Top Baneris

Po skubios evakuacijos Vilniaus daugiabutyje: pastatas saugus, gyventojams leista grįžti namo

2021 kovo 9 d.
VMS 0221 1080x720 1
S.Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Pirmadienį vakare iš sostinės Gabijos gatvėje esančio daugiabučio evakuoti gyventojai galės į jį sugrįžti, nustatyta, kad namas yra saugus eksploatuoti, antradienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė. 

„Vakar vakarą atvykęs ekspertas atliko nuodugnią apžiūrą ir šįryt pristatė pastato apžiūros išvadą, kurioje nurodoma, jog namas yra saugus, o gyventojams rekomenduojama grįžti į savo butus. Kitaip tariant, evakuacija artimiausiu metu bus atšaukta“, – pranešime cituojamas Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

Jis taip pat padėkojo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui (PAGD) „už ryžtingą sprendimą – iki apžiūros išvadų pateikimo gyventojų saugumą buvo būtina užtikrinti gyventojus išvedus iš pastato“.

Anot savivaldybės, 2004 metais pastatytas namas susideda iš pilno gelžbetoninio karkaso ir lygių monolitinių perdangų, o išilginis rėmas su po perdanga išsikišančiais rygeliais užtikrina pastato išilginį pastovumą.

Tačiau, namo vidaus ir laiptinių sienos yra sumūrytos iš silikatinių plytų mūro, o pertvaros įrengtos iš 10 cm storio gipsinių plokščių mūro bei gipskartonio.

„Ypatingo statinio ir projekto ekspertas Vytautas Elenbergas apžiūros metu nustatė, kad namą laikančios konstrukcijos nepažeistos, o užfiksuotos deformacijos yra lokalaus pobūdžio“, – teigiama pranešime.

4 25
bns gautas pranesimas apie skilusia daugiabucio siena vilniuje 6046768778f62
BNS nuotr.

Anot V. Elenbergo, deformacijos yra susijusios su nekokybiškai įrengta grindų danga ir tuo, kad pertvarose buvo neįrengtos privalomosios deformacinės siūlės bei nesiimta kitų priemonių. 

Eksperto teigimu, akmens masės plytelės, kurių atšokimas išgąsdino gyventojus, buvo priklijuotos nekokybiškai, tačiau tai nesusiję su karkaso deformacija. Taip pat su bendra konstrukcijų deformacija nesusiję yra ir pertvarinėse sienose atsiradę įtrūkimai. 

„Apie galimybę grįžti į savo namus būsto administratorius jau artimiausią valandą gyventojus informuos telefonu, elektroniniu paštu bei būsto administratoriaus sistemoje“, – rašoma savivaldybės pranešime. 

PAGD duomenimis, pirmadienį apie septintą vakaro buvo gautas pranešimas, kad devynių aukštų daugiabučio laiptinėje, nuo septinto aukšto į viršų plečiasi plyšiai laiptinėje ir butuose. 

Atvykus ugniagesiams viršutiniuose trijuose pastato aukštuose pastebėtos pastato deformacijos, įtrūkimai sienose ir grindyse. 

Anot gelbėtojų, iš namo buvo evakuoti visi jame buvę gyventojai – 24 žmonės nuvežti į viešbutį Rodūnios kelyje, viena moteris išvežta į ligoninę. Likę gyventojai naktį praleido pas giminaičius.

Šio daugiabučio vystytojai – bendrovė „Tadlita“. Vienas iš rangovų – AB „Vilmestos projektai“.

159263552 3873673126032400 2930005584164260539 n
158513181 3873673229365723 5251628324349708300 n

S. Gentvilas sieks griežtinti projektuotojų atsakomybę

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas žada griežtinti projektuotojų, ekspertų atsakomybę.

„Norėtume sugriežtinti projektuotojų atsakomybę ir statinių ekspertų atsakomybę, kad nebūtų pasirašinėjama nenuvykus į vietą, projektuojama geriausiu įmanomu būdu. Tikrai naujoje Lietuvoje, na, modernioje statyboje tikrai neturi būti broko“, – spaudos konferencijoje prie įskilusio pastato Vilniuje sakė ministras.

Anot jo, kartais dėl pastatų avarinės būklės kalti ir patys gyventojai, todėl reikia ir daugiau pokyčių. Kaip pavyzdį jis pateikė nukritusį balkoną Lazdynuose.

„Jei du metus iš eilės administratoriaus yra nustatoma, kad būtina šalinti avarinę būklę, o gyventojai nesiryžta to daryti, suteiktume savivaldybėms teisę pačioms nuspręsti už gyventojus“, – kalbėjo ministras.

Paklaustas, kas turėtų prisiimti atsakomybę dėl Pašilaičių rajone įskilusio daugiabučio, S. Gentvilas teigė, jog tam reikia atlikti išsamų vertinimą.

„Tą inicijuos Vilniaus savivaldybė per daugiabučių administratorių, kad būtų išsami statinio ekspertizė padaryta. Po jos bus aišku, ar yra esminių pažeidimų, ar yra avarijos tikimybė, ar yra tiesiog kosmetiniai pažeidimai“, – kalbėjo ministras.

„Kalbant apie žalos atlyginimą, yra numatyta atsakomybė rangovui už paslėptus, nematomus pažeidimus ir defektus 20 metų. Tam yra ir statinio draudimai, ir užšaldytos lėšos, kurių pagalba būtų galima kompensuoti šituos dalykus. Užbaigiant statinį, yra įšaldoma 5 procentai statybos projekto lėšų ir tą garantiją reikia turėti“, – pridūrė jis. 

Vis dėlto jis pabrėžė, kad „brokas yra akivaizdus, gyventojai jau patyrė žalą, visų pirmą, emocinę“.

„Žemės drebėjimas neįvyko Lietuvoj, aišku, nėra jauku, kai naujame pastate apsigyveni ir sienos pradeda skeldėti. Mes tikrai stovime gyventojų pusėje, suprantame ir turto savininkus ir emocinę jų būklę. Šiandien gyventojai turi galimybę grįžti, yra tos preliminarios išvados, kad gali funkcionuoti pastatas, klausimas yra, ar pažeidimai yra ilgalaikiai ir bus avarijų toliau“, – sakė S. Gentvilas.

VMS 0233 1024x683 1

Prielaida – dėl broko kalti vystytojai, rangovai

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos (VTPSI) vyriausiasis patarėjas Aidas Valys teigė, kad pastato ekspertizė gali užtrukti nuo mėnesio iki trijų, tačiau pabrėžė, kad už tai yra atsakinga savivaldybė.

Jis teigė, kad šis daugiabutis atsirado statybų bumo metu, todėl yra rizika, kad darbai galėjo būti atlikti mažiausiomis sąnaudomis.

„Daugelis statytojų piktnaudžiaudavo, skubėdavo kuo greičiau statyti kuo mažesnėmis sąnaudomis“, – sakė A. Valys.

„Mes matome tą pačią riziką, ką ir ministras sakė dėl ekspertų. Nes projektas buvo ekspertuotas, ekspertizė buvo praeita. Ekspertai pasakė, kad su projektu viskas gerai. Tai galbūt turėtų būti keliamas klausimas dėl tų ekspertų didesnės atsakomybės“, – kalbėjo jis.

A. Valys sakė, kad skundų dėl šio pastato defektų nebuvo gauta.

„2014 metais mes matėme per žiniasklaidos priemones, kad ten kažkokie įtrūkimai, plyšiai, perdavėme šitą informaciją naudojimo priežiūrą vykdančiai institucijai – savivaldybei. Pasitikrinome, visų apžiūrų metų techniniai prižiūrėtojai jokių defektų nefiksavo“, – kalbėjo jis.

Inspekcijos atstovas sakė, kad pirminė prielaida, jog dėl broko yra kalti pastato vystytojai, rangovai.

„Vakar pats dalyvavau su savivaldybės darbuotojais, vykdančiais naudojimo priežiūrą. Jų nuomone, gali būti kalta ir statybos darbų kokybė“, – kalbėjo jis.

Vystytojas: dėl atsakomybės reikia sulaukti specialistų atsakymo 

Daugiabutį stačiusios įmonės „Tadlita“ direktorius Stasys Šliažas sako, kad klausimai dėl atsakomybės turi būti keliami po ekspertizės.

„Kol nėra specialistų atsakymo, kaip mes galime apie tokius dalykus kalbėti. Iš esmės ankstesnės komisijos yra nustačiusios, kad viskas gerai su namo konstrukcijomis ir jeigu ekspertizės bus skirtos papildomos – lygiai tą patį nustatys. Juk prieš tai darytos ekspertizės irgi nebuvo niekinės, jos irgi buvo atliekamos rimtai ir kompetentingai“, – BNS sakė S. Šliažas.

Pasak jo, įmonė ir pati suinteresuota, kad pastatas būtų tinkamas eksploatuoti.

„Reikia labai atsargiai apie tai kalbėti, nes už to stovi gyventojai, patalpų savininkai, tarp jų ir mes turime šiame name patalpas. Ir mums taip pat svarbu, kad tos patalpos būtų tvirtos ir kad mes jomis galėtume naudotis“, – kalbėjo įmonės vadovas.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video