Top Baneris

Po kelių ekspertizių pritarta Gedimino kalno šlaitų tvarkybos projektui

2017 birželio 7 d.
S. Žiūros nuotr.
S. Žiūros nuotr.

Lietuvos nacionalinis muziejus paskelbė, kad gegužės pabaigoje buvo gauti teigiami Gedimino kalno šiaurės vakarų šlaito (1-osios dalies) techninio tvarkybos darbų projekto ekspertizės ir galutinis ekspertizės aktai.

Gedimino kalnas yra kultūros paveldo objektas, o Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymas įpareigoja atlikti ir specialiąją (paveldosaugos) ekspertizę. Ekspertizę atlikusi viešoji įstaiga „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“ nustatė, kad įmonės „Rekreacinės statybos“ parengtas projektas (projekto vadovas architektas Rimas Grigas) atitinka Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo nuostatas. Akte pažymima, kad projekto rengimo metu atlikti taikomieji tyrimai, avarijos grėsmės pašalinimo, konservavimo, restauravimo, remonto sprendiniai užtikrina valstybės saugomų objektų vertingųjų savybių išsaugojimą.

Lietuvos nacionalinis muziejus savo ruožtu pageidavo dar vienos – specialiosios – ekspertizės, kuri įvertintų šlaito tvirtinimo konstrukcijų sprendinius. Anot ją atlikusio eksperto Josifo Parasonio, iš esmės projekto pataisymai ir papildymai ekspertizę tenkina.

Įmonė „Valstybinė projektų ir sąmatų ekspertizė“ atliko bendrąją projekto ekspertizę, kuri yra privaloma visiems iš biudžeto lėšų įgyvendinamiems projektams. Galutiniame ekspertizės akte pažymima, kad projektą tvirtinti galima.

Šiuo metu tvarkybos darbų projektas yra parengtas atsižvelgiant į ekspertizėse nurodytas pastabas. Yra gautas galutinis teigiamas ekspertizės aktas, projektas suderintas, patvirtintas ir gautas leidimas darbams. Dabar, jau turėdamas parengtą ir suderintą projektą, Lietuvos nacionalinis muziejus gali pradėti rangos darbų pirkimo procedūras. Numatoma rangos darbų pirkimo vertė, remiantis ekspertuoto projekto sąmata, yra 3 mln. 188 tūkst. Rangos darbų pirkimas bus paskelbtas artimiausiu metu. Rangovas bus parinktas ir sutartis su juo pasirašyta greičiausiu teisės aktuose nustatytu terminu.

Bet Seimo nario, buvusio kultūros ministro Arūno Gelūno ši įvykių eiga netenkina. „Viešųjų pirkimų tarnyba pranešė, kad tvarkybos darbų pirkimai dar net nepradėti, o procedūra trunka apie 2 mėnesius. Vadinasi, ši vasara kalno tvarkybai yra prarasta. O šunys kariami ant Vilniaus savivaldybės, kuri prie kalno neprileidžiama per patrankos šūvį – Rezervato teritorija, miestui nevalia, dar ko pridirbs! Ar dar yra kita tokia Europos valstybė, kuri taip atsainiai žiūri į savo svarbiausius simbolius? Ir dar Piliakalnių metais? Likus keliems mėnesiams iki Valstybės 100-mečio iškilmių? Gal užsirašom pas estus į patriotizmo kursus?“ – socialiniuose tinkluose rašė A. Gelūnas.

LNM inf.

Komentarai