Top Baneris

Po rekonstrukcijos atgimusios pagrindinės Panevėžio aikštės mįslės (2)

2021 liepos 7 d.
laisvės aikštė panevėžys studija 501
Projekto architektai – „Studija 501“.
Pasidalykite straipsniu

Visais laikais panevėžiečių traukos vieta esanti Laisvės aikštė po rekonstrukcijos tapo dar populiaresnė. Kokiais naujais rūbais ji apsivilko, įdomu pasižiūrėti ne tik panevėžiečiams, bet ir miesto svečiams. Vieni bando išsiaiškinti, kas parašyta po ąžuolu, kiti domisi, kokia aikštės centre įrengto „kupolo“ paskirtis ir kodėl burbule skamba nelietuviška muzika.

Po medžiu miesto istorija

Laisvės aikštėje dažnas vaizdas, kada gyventojai, nuleidę galvas, suka aplink šimtametį ąžuolą, bandydami išsiaiškinti, kas po juo parašyta.

Panevėžio miesto savivaldybės vyriausiasis dizaino specialistas Arvydas Narkevičius naujienų portalui JP atskleidė, kad raidžių plytelėse nugulė dalis Panevėžio istorijos, svarbiausi miesto įvykiai, datos, įamžinti ir projekto autoriai.

Vienoje raidžių salelėje – istorija iki Antrojo pasaulinio karo, kitoje – po Antrojo pasaulinio karo. Įdomu tai, kad kiekvieną įrašytą frazę sudaro vienodas simbolių skaičius – 150. O ir pats ąžuolas sodintas 1924 metais.

panevezys laisves aikste rekonstrukcija 9
panevezys laisves aikste rekonstrukcija 18
Laisvės aikštėje dažnas vaizdas, kada gyventojai, nuleidę galvas, suka aplink šimtametį ąžuolą bandydami išsiaiškinti, kas po juo parašyta. (R.Ančerevičiaus nuotr.)
panevezys laisves aikste rekonstrukcija 8
Raidžių plytelėse nugulė dalis Panevėžio istorijos, svarbiausi miesto įvykiai, datos, įamžinti ir projekto autoriai. (R.Ančerevičiaus nuotr.)

„Tekstai sudėlioti atkarpomis. Jie išdėstyti penkiomis eilėmis, tačiau vietomis yra tik raidžių kratinys. Pradžioje mintis buvo sakinius dėlioti žiedu, tai yra taip, kad gyventojai informaciją skaitytų sukantis ratu aplink medį, tačiau šios idėjos atsisakėme. Frazes išdėliojom taip, kad nereikėtų daug vaikščioti. Tekstą galima sekti stulpeliu žemyn, tiesiog reikia atsekti tarpą, kurioje vietoje jis prasideda“, – paaiškino specialistas.

laisves aikste panevezys 3
laisves aikste panevezys 1
Projekto architektai – „Studija 501“.

Auksinės frazės

Raidžių paletėje galima rasti tokius įrašus: „Šiame sklype, dešiniajame Nevėžio krante, 1507 metais pastatyta bažnyčia o šalia jos – smuklė, spirito varykla, pirtis, taip ėmė kurtis senasis Panevėžys, dabartinis senamiestis“, „Miestas smarkiai nukentėjo 1 Pasaulinio karo metu, sudegė apie trečdalis miesto pastatytų linų apdirbimo cukraus ir muilo fabrikai“, „2001 metais įkurtas vienintelis šalyje Norvegijos pramonės parkas, 2008 metais pastatyta termofikacinė elektrinė“, „2012 metais pirmąkart Lietuvoje surengtą Europos dviračių treko čempionatą, Europos dviračių sporto sąjunga išrinko geriausiai organizuotu metų Europos čempionatu“ ir kiti.

panevezys laisves aikste rekonstrukcija 11
panevezys laisves aikste rekonstrukcija 3
Po rekonstrukcijos Laisvės aikštėje atsirado ir vaikų žaidimo aikštelė. (R.Ančerevičiaus nuotr.)

Klasika neskambės

Po rekonstrukcijos Laisvės aikštėje atsirado ir vaikų žaidimo aikštelė.

Ypatingai savo dvimečiu vaiku besirūpinanti mama Eglė, džiaugėsi nauja erdve vaikams, tačiau kelia klausimą, kodėl sukant raudono burbulo rankenėlę skamba ne lietuviškos vaikiškos dainelės ar klasikinės muzikos kompozitorių kūriniai, o angliškos dainos.

panevezys laisves aikste rekonstrukcija 2
Sukant raudoną burbulą pradeda groti muzika. (R.Ančerevičiaus nuotr.)

Panevėžio miesto savivaldybės vyriausiasis dizaino specialistas A. Narkevičius problemos neįžvelgia ir sako: „Savo vaikystėje anglų kalbos aš negirdėjau, o dabar ji skamba kas antrame žingsnyje. Nemanau, kad angliška muzika vaikams kenkia, priešingai – ji skatina tobulėti. Nemanau, kad dėl to reikėtų kelti problemą. Melodijos skamba gražiai, o kad tekstas nelietuviškas, nieko baisaus. Juk ir patys vaikai dažniausiai žiūri ir klausosi ne lietuvišką muziką“.

Specialistas pažymėjo, kad šis žaidimo įrenginys gamintas ne Lietuvoje, čia tokių paprasčiausiai nėra.

„Pirkome iš užsieniečių, ir kas yra įrengta, tas yra“, – paaiškino A. Narkevičius.

panevezys laisves aikste rekonstrukcija 12
panevezys laisves aikste rekonstrukcija 10
Kitas įdomus objektas Laisvės aikštės centre – architektūrinis elementas – balta plastiko konstrukcija. (R.Ančerevičiaus nuotr.)

Paviljonas renginiams

Kitas įdomus objektas Laisvės aikštės centre – architektūrinis elementas – balta plastiko konstrukcija.

Pasak Panevėžio savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus specialistės ir Laisvės aikštės atnaujinimo projekto vadovės Vitos Bubliauskaitės, šią konstrukciją bus galima transformuoti ir pritaikyti pagal norimas funkcijas.

Ji galės tapti nedideliu paviljonu, kurį bus galima pritaikyti ir renginiams ar parodoms – esant prastam orui, paviljoną bus galima uždengti tentu.

panevezys laisves aikste rekonstrukcija 1
panevezys laisves aikste rekonstrukcija 4
panevezys laisves aikste rekonstrukcija 5
panevezys laisves aikste rekonstrukcija 6

Autorė: Dovilė Barvičiūtė

jp.lt

Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Terese

    2022-09-02, 19:32  

    Klausimas,kodel negrąžinama po rekonstrukcijos ..verslininko Kartano dovanota skulptūrėlė ( vaikai ir žuvis), kiek žinau ,tai dovana miesto gyventojams,bet ne valdininkeliamsNebera žmogaus,nebėra skulptūros.Negrazu

  • >>> TT

    2021-07-09, 9:14  

    Pagirtina. Aikštė atrodo gražiai. Dar kažko lyg tai ir trūksta, bet visumoje didelis pliusas Panevėžiui.

Rekomenduojami video