Kalvarijų g.; Pilaitės pr.

Visą eismo situaciją nuolat galima stebėti tiesiogiai internetiniame tinklalapyje www.sviesoforai.lt.

Apie avarines situacijas gyventojai gali pranešti tel. 1355 bet kuriuo metu. Patvinusias vietas galima žymėti žemėlapyje arba išmaniąja programėle Waze.

Specialistai būgštauja, kad dėl neeilinės liūties naujos nuošliaužos gresia ir Gedimino kalno šlaitams.

SA archyvo nuotr.

Temos: ES finansavimas, Lietaus nuotekų tinklų modernizavimas, Paviršinių nuotekų surinkimas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai